Menu
Dolnośląski Festiwal Tajemnic

O Festiwalu

Dolnośląski Festiwal Tajemnic w Zamku Książ
12-13.08.2017

Zapraszamy na największe w Polsce spotkanie poszukiwaczy skarbów, miłośników historii oraz badaczy jej tajemnic. 12 sierpnia 2017 roku, o godz. 10.00  rozpocznie się już piąta edycja Dolnośląskiego Festiwalu Tajemnic. Tym razem poświęcona będzie głównie zagrabionym dobrom kultury, eksploracji, czasom pobytu Armii Radzieckiej na terenach Polski  oraz historii Legionów Polskich i Marszałka Józefa Piłsudskiego, którego rokiem, Parlament RP, ogłosił rok 2017. Nie zabraknie też tematów związanym z eksploracją oraz wyjątkowymi historiami dolnośląskich zamków i pałaców. 
Opowiemy również o wyjątkowo cennych depozytach, które wciąż czekają na odkrycie.

Dolnośląski Festiwal Tajemnic to najciekawsze wydarzenie popularnonaukowe w regionie oraz autorski projekt Joanny Lamparskiej, podróżniczki i autorki książek o tajemnicach Dolnego Śląska.

Festiwal połączy cykl prelekcji z udziałem naukowców, pokazów filmów oraz wystaw, dioram i widowisk historycznych.

Jedną z wielu atrakcji Festiwalu będzie szereg pokazów historycznych z udziałem grup rekonstrukcyjnych, które w widowiskowy sposób odtworzą wydarzenia sprzed lat. Zapraszamy do zapoznania się z programem tegorocznej edycji!

Ceny
Biletów i Godziny Otwarcia

Informujemy, że teren Dolnośląskiego Festiwalu Tajemnic odbywającego się w dniach 12-13.08.2017 r. (sobota-niedziela) obejmuje Zamek Książ, przedzamcze wraz z dziedzińcem i tarasy. W związku z tym w podanym terminie kasy biletowe będą się znajdować przed budynkiem bramnym zamku, a wstęp na przedzamcze będzie biletowany. Zwiedzanie zamku będzie możliwe w ramach festiwalu bez przewodnika.

Godziny otwarcia
12-13.08.2017

 

12.08
sobota

13.08
niedziela

Godziny otwarcia kas biletowych  09:00 - 20:00   09:00 - 18:00 
Zwiedzanie obiektu możliwe  09:00 - 20:00   09:00 - 19:00 
Dziedziniec Honorowy  09:00 - 21:00*   09:00 - 19:00 

* W dniu 12.08.2017 na Dziedzińcu Honorowym Zamku Książ odbędzie się projekcja filmu niemego z muzyką na żywo w godz. 20:00-21:00 (zamek , tarasy i mauzoleum będą w tych godzinach zamknięte). Bilety zakupione w tym dniu od godz. 19:30 do 20:00 będą w cenie biletów ulgowych na ten dzień. Informacje o projekcji [tutaj]

Ceny biletów 2017
Rodzaj biletu
Zakup w kasie
biletowej (zł)
Zakup w systemie
On-line (zł)2
normalny ulgowy3 normalny ulgowy3
Bilet festiwalowy 1  29   23   24   18 
Bilety dodatkowe
"Gabinet Osobliwości" - wystawa 4
(zwiedz. z przew.)
 20   20   15   15 
Tunel z II Wojny Światowej 5
(zwiedz. z przew.)
 10   10   8   8 
Mauzoleum 6
(zwiedzanie z przew.)
 8   5   8   5 

1 Dotyczy jednorazowego wstępu, w terminie 12 albo 13.08.2017 r., na zwiedzanie indywidualne (bez przewodnika) Zamku Książ oraz Przedzamcza, dodatkowo bilety festiwalowe uprawniają do uczestnictwa we wszystkich atrakcjach, wykładach, warsztatach, inscenizacjach oraz pozostałych wystawach przewidzianych w programie w wybranym dniu, za wyjątkiem zwiedzania Tunelu z II wś (zwiedzanie wyłącznie z przewodnikiem, za dopłatą) oraz wystawy: "Gabinet Osobliwości" (zwiedzanie z przew., wystawa specjalna na V piętrze) i "Movie Heroes" (zwiedz. bez przew.). Bilety festiwalowe nie zawierają wstępu do Palmiarni Wałbrzych. 


2 Zamkowy system online umożliwiający zakup biletów znajduje się na stronie: http://bilety.ksiaz.walbrzych.pl/  (po etapie wyboru biletu indywidualne/grupowe należy wybrać wydarzenie "Festiwal Tajemnic 2017"). Bilet zakupiony poprzez elektroniczny system należy okazać ochronie w formie papierowej!


Bilety ulgowe przysługują dzieciom i młodzieży szkolnej, studentom do 26 roku życia i osobom odbywającym  studia  doktoranckie,  opiekunom  grup  szkolnych,  przedszkolnych, nauczycielom grup  i  wychowawcom  grup,  osobom  niepełnosprawnym  i  ich  opiekunom  oraz emerytom  i  rencistom,  osobom  w  wieku  od  4  do  16  lat  oraz  powyżej  65  roku  życia,  kombatantom,  osobom  fizycznym  odznaczonym  odznaką  "Za  opiekę  nad  zabytkami",  odznaką  honorową  "Zasłużony  działacz  kultury",  odznaką  honorową  "Zasłużony  dla Kultury  Polskiej"  lub  wyróżnionym  tytułem  honorowym  "Zasłużony  dla  Kultury Narodowej". Wydanie biletu ulgowego jest uzależnione od uprzedniego okazania ważnego dokumentu uprawniającego do ulgi. Dzieci do lat 4 - wstęp wolny na festiwal oraz na wystawę "Movie Heroes".


