Strona główna

Bieżące
wydarzenia

Szczegóły
wydarzenia

04 03 2016 godz.10:00

Wystawa "Rysunek XVI-XVIII w."

To prawda! Właśnie w Zamku Książ w Wałbrzychu zaprezentowana zostanie wystawa rysunków włoskich mistrzów XVII-XVIII w., takich jak m.in. Goya, Tycjan czy Michał Anioł! Nasi turyści będą mogli ją oglądać od 4 marca do 17 kwietnia! Zapraszamy!

Nadchodzi jedno z największych wydarzeń artystycznych tego roku! To właśnie w Zamku Książ w Wałbrzychu zaprezentowane będą rysunki wielkich mistrzów, których dzieła podziwia się w największych muzeach na świecie!

„Rysunek XVI – XVIII w.
Włochy, Niemcy, Niderlandy
z kolekcji Muzeum Narodowego we Lwowie imienia Andrzeja Szeptyckiego”

Miejsce wystawy:
Zamek Książ w Wałbrzychu Sp. z. o. o. ul. Piastów Śląskich 1,
oddział Wałbrzyskiej Galerii Sztuki Biura Wystaw Artystycznych w zamku Książ,

Termin wystawy: Wałbrzych, Zamek Książ:   3 marca – 17 kwietnia 2016 rok
w późniejszym terminie: Jelenia Góra,  20 kwietnia – 5 czerwca 2016 rok
(Muzeum Karkonoskie w Jeleniej Górze, ul. Jana Matejki 28)

Wstęp na wystawę:
Zwiedzanie wystawy możliwe jest w ramach standardowego zwiedzania zamku - cennik biletów do zamku znajduje się [tutaj]

Wystawa „Rysunek XVI-XVIII w. Włochy, Niemcy, Niderlandy” przedstawia unikatową kolekcję stu siedemdziesięciu oryginalnych dzieł pochodzących ze zbiorów Muzeum Narodowego we Lwowie imienia Andrzeja Szeptyckiego.

Na wystawie odwiedzający nas turyści będą mogli zobaczyć obszerny zbiór rysunków włoskich mistrzów XVII-XVIII w., w większości należących do szkoły weneckiej, która w XVII w. zajmowała wiodące miejsce we Włoszech! To wyjątkowa okazja, żeby zobaczyć niesamowite dzieła wybitnych historycznych twórców. Warto zatrzymać się w biegu życia i pozwolić sobie na prawdziwie artystyczne uniesienia. Z pewnością ta wystawa to doskonała propozycja na kulturalną podróż.

Dzieła wykonane ołówkiem, sangwiną, węglem, kredą i tuszem prace takich mistrzów, jak Giovanni Battista Tiepolo i malarzy jego kręgu, Giovanni Battista Piazzetta, Andrea Schiavone, Gaetano Gerardo Zompini, Nicola Grassi, Giovani Batista Crozato, Giovanni Battista Pitoni, Francesco Novelli, Giovanni Battista Marcola, Carlo Maratta, Antonio Balestra, Giacomo Palma, Santo Piatti Salvatore Rosa, Francesco Solimena (szkoła neapolitańska), Reno Guido, Agostino Carracci (szkoła bolońska), Marco Benifala (szkoła rzymska) malarzy z kręgu Giacomo Tintoretto i innych, a także duża ilość prac o wysokim poziomie artystycznym nieznanych autorów jako bezcenny materiał, który umożliwia zapoznanie się z twórczą manierą poszczególnych wykonawców i stylistyką zachodnioeuropejskiego rysunku przygotowawczego epoki renesansu, baroku i rokoko.

Istotnym akcentem oraz chlubą ekspozycji jest przypisany Michałowi Aniołowi rysunek Apostoła, który jest najstarszym dziełem w kolekcji oraz rysunki czołowych przedstawicieli niemieckiej i flamandzkiej szkoły malarskiej: Christiana Wilhelma Dietricha, Hansa Rottenhammera i Antona van Dycka. Prezentowanym rysunkom właściwa jest rozmaitość tematów oraz technik, które różnią się manierą, charakterem i czasem powstania. Lecz przede wszystkim ukazują  bogactwo i wielkie znaczenie kolekcji Muzeum Narodowego we Lwowie dla światowej kultury i sztuki.

Patronat honorowy:
Marszałek Województwa Dolnośląskiego - Cezary Przybylski
Prezydent Miasta Wałbrzycha -  Roman Szełemej
Prezydent Miasta Jeleniej Góry - Marcin Zawiła
Kurator wystawy: Alicja Młodecka Dyrektor WGS BWA