Hauptseite

Aktuelle
Events

Mehr
zum Event

07 07 2017

II rocznica otwarcia wystawy "Metamorfozy Zamku Książ"

Książ znowu odzyskał kawałek historii! Muzeum Narodowe we Wrocławiu przekazało nam cenną pamiątkę związaną z obecnością księżnej Daisy w Książu -przedmiot od dzisiaj mogą oglądać turyści. Właśnie tak celebrujemy drugą rocznicę współpracy z muzeum.

Druga rocznica otwarcia wystawy
„Metamorfozy Zamku Książ”
7 lipca 2017 r.

JednÄ… z najcenniejszych i najstarszÄ… pamiÄ…tkÄ™ zwiÄ…zanÄ… z obecnoÅ›ciÄ… księżnej Daisy w Książu przekazuje w depozyt Zamkowi Książ w WaÅ‚brzychu Muzeum Narodowe we WrocÅ‚awiu. To kolejny etap zainicjowanej dwa lata temu wspóÅ‚pracy obu instytucji.

Dwa lata temu, 11 lipca 2015 r., w Zamku Książ otwarta zostaÅ‚a wystawa „Metamorfozy Zamku Książ” przygotowana przez Muzeum Narodowe we WrocÅ‚awiu. Wystawiono 2 rzeźby i 38 obrazów ze zbiorów Muzeum, wÅ›ród nich 10 pÅ‚ócien z dawnej kolekcji Hochbergów, 4 barokowe portrety czÅ‚onków różnych gaÅ‚Ä™zi tego rodu oraz inne prace wytypowane do ozdobienia zamkowych wnÄ™trz. Od momentu otwarcia do dziÅ› ekspozycjÄ™ obejrzaÅ‚o ponad póÅ‚ miliona osób. To bezprecedensowe wydarzenie muzealne w skali kraju możliwe byÅ‚o dziÄ™ki wspóÅ‚pracy, jakÄ… nawiÄ…zali Krzysztof UrbaÅ„ski, prezes Zamku Książ w WaÅ‚brzychu w latach 2011-2016 r., i dr hab. Piotr Oszczanowski, dyrektor Muzeum Narodowego we WrocÅ‚awiu.

W pierwszÄ… rocznicÄ™ otwarcia wystawy – w lipcu 2016 r. – Muzeum Narodowe we WrocÅ‚awiu udostÄ™pniÅ‚o Zamkowi Książ obraz Wilhelma von Lindenschmita Alaryk w Rzymie. ByÅ‚a to pierwsza po II wojnie Å›wiatowej prezentacja tego dzieÅ‚a, możliwa dziÄ™ki przeprowadzonej wczeÅ›niej konserwacji, której sponsorem byÅ‚a Fundacja KGHM Polska Miedź.

W tym samym roku, 1 i 2 października, Muzeum Narodowe, Zamek Książ i Fundacja Księżnej Daisy von Pless zorganizowaÅ‚y konferencjÄ™ naukowÄ… zatytuÅ‚owanÄ… „PamiÄ™tajmy o ogrodach” poÅ›wiÄ™conÄ… KsiążaÅ„skiemu Parkowi Krajobrazowemu i zaÅ‚ożeniu ogrodowo-paÅ‚acowemu w Książu. Obecnie Muzeum Narodowe we WrocÅ‚awiu i Zamek Książ Å›wiÄ™tujÄ… drugÄ… rocznicÄ™ wspóÅ‚pracy. Z tej okazji zaplanowano premierÄ™ książki Książ. PamiÄ™tajmy o ogrodach!. Redaktorem publikacji jest dr Beata Lejman, kurator wystawy „Metamorfozy Zamku Książ”.

Finałem spotkania będzie udostępnienie przez Muzeum Narodowe we Wrocławiu niezwykle cennej, najstarszej pamiątki związanej z obecnością księżnej Daisy w Książu.