4 "Gabinet Osobliwości" - wystawa specjalna na V piętrze zamku (tylko w czasie festiwalu!). Na zwiedzanie wystawy obowiązuje bilet dodatkowy (wymagany jest również bilet wstępu na teren festiwalu, ważny w tym samym dniu) - zwiedzanie odbywa się z przewodnikiem (ok.40 minut) i wyłącznie w określonych godzinach, dlatego bilety należy zakupować na ogłoszone grupy. Liczba miejsc w każdej grupie jest ograniczona! Więcej o wystawie: tutaj . Wejście na wystawę znajduje się w zamku za szatnią.


Tunel z okresu II Wojny Światowej został wykuty na głębokości 15 m pod zamkiem. Dla zwiedzających udostępniono część tego podziemnego tunelu o długości 96 m, szerokości 1,5 m oraz wysokości 2,5 m, na krańcu którego znajduje się niedokończona klatka schodowa. Na zwiedzanie tunelu obowiązuje bilet dodatkowy (wymagany jest również bilet wstępu na teren festiwalu, ważny w tym samym dniu), zwiedzanie odbywa się wyłącznie z przewodnikiem (ok. 15 minut). Wejścia do tunelu są organizowane na bieżąco na tarasach zamkowych. UWAGA! Podziemia zamku na głębokości 50 m zostaną uruchomione dopiero w 2018 r.


6 Zwiedzanie Mauzoleum odbywa się wyłącznie z przewodnikiem, czas. ok. 20 minut. Wejście do Mazuoleum znajduje się w parku (poza terenem festiwalu, należy kierować się oznaczeniami), dlatego na zwiedzanie obowiązuje oddzielny bilet. Bilet można zakupić poprzez system online lub bezpośrednio przed Mauzoleum. Wejścia tworzone są na bieżąco przed mauzoleum. Więcej o Mauzoleum tutaj


Informacja dla posiadaczy Karty Dużej Rodziny:  Honorujemy Ogólnopolską Kartę Dużej Rodziny oraz Wałbrzyską Kartę Dużej Rodziny 3+. Obie karty uprawniają do zakupu biletu wstępu w trakcie festiwalu w dniach 12-13.08.2017 r. w cenie 5 zł brutto od osoby (tylko w kasach festiwalowych, nie ma możliwości zakupu online biletów na honorowane karty). Skorzystanie z ulgi jest uzależnione od uprzedniego okazania karty. 

Informacja o "Movie Heroes" - wystawa kostiumów i rekwizytów filmowych, więcej informacji o wystawie znajduje się tutaj. Na zwiedzanie wystawy obowiązuje bilet dodatkowy (wymagany jest również bilet wstępu na teren festiwalu, gdzie znajduje się wejście na wystawę) - zwiedzanie odbywa się bez przewodnika. Bilety można zakupić na III piętrze zamku bezpośrednio przed wystawą. Dzieci do lat 4 - wstęp wolny.

Program
festiwalowy

Program V Dolnośląskiego Festiwalu Tajemnic w dużej rozdzielczości można pobrać [tutaj] 

Nadchodzi kolejny Dolnośląski Festiwal Tajemnic! Ponad 16 tys. uczestników, eksponaty muzealne z całej Polski, prelekcje podróżników i archeologów, a to wszystko w jednym z największych i najbardziej tajemniczych zamków w Polsce. Co czeka nas w trakcie piątej edycji wydarzenia?

Armia Radziecka znasz ją od dziecka  Lakier mylili z likierem i umierali pijąc trujące chemikalia. Bez umiaru grabili dolnośląskie zamki i pałace, strzelali do luster, kolekcjonowali zegarki i rowery. Z Zamku Książ wywieźli pociąg różnych skarbów. O wkroczeniu Armii Czerwonej na Dolny Śląsk opowiedzą badacze tamtych czasów. Będziemy również gościć jednego z oficerów Północnej Grupy Wojsk Armii Radzieckiej stacjonującej w Polsce od 1945 do 1993 roku. Nasz gość był również sanitariuszem pierwszej karetki, która wjechała na teren Czarnobyla tuż po katastrofie.

Spotkania z eksploratorami  Tajemnice Szczeliny Jeleniogórskiej, podziemna fabryka w Strzegomiu, zagadki Gór Sowich, kryjówka Abrahama Kaisera, więźnia Gross Rosen  – podczas spotkań z eksploratorami będzie można poznać nieznane fakty z wypraw badawczych.

Wokół Marszałka Józefa Piłsudskiego  W ubiegłym roku, Parlament Rzeczypospolitej Polskiej podjął uchwałę uczczenia marszałka Józefa Piłsudskiego ogłaszając rok 2017 rokiem Józefa Piłsudskiego. W tym roku przypada okrągła, 150. rocznicą urodzin Marszałka - jak zaznaczono w uchwale - "niezłomnego bojownika o wolność i niezawisłość Polaków".
"Józef Piłsudski był twórcą idei bliskiej współpracy narodów Międzymorza, utworzenia grupy państw z Europy Środkowo-Wschodniej, które stanowiłyby barierę przeciwko ekspansji sowieckiej Rosji i zabezpieczały niepodległość Polski. W okresie okupacji niemieckiej i kilkudziesięciu lat władzy sowieckiej nad Polską marszałek Józef Piłsudski stał się symbolem nieugiętej walki o niepodległość oraz przykładem dla kolejnych pokoleń polskich patriotów" - napisano w uchwale.
Jednym z głównych motywów tegorocznej edycji Festiwalu Tajemnic będą wydarzenia jakie towarzyszyły powstaniu Legionów Polskich i odzyskaniu przez Rzeczpospolitą niepodległości, Wojna Polsko-Bolszewicka 1919-21 r. oraz wybrane epizody z życia Marszałka Józefa Piłsudskiego.

Konferencja „Zaginione – poszukiwane – odnalezione”
W czasie festiwalu odbędzie się konferencja pt. „Zaginione – poszukiwane – odnalezione”, w której udział wezmą specjaliści z zakresu ochrony dziedzictwa narodowego, naukowcy, funkcjonariusze policji zajmujący się przestępstwami przeciwko dziełom sztuki i dziedzictwu narodowemu.
W czasie konferencji, oprócz wykładów, w czasie których przedstawione zostaną zagadnienia związane z pracami na rzecz poszukiwania i odzyskiwania dzieł sztuki i zabytków z polskich zbiorów, utraconych w czasie ostatniej wojny, przedstawione zostaną najnowsze osiągnięcia polskich służb państwowych w dziedzinie odzyskiwania dóbr dziedzictwa narodowego. Może dowiemy się, gdzie jest zaginiony „Portret Młodzieńca” Rafaela Santi?
Konferencji towarzyszyć będzie wystawa, w której zaprezentowane zostaną wizerunki najważniejszych, z nieodnalezionych dotąd, dzieł sztuki, jakie zrabowane zostały z polskich zbiorów muzealnych podczas II wojny światowej oraz prezentacja mobilnej aplikacji „ArtSherlock” umożliwiającej automatyczne rozpoznawanie dzieł sztuki z dziedziny malarstwa, zrabowanych z polskich zbiorów, która korzysta z elektronicznej bazy danych polskich strat wojennych udostępnionej przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Miasta do góry nogami, czyli podziemia Europy i ich tajemnice
Podziemia fascynują, kuszą obietnicą ukrytych skarbów oraz tajemnic. Na widzów Festiwalu czeka wystawa poświęcona najdziwniejszycm, najciekawszym podziemiom na terenie Europy. Masońskie rytuały, szalone pomysły Hitlera, dziwaczne hotele trzysta metrów pod ziemią, pijackie, i nie tylko – orgie, tajne laboratoria z czasów II wojny światowej – o tym wszystkim w najnowszej książce Joanny Lamparskiej i Piotra Kałuży „Miasta do góry nogami. Podziemia Europy i ich tajemnice” wydanej pod patronatem National Geographic, której premiera odbędzie się podczas festiwalu. Książce towarzyszy wspomniana wyżej wystawa.
UWAGA! Ważnym motywem Festiwalu Tajemnic będą podziemia, w tym Zamku Książ, ale one same zostaną udostępnione do zwiedzania w pierwszym kwartale 2018 r. (nie będą dostępne do zwiedzania podczas Festiwalu Tajemnic).

Widowiska historyczne  Podobnie jak w latach ubiegłych, również i tym razem nie zabraknie widowisk historycznych i rekonstrukcji. Zobaczymy operację wojskową oddziału Legionów Polskich, której celem będzie rozgromienie wojsk Rosji sowieckiej łupiacych dobra klasztorne w czasie Wojny Polsko – Bolszewickiej. W batalistycznym widowisku weźmie udział około 50 żołnierzy różnych formacji obydwu stron oraz pojazdy i artyleria z odtwarzanej epoki historycznej. Oprócz widowisk, na dziedzińcu zamkowym pojawią się żywe dioramy, których uczestnicy odtwarzali będą wybrane sceny z życia codziennego żołnierzy Legionów Polskich.

Zwiedzanie z tajemnicą  Zamek Książ ma mnóstwo tajemnic. Podziemia, ukryte skarby, nieznane pomieszczenia, zagadki z czasów II wojny światowej. Zapraszamy na wyjątkowe zwiedzanie z Bogdanem Rosickim, znawcą  zamkowych tajemnic. Informacje o zapisach na zwiedzanie w dniu 28-07-2017 r.

Koncert i film   W sobotę wieczorem goście festiwalu obejrzą słynny „Charlie żołnierzem”, niemy film z Charlie Chaplinem z muzyką na żywo wykonaną przez zespołu Czerwie. Koncert odbędzie się na dziedzińcu zamkowym, pod gwiazdami, to będzie niezapomniana noc!

Gabinet osobliwości (Zwiedzanie wystawy odbywa się wyłącznie z przewodnikiem o określonych godzinach i trwa ok. 40 minut)
To już tradycja festiwalu, że na V piętrze zamku (dawna kuchnia Hochbergów) tylko w ten weekend tajemnic, powstaje unikalna wystawa w unikalnej scenerii. Tym razem goście festiwalu wejdą do tzw. Gabinetu Osobliwości. Odtworzymy to, co kiedyś z pasją tworzyli właściele zamków i pałaców - z ich kolekcji dziwactw zdobytych po świecie powstawały właśnie takie gabinety czyli tzw. wunderkamery. Na własne oczy zobaczycie to wprawiające w osłupienie miejsce, a wśród eksponatów: dziwaczne nocniki, krzesło, które zanim powstał kubizm zaprojektował w takim stylu brat króla Prus, największy niedźwiedź w Polsce, trochę przedwojennej erotyki i wiele innych ciekawostek.

Cena biletów: 20 zł bilet w kasie zamkowej / 15 zł bilet zakupiony poprzez system oline: www.bilety.ksiaz.walbrzych.pl
Ogłoszone grupy:
12.08 (sobota)- godz.10:00, 11:00, 17:00
13.08 (niedziela) - godz.10:00, 11:00, 17:00

Ważne informacje: 
- Liczba miejsc w w każdej grupie jest ograniczona.
- Wystawa "Gabinet Osobliwości" jest usługą specjalną skierowaną do osób dorosłych i dlatego nie obowiązują bilety ulgowe.
- Podczas wystawy mogą Państwo zobaczyć nieudostępniane dziennie V piętro zamku, co wiąże się to z utrudnieniami architektonicznymi np. schody. Dlatego prosimy o obuwie adekwatne do charakteru usługi ( prosimy o niezakładanie szpilek). 

Mauzoleum - specjalnie dla turystów festiwalowych w tańszej cenie udostępnione do zwiedzania zostanie Mauzoleum Hochbergów. W dawnym Pawilonie Letnim, przekształconym w XIX w grobowiiec rodzinny do dzisiaj podzwiać można stiukową dekorację ścienną oraz freski przedstawiające Zamek Książ z 4 stron świata. 
Zwiedzanie odbywa się wyłącznie z przewodnikiem i trwa ok. 20 minut. Na zwiedzanie obowiązuje oddzielny bilet w cenie: 8 zł bilet normalny i 5 zł bilet ulgowy.
Bilety można zakupić poprzez system online: www.bilety.ksiaz.walbrzych.pl lub w kasie bezpośrednio przy Mauzoleum, gdzie znajduje się wejście do obiektu oraz gdzie na bieżąco będą tworzone grupy zwiedzania. Liczba miejsc w każdej grupie jest ograniczona!

Bloki
wykładowe

Program Dolnośląskiego Festiwalu Tajemnic w wersji graficznej można zobaczyć [tutaj]
UWAGA! Ważnym motywem Festiwalu Tajemnic będą podziemia, w tym Zamku Książ, ale one same zostaną udostępnione do zwiedzania w pierwszym kwartale 2018 r. (nie będą dostępne do zwiedzania podczas Festiwalu Tajemnic).

Opis wykładów:

12.08.2017 (sobota)
Miejsce: Sala Balowa

Temat: UKRYCIA I ODKRYCIA
10:00 - „Sowiogórski Olbrzym i Książ. Legenda a rzeczywistość”, Dariusz Garba
Autor licznych publikacji o Górach Sowich i Zamku Książ, oraz ich badacz od ponad czterdziestu lat opowie o swoich najnowszych odkryciach związanych z najbardziej tajemniczymi miejscami Dolnego Śląska.
11:00 - „Güttlerowie – amerykański sen w Złotym Stoku oraz odkrycie Sztolni Ochrowej", Elżbieta Szumska, Piotr Romanowski
Właścicielka kopalni złota opowiada o tym, jak odkryła nową sztolnię, co świadkowie opowiedzieli jej o depozytach z czasów II wojny światowej oraz jak udało się odnaleźć pewną znaną podróżniczkę, córkę przedwojennych właścicieli kopalni.
12:00 - „Notatki pełne tajemnic. Günther Grundmann i ewakuacja dóbr kultury z wojennego Breslau", Joanna Hytrek – Hryciuk
Autorka licznych publikacji, w tym: "Ludność niemiecka a żołnierze Armii Czerwonej  (Radzieckiej) na Dolnym Śląsku w latach 1945 – 1948” przybliży najbardziej tajemniczy okres końca wojny.|

Wykład w ramach konferencji: „Zaginione – poszukiwane – odnalezione”
13:00 - „Wielkie europejskie kulturobójstwo.  Pierwsza wojna światowa, jako czas dewastacji dóbr kultury, dzieł sztuki i dorobku cywilizacyjnego Europy", Piotr Galik
Druga wojna światowa to czas wielkiej grabieży dzieł sztuki. A co z pierwszą wojną? Przyniosła przecież milionowe ofiary w ludziach i gigantyczne wyniszczenie ekonomiczne Starego Kontynentu. Wrocławski historyk opowie o gigantycznej dewastacji szeroko rozumianych dóbr kultury podczas działań wojennych 1914-1918.

Temat: W ŚWIECIE TAJEMNICY
15:30 - „Miasta do góry nogami. Podziemia Europy i ich tajemnice”, Joanna Lamparska
Pod Europą ciągną się kilometry podziemnych konstrukcji, od zagadkowych grobowców z czasów prehistorycznych, przez nielegalne kluby i destylarnie, mroczne katakumby, aż do fabryk drążonych we wnętrzu gór w czasie drugiej wojny światowej i współczesnych, ultranowoczesnych schronów dla milionerów…
16:30 - Nie tylko złoto Wrocławia i Lubiąż - skarby i tajemnice Dolnego Śląska w świetle materiałów archiwalnych resortu bezpieczeństwa PRL", Piotr Maszkowski
Czy bezpiece udało się kiedykolwiek odkryć skarb? Czy są dowody na to, czy też nadal musimy w to tylko wierzyć?  Redaktor naczelny magazynu „Odkrywca” postara się odpowiedzieć na to pytanie.
17:30 - „Strażnicy IV Rzeszy, czyli niemieckie podziemie na Dolnym Śląsku po II wojnie światowej”, Maciej Bartków
W trakcie spotkania będziemy mogli zapoznać się z tymi niepublikowanymi wcześniej materiałami archiwalnymi. Opierając się na swoich ustaleniach Maciej Bartków przedstawia działalność podziemia niemieckiego na Dolnym Śląsku tak, jak wyglądała ona w rzeczywistoście.
18:30 - „Kuba Rozpruwacz - czy jego tropy prowadzą do Polski?", Adam Węgłowski
Wykład tylko dla dorosłych.
Czy Kuba Rozpruwacz faktycznie mógł pochodzić z ziem polskich? Który z tropów wiódł na Śląsk? Dlaczego Kuba Rozpruwacz zyskał taki światowy rozgłos, podczas gdy jeszcze straszniejszy śląski kanibal Karl Denke pozostaje praktycznie nieznany?

12.08 - Miejsce: Sala Krzywa

10:30 - „10 252, czyli magia liczb - tajemnice pociągu specjalnego Amerika", Andrzej Szynkiewicz
Wszystko, co chcielibyście wiedzieć o pociągach, a szczególnie o tym jednym, pociągu specjalnym kanclerza III Rzeszy. Amerika” była pierwszą wojenną kwaterą Hitlera  w czasie działań wojennych we wrześniu 1939, pod koniec II wojny światowej wagon, w którym Fuhrer pracował, został wysadzony w powietrze. W 2017 przy pałacu Jedlinka zostały udostępnione odtworzone:salonka sztabowa i uzbrojony wagon osłonowy Ameriki.
11:30 - „LIDAR, RADAR, LASER - sprzymierzeńcy poszukiwaczy czy sceptycy?", Michał Banaś
Miłośnicy tajemnic historii często korzystają z geoportalu czasami nie do końca rozumiejąc zasady jego działania. Podczas spotkania poznamy te zasady. Przedstawiony zostanie także nowy gracz w tej dziedzinie - zespół satelitów TANDEM_X o niewyobrażalnej rozdzielczości.

Wykład w ramach konferencji: „Zaginione – poszukiwane – odnalezione”
12:30 - „Problematyka odzyskiwania skradzionych bądź zaginionych dóbr kultury”, Adam Grajewski 

Kom. dr Adam Grajewski, koordynator policyjny specjalizujący się w przestępczości przeciwko zabytkom archeologicznym przybliży problematykę związaną z odzyskiwaniem tego, co najcenniejsze dla naszego dziedzictwa.
13:30 - „'Skarb Dziedzica', czyli niezwykła historia życia i działalności pewnego dziedzica spod Gniezna i skarbu, który odkrył i w 1939 roku ponownie ukrył", Karol Soberski
Opowieść o niesamowitych wydarzeniach ze skarbami w tle, które rozegrały się na pograniczu Wielkopolski i Pałuk w XIX i pierwszej połowie XX wieku. W czasie spotkanie nie zabraknie również historii eksterminacji zakładu psychiatrycznego „Dziekanka” w Gnieźnie. Ta zbrodnia pochłonęła oficjalnie blisko 4 tysiące osób. Nieoficjalnie zamordowanych pacjentów „Dziekanki” może być dwu- lub trzykrotnie więcej...

12.08 - Miejsce: Sale Cesarskie I piętro

Wystawa „Miasta do góry nogami – podziemia Europy i ich tajemnice”.
 

12.08 - Miejsce: Dziedziniec Honorowy

11:00 - Pokaz artyleryjski strzelania bojowego z armaty górskiej oraz moździerza okopowego w wykonaniu Grupy Rekonstrukcji Historycznej Artyleria
12:30 - Pokaz artyleryjski strzelania bojowego w wykonaniu Grupy Rekonstrukcyjnej Cesarsko-Królewskiej GRH Artyleria Jacek Słupski 
16:00 - Pokaz artyleryjski strzelania bojowego z armaty górskiej oraz moździerza okopowego w wykonaniu Grupy Rekonstrukcji Historycznej Artyleria
17:00 - Pokazy walki szablą rosyjską „szaszką” w wykonaniu Grupy Wojsk Kaukaskich GRH „Dzika Dywizja”
18:00 - Odprawa oddziałów – pokazy musztry oddziałów

11:00 - 17:00 – W cztery oczy. Spotkania z wykładowcami Dolnośląskiego Festiwalu Tajemnic przy naszym Stoliku Autorskim.
14:00 - „Kup Pan Zamek” – prezentacja Agencji Nieruchomości Rolnych
HIT DNIA!  14:30 - „Utracone skarby” - Jest 1917 roku. Oddział rosyjski podchodzi pod polski klasztor żądając wydania najcenniejszych zabytków…. – Widowisko w wykonaniu grup rekonstrukcji historycznej
HIT NOCY! 20:00 „Charlie żołnierzem” w reżyserii Charlie Chaplina. Niemy film z 1918 roku z muzyką na żywo zespołu Czerwie.

13.08.2017 (niedziela)
Miejsce: Sala Balowa

Konferencja: ZAGINIONE– POSZUKIWANE – ODNALEZIONE
10:00 - „Kto ukradł Rafaela? Grabież dzieł sztuki na ziemiach polskich pod okupacją niemiecką”, Robert Kudelski
Tysiące zabytków zaginęło w czasie II wojny światowej. Wśród nich ten najsłynniejszy „Portret młodzieńca” Rafaela Santi. Dokąd wiodą tropy skradzionych dzieł sztuki?
11:00 - „Po nitce do kłębka - poszukiwanie i odzyskiwanie polskich strat wojennych przez resort kultury”, Karina Chabowska
O tym co, kiedy i jak odzyskuje Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego opowiada pracownik Wydziału ds. Strat Wojennych. Resort kultury zajmuje się zagadnieniem polskich strat wojennych w zakresie dóbr kultury od początku lat 90 XX wieki, kiedy to powrócono po przeszło 40 latach do tematu restytucji dzieł sztuki zagrabionych z polskich kolekcji publicznych, prywatnych czy kościelnych. Sprzymierzeńcem stają się również nowe technologie ułatwiające identyfikację utraconych przez Polskę dzieł.
12:00 - Po skarby i przygodę - badania terenowe Grupy Eksploracyjnej Miesięcznika Odkrywca”, Łukasz Orlicki
Szukali Szczeliny Jeleniogórskiej, miejsc katastrof lotniczych, badali zamek Grodno i eksplorowali podziemia Gontowej w Górach Sowich. Wskazali miejsce zbrodni na żołnierzach wyklętych w Starym Grodkowie.  Odbyli daleką wyprawę do syberyjskich łagrów. Ale to dopiero początek….
13:00 - Tajemnica kontekstu. Poszukiwania zabytków a ochrona dziedzictwa archeologicznego”, Agata Byszewska
Poszukiwacze i archeolodzy. Temat stary jak świat. Jak poszukiwania zabytków mają się do ochrony dziedzictwa archeologicznego? O tym, między innymi na przykładach pól bitewnych pod Pułtuskiem i Sarbinowem.

SKARBY OBOK NAS
15:15 - „Skarb z Zakrzowa - jak rozkradziono książęce groby barbarzyńców”, Artur Błażejewski
Pierwszy grób odkryli robotnicy. Grób zniszczyli, skarby rozkradli. Drugi i trzeci grób zostały odnalezione rok później. Tym razem udało się je zabezpieczyć. Wszystko działo się w 1886 i 1887 roku w Zakrzowie, dzisiaj dzielnicy Wrocławia. Nasz gość opowie o niezwykłej historii złotych i srebrnych ozdób, monet, naczyń i innych przedmiotów z książęcych pochówków a także ich drugowojennych losach.
16:15 - „Podziemna fabryka silników niemieckich łodzi podwodnych w Strzegomiu”, Krzysztof Kaszub
Niestrudzony badacz tajemnic Strzegomia odkrywa nowe wątki związane z drugowojenną historią miasta.
17:15 - Spotkanie z Andrzejem Boczkiem, eksploratorem, badaczem kompleksu Soboń.
Tematyka Gór Sowich rozgrzewa wyobraźnię od wielu lat. Co nowego wydarzyło się w ostatnich miesiącach? Czy jest szansa na odkrycie kolejnych kompleksów?

13.08 - Miejsce: Sala Krzywa

10:30 - „Ocalić od zapomnienia cmentarz ewangelicki w Gostkowie", Halina Bryk, Angelika Babula, Patryk Nolberczak
Podczas prac na cmentarzu w Gostkowie natrafili na słoje, w których ukryte były zdjęcia, dokumenty i ubrania. Jakie tajemnice kryje rewitalizowana przez Fundację Anna w Gostkowie nekropolia? Jak ocalić to miejsce?
11:30 - “Od Kaisera do Kajzera. W poszukiwaniu historii i skarbów na Śląsku”, Menachem Kaizer
Na Dolny Śląsk przyjechał, żeby przyjrzeć się pracy eksploratorów. Przez przypadek okazało się, że jest krewnym Abrahama Kajzera, więźnia Gross Rosen i autora książki „Za drutami śmierci”. Menachem Kaiser, pisarz i dziennikarz, pochodzi z Torono, ale dzisiaj żyje pomiędzy Detroit i Nowy Jorkiem. Na festiwalu opowie m.in. o swoich szalonych spotkaniach z poszukiwaczami.
12:30- " Na Grobli, albo tajemnice wrocławskiej Wieży Ciśnień”, Robert Gawłowski
Ilustrowana fotografiami i filmami opowieść o budowniczych, wrocławskiej Wieży Ciśnień. Kim był projektant John Moore i co się z nim stało? Dlaczego Hans Zimmermann zmienił plany budowlane Moore’a? W czym pomagał Zimmermannowi inżynier Alexander Kaumann? Kto obsługiwał wodociągi po upadku Festung Breslau?
13:30 - "Skarby zaczarowanego dworu", Maciej Malinowski
Właściciel renesansowego dworu w Czernej opowie o tym, jak to w XVII wieku ówczesny pan okolicy zabił po pijanemu brata a także o mrocznych czasach II wojny światowej. Na polecenie Alfreda Rosenberga w dworze zostało zmagazynowanych osiem wagonów muzykaliów, m.in. szpinet Mozarta oraz kolekcja Wandy Landowskiej, jednej z najsłynniejszych klawesynistek świata.

13.08 - Miejsce: Park Zamkowy

HIT DNIA! 14:30 - Legiony Polskie w natarciu. Legiony Polskie pod dowództwem Józefa Piłsudskiego zdobywają rosyjskie fortyfikacje polowe Widowisko w wykonaniu grup rekonstrukcji historycznej

13.08 - Miejsce: Dziedziniec Honorowy

11:00 - Pokaz artyleryjski strzelania bojowego z armaty górskiej oraz moździerza okopowego w wykonaniu Grupy Rekonstrukcji Historycznej „Artyleria”

12:30 - Pokaz artyleryjski strzelania bojowego w wykonaniu Grupy Rekonstrukcyjnej Cesarsko-Królewskiej Armii GRH „Artyleria Jacek Słupski” 

16:00 - Pokaz artyleryjski strzelania bojowego z armaty górskiej oraz moździerza okopowego w wykonaniu Grupy Rekonstrukcji Historycznej „Artyleria”

17:00 - Pokazy walki szablą rosyjską „szaszką” w wykonaniu Grupy Wojsk Kaukaskich GRH „Dzika Dywizja”

18:00 - Odprawa oddziałów – pokazy musztry

12:00, 14:00 -  Michał Banaś demonstruje na działających makietach, co dzieje się w podziemiach Zamku Książ.

11:00-17:00 -  W cztery oczy. Spotkania z wykładowcami Dolnośląskiego Festiwalu Tajemnic przy naszym Stoliku Autorskim. 

Dojazd
i Parking

Planujecie przyjazd na V Dolnośląski Festiwal Tajemnic i zastanawiacie się, jak do nas dojechać lub gdzie zaparkować? Poniżej przedstawiamy informacje, zarówno dla tych, którzy poruszają się publicznymi środkami transportu, jak i dla tych, którzy preferują przyjazd własnym pojazdem.

Adres Zamku Książ:

ul. Piastów Śląskich 1

58-306 Wałbrzych

 

Informacja dla turystów zmotoryzowanych

WSKAZÓWKI DOJAZDU DO ZAMKU KSIĄŻ:

Wszystkim jadącym drogą nr 35 z kierunku Wrocławia i Świdnicy oraz z kierunku Legnica, Jawor i Strzegom, dojeżdżającym do Świebodzic rekomendujemy pozostawienie aut na parkingu na ul. Piastów Śląskich przy Stadninie Koni.  Kierowcom przyjeżdżającym od strony Wałbrzycha sugerujemy skorzystanie z Parkingu Głównego. Mapa parkingów dostępna jest [tutaj].
Kierowców autokarów prosimy o kierowanie się na Parking Główny, wyznaczone zostaną na nim miejsca dla tego typu pojazdów. Nie ma możliwości wjazdu autokarem na ul. Piastów Śląskich.
W przypadku niekorzystnych warunków pogodowych sugerujemy skorzystanie z innych parkingów niż z parking przy ul. Piastów Śląskich przy Stadninie Koni np. Parking Główny.

 

Ceny parkingowe:
Parking "Piastów Śląskich":
10 zł/do północy/samochód osobowy
Parking Główny "w parku":
10 zł/doba/samochód osobowy
15 zł/doba/bus
35 zł/doba/autobus

Informacja dla turystów pieszych

AUTOBUSY:
Turystów niezmotoryzowanych informujemy, że pod zamek podjeżdża tylko linia autobusowa nr 8 (należy sprawdzić wcześniej stację końcową, którą powinna być "Jeździecka - Zamek Książ").
Podróżujących pociągiem informujemy, że linia nr 8 zatrzymuje się na przeciwko stacji kolejowej "Wałbrzych Miasto" (przystanek linii nr 8 - "Armii Krajowej - Dworzec Miasto").
Istnieje również możliwość podjechania często kursującą linią autobusową nr 12 na końcowy przystanek "Wrocławska - Szczawienko" (naprzeciwko Palmiarni Wałbrzych), a następnie dojście do zamku pieszo (ok. 15-20 minut drogi).
Podróżujących pociągiem informujemy, że linia nr 12 zatrzymuje się na przystanku przy stacji kolejowej "Wałbrzych Miasto" (nazwa przystanku linii nr 12 to "Armii Krajowej - Dworzec Miasto") oraz przy stacji kolejowej "Wałbrzych Szczawienko" ( nazwa przystanku linii nr 12 to "Wrocławska - Stacyjna").

FAQs
- czyli często zadawane pytania

FAQ Festiwalu Tajemnic


Szanowni Państwo,

w trosce o Wasze bezpieczeństwo i komfort odwiedzin Zamku Książ w trakcie trwania V Dolnośląskiego Festiwalu Tajemnic zebraliśmy w jednym miejscu wskazówki oraz odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania.

- Jak wygląda organizacja ruchu na drogach dojazdowych do Zamku Książ w czasie Festiwalu?

W czasie Festiwalu ruchem na drogach dojazdowych do Zamku kieruje policja i straż miejska – prosimy o bezwzględne stosowanie się do znaków i poleceń służb. Parkingi są odpłatne - za dzień postoju cena 10 zł. Na DK nr 35 obowiązuje zakaz zatrzymywania się i postoju w innych miejscach niż parkingi. Pojazdy parkujące poza parkingami zostaną odholowane! Dojście do Zamku z parkingów trwa 10-15 minut. Turystów z wózkami dziecięcymi zachęcamy do parkowania na Parkingu Głównym skąd do Zamku prowadzi wygodna droga. Turyści niepełnosprawni – patrz: Jestem niepełnosprawny – jak dojadę do Zamku?

W trakcie trwania Festiwalu na ulicy Piastów Śląskich obowiązuje zakaz ruchu dla autokarów. Kierowców pojazdów tego typu prosimy o kierowanie się Aleją Hochbergów na Parking Główny, gdzie wyznaczone zostaną miejsca postojowe dla autokarów.

Turystom przyjeżdżającym od strony Wałbrzycha, Kłodzka i Kamiennej Góry rekomendujemy wjazd na Parking Główny.

Osoby z wózkami dziecięcymi powinny skorzystać z dojazdu do Zamku regularną linią miejską nr 8 (rozkład dostępny na przystankach oraz w aplikacji MyBus). W autobusach komunikacji miejskiej obowiązuje standardowa taryfa i ulgi ustawowe. Wszystkie autobusy w czasie trwania Festiwalu zatrzymują się na pętli poniżej Stada Ogierów Książ. Dojdą tam Państwo z zamku w ciągu 5 minut.

Plan parkingów znajduje się [tutaj].

- Czy można dojechać pod sam budynek Zamku?

Nie. Jest to strefa wyłączona na czas trwania Festiwalu.

- Gdzie kupię bilet i w jakich godzinach?

Bezpośrednio przed Budynkiem Bramnym są 4 kasy, w których kupią Państwo bilety:
- w dniu 12.08 w godzinach od 9:00 do 20:00
- w dniu 13.08 w godzinach od 09:00 do 18:00

Do wejścia na teren Festiwalu obowiązuje jedna kolejka! Proszę stosować się do poleceń ochrony. Można również kupić bilet on-line, jednak w trakcie Festiwalu musi być w formie wydrukowanej. Bilety zakupione w systemie online nie upoważniają do wejścia poza kolejką do kontroli biletów.

Piloci/opiekuni grup wcześniej zaawizowanych są obsługiwani poza kolejnością wyłącznie w kasie nr 1.

- Gdzie dowiem się co się dzieje na terenie Festiwalu?

Bezpośrednio przed budynkiem bramnym stoi punkt informacyjny (oznaczone znakiem "i"), gdzie otrzymają państwo mapkę Festiwalu i harmonogram wydarzeń. Zapraszamy również na stronę www Zamku Książ oraz na profil Facebook gdzie informacje aktualizowane będą na bieżąco.

- Gdzie mogę skorzystać z toalety?

W zamku bezpłatne toalety są na każdej kondygnacji i są one oznaczone na trasie zwiedzania. Można zapytać również pracowników ochrony jak trafić do najbliższej toalety. Każda restauracja na terenie kompleksu ma również toaletę dla klientów. W strefie niebiletowanej, gastronomicznej zapewniliśmy Państwu przenośne toalety toi-toi – są odpłatne (2 zł) i na bieżąco utrzymane w czystości dla Państwa komfortu. Na Parkingu Głównym znajduje się również odpłatna toaleta kontenerowa (2 zł).

- Jestem niepełnosprawny – jak dojadę na teren Festiwalu?

Prosimy każdorazowo o kontakt pod nr +48 74 66 43 872 lub +48 74 66 43 834. Pomożemy z asystą. Zwracamy jednak uwagę, że odwiedziny w Zamku w czasie Festiwalu mogą wiązać się z utrudnieniami z dostępem do wind oraz poruszaniem się po korytarzach z uwagi na dużą liczbę osób będących równocześnie w Zamku.

- Jesteśmy z wózkiem dziecięcym – czy wejdziemy z nim do Zamku?

Tak, ale będą musieli Państwo zostawić wózek w przechowalni. Zamek jest obiektem wielokondygnacyjnym, dlatego dziecko będzie noszone na rękach przez ponad godzinę. Dozwolone jest również poruszanie się po zamku z nosidełkiem noszonym z przodu. Oczywiście są miejsca (na tarasach i bezpośrednio przed Zamkiem) gdzie można usiąść i odpocząć. Dziecko można przewinąć na przewijaku koło portierni na parterze Zamku. Dostęp do toalet jest na każdym piętrze – są one oznaczone strzałkami kierunkowymi, zawsze pomocą służą również osoby z ochrony obiektu. Jeśli chodzi o dyskretną możliwość nakarmienia dziecka – proszę zasięgnąć informacji na portierni na parterze Zamku.

- Czy na teren Festiwalu można wejść z psem?

Na teren Festiwalu można wprowadzić wyłącznie psa przewodnika, lub psa asystującego w uprzęży (szczegółowe zasady wprowadzania psów przewodników opisane zostały w regulaminie zwiedzania dostępnym [tutaj] ). Inne pieski nie mają wstępu ze względu na ograniczenia przestrzenne oraz komfort pozostałych zwiedzających.

- Gdzie mogę zapalić papierosa?

Na terenie Zamku Książ nie wolno palić tytoniu. Paląc robią to Państwo wyłącznie na własne ryzyko, godząc się w ten sposób na wyproszenie z Festiwalu przez służbę ochrony. Dodatkowo palący mogą spowodować obowiązkową ewakuację całego obiektu. Kosztami tej akcji obciążona zostanie osoba, która ją spowodowała.

- Jestem gościem hotelowym, jak dojadę do hotelu?

Są ograniczenia w dojeździe do Zamku. Prosimy o kontakt z recepcją hotelu, w którym wykupili Państwo usługę.
Recepcja Hotelu Książ: +48 74 66 43 890
Recepcja Hotelu Zamkowego: + 48 74 66 43 852
Recepcja Hotelu przy Oślej Bramie: + 48 74 664 92 70

Tam zostaną Państwo poinformowani gdzie możecie zostawić samochód i jak dostaniecie się do hotelu.

- Jestem rowerzystą, czy dojadę pod sam budynek Zamku?

Nie, w trakcie trwania Festiwalu obowiązuje zakaz ruchu w strefie przed Zamkiem, rower można tylko prowadzić. Rower można pozostawić przy stojakach – o ich lokalizację można zapytać w punkcie informacyjnym przy kasach.

- Czy na terenie Zamku jest szatnia?

Tak, przy wejściu głównym do Zamku i jest nieodpłatna. W czasie trwania Festiwalu trasa zwiedzania prowadzi przez Zamek i tarasy zamkowe, stąd po przejściu trasy należy wrócić się do budynku po odbiór pozostawionych rzeczy.

- Czy na teren Festiwalu można wejść z torbą, lub plecakiem turystycznym?

Tak, pod warunkiem że nie stwarza zagrożenia dla innych zwiedzających i ekspozycji znajdujących się w obiekcie. O tym, czy tak jest decyduje ochrona obiektu, która może zażądać złożenia torby/plecaka w przechowalni. Małe plecaki turystyczne prosimy założyć na przód bez wezwania – ułatwi to pracę służbie ochrony, a innym turystom uprzyjemni zwiedzanie Festiwalu.

- Wyszedłem ze strefy biletowanej, czy mogę tam wrócić i zrobić zakupy, lub napić się kawy?

Tak, jednak na wyjściu z terenu festiwalu należy pobrać pieczątkę na rękę (z odpowiednim kolorem na danym dzień). Bilet traci ważność po skasowaniu, powrót na teren festiwalu jest możliwy wyłącznie po okazaniu pieczątki na wejściu.
Nie ma możliwości pobrania pieczątki po opuszczeniu terenu festiwalu.

- Czy po godzinach otwarcia kas Festiwalu można wejść do Zamku i na Przedzamcze?

Nie. Chyba że są Państwo wystawcami, albo gośćmi hotelu.

- Jakich przedmiotów nie mogę wnieść na teren Festiwalu?

Osoby wnoszące statywy i długie parasole zostaną poproszone o ich pozostawienie do czasu zakończenia zwiedzania. Regulamin zwiedzania zamku zabrania wnoszenia broni i innych niebezpiecznych (w tym hałaśliwych) przedmiotów oraz substancji, które są niebezpieczne dla zdrowia i życia. Nie ma możliwości wprowadzenia do wnętrz obiektu rowerów, deskorolek itp. za wyjątkiem wózków inwalidzkich. Zakazane jest fotografowanie obiektów (a zwłaszcza obrazów) z lampą błyskową.

Więcej informacji w regulaminie.

- Czy na teren Festiwalu można wnosić własne jedzenie i napoje?

Tak, ale prosimy spożywać jedzenie tylko w przestrzeni poza budynkiem głównym Zamku (tarasy). Warto skorzystać z szerokiej oferty gastronomicznej zarówno w strefie biletowanej, jak i niebiletowanej – dla każdego coś dobrego.

- Czy mogę wnieść kubek z piwem kupionym w strefie niebiletowanej?

Nie. Wnoszenie i spożywanie alkoholu nie jest dozwolone. Za złamanie tego zakazu zostaną Państwo wyproszeni z Festiwalu. Mogą się Państwo napić piwa w jednym z kilku punktów gastronomicznych znajdujących się w strefie biletowanej.

- Chcę zwrócić bilet za Festiwal, jak mogę to zrobić?

Prosimy o kontakt pod adresem zwiedzanie@ksiaz.walbrzych.pl. Każdą sytuację oceniamy indywidualnie (prosimy o opisanie sytuacji wiążącej się z prośbą o zwrot) i na podstawie złożonego wniosku na piśmie, stąd nie ma możliwości zwrotu pieniędzy na żądanie. Równocześnie przypominamy o braku obowiązku przyjmowania zwrotów biletów zakupionych na oznaczony dzień lub okres (zgodnie z art. 38, pkt. 12 Ustawy o prawach konsumenta) i prosimy o przemyślany zakup.

- Czy bilet festiwalowy obowiązuje również na zwiedzanie palmiarni?

Nie, festiwal nie obejmuje palmiarni (ul. Wrocławska 158).
Można ją zwiedzać na podstawie zakupionego biletu na zwiedzanie palmiarni bezpośrednio w jej kasach. 

Partnerzy
festiwalu

Organizatorzy

Mecenas zamku

Partnerzy

Patroni medialni