– To, co od dzisiaj wzbogaca muzealnÄ… prezentacjÄ™ w Zamku Książ, to rzeczywiÅ›cie niezwykÅ‚a, wrÄ™cz bezcenna pamiÄ…tka – wyjaÅ›nia dr hab. Piotr Oszczanowski, dyrektor Muzeum Narodowego we WrocÅ‚awiu. – Ten okazaÅ‚y adres powitalny wykonany w 1892r.  przez waÅ‚brzyskiego malarza Johannesa Tetzelta (autora miniatur zdobiÄ…cych dyplom) i renomowany wrocÅ‚awski warsztat zÅ‚otniczy Emila Sommé (twórcy kunsztownej oprawy ze srebrnymi aplikacjami ze zdwojonym monogramem) do dziÅ› uchodziÅ‚ za zaginiony. A jest to coÅ› w rodzaju przysÅ‚owiowej relikwii – od tego prezentu przekazanego przez poddanych książęcym nowożeÅ„com rozpoczyna siÄ™ historia obecnoÅ›ci księżnej Daisy w Książu. Nie ulega najmniejszej wÄ…tpliwoÅ›ci, że księżna ten dyplom trzymaÅ‚a w dÅ‚oniach, że moment jego otrzymania byÅ‚ dla niej wzruszajÄ…cy i peÅ‚en nadziei. Dzisiaj ta pamiÄ…tka powraca do Książa.

Książęca para sakramentalne „tak” wypowiedziaÅ‚a 8 grudnia 1891 w koÅ›ciele w Westminsterze, a nastÄ™pnie wyruszyÅ‚a w miesiÄ…c miodowy, podczas którego zwiedziÅ‚a m.in. Paryż, Londyn i PóÅ‚nocnÄ… AfrykÄ™. Małżonkowie przybyli do Książa 3 lipca 1892 r., gdzie otrzymali list, w którym napisano:
Dla Jego Książęcej WysokoÅ›ci, KsiÄ™cia PszczyÅ„skiego, Hansa Heinricha XV, hrabiego Hochberg – Fürstenstein i dla Jej Książęcej WysokoÅ›ci Księżnej PszczyÅ„skiej Mary, hrabiny Hochberg – Fürstenstein na pamiÄ…tkÄ™ uroczystego wjazdu wysoko urodzonej pary do Książa z wyrazami gÅ‚Ä™bokiego szacunku.

UrzÄ™dnicy Wolnego PaÅ„stwa Stanowego Fürstenstein oraz posiadÅ‚oÅ›ci Krucz–Ciszkowo”.

Adres można bÄ™dzie oglÄ…dać w sali otwierajÄ…cej wystawÄ™ „Metamorfozy Zamku Książ” w ramach biletu na zwiedzanie dzienne Zamku Książ.

Piotr Oszczanowski, dyrektor Muzeum Narodowego we Wrocławiu:
– DziÅ›, po przeszÅ‚o dwóch latach wspóÅ‚pracy Muzeum Narodowego we WrocÅ‚awiu i Zamku Książ, możemy z nieskrywanÄ… satysfakcjÄ… powiedzieć, że ten nasz trud siÄ™ opÅ‚aciÅ‚. UdaÅ‚o nam siÄ™ – a jest to zasÅ‚uga doprawdy wielu osób z obu instytucji oraz wsparcia, którego nam zawsze udzielaÅ‚ prezydent miasta WaÅ‚brzycha dr Roman SzeÅ‚emej – zrealizować trzy bardzo ambitne projekty muzealne. ZorganizowaliÅ›my tu wyjÄ…tkowÄ… wystawÄ™ pt. „Metamorfozy Zamku Książ”, przywróciliÅ›my do życia za sprawÄ… bardzo pieczoÅ‚owitej konserwacji niezwykÅ‚y obraz Alaryk w Rzymie, wreszcie też wspólnie zorganizowaliÅ›my imponujÄ…cÄ… w swym efekcie naukowym konferencjÄ™  „PamiÄ™tajmy o ogrodach”. RealizujÄ…c te projekty, Zamek Książ udowodniÅ‚, że jest przygotowany do wypeÅ‚niana misji muzealnej, jest w stanie profesjonalnie wspóÅ‚realizować wszystkie najważniejsze, a przy tym wyjÄ…tkowo ambitne zadania muzealne: wystawiennicze, konserwatorskie i naukowe.

RafaÅ‚ Wiernicki, Prezes Zamku Książ w WaÅ‚brzychu podsumowuje dotychczasowÄ… wspóÅ‚pracÄ™ z Muzeum Narodowym we WrocÅ‚awiu:
- Projekt „Muzeum w Zamku”, który realizujemy od dwóch lat, to wydarzenie wciąż bez precedensu w Polsce i wydarzenie, które zmienia postrzeganie Zamku Książ jako instytucji otwartej na wysokÄ… kulturÄ™. DziÄ™ki zaangażowanym w to przedsiÄ™wziÄ™cie osobom – przede wszystkim Panu Dyrektorowi dr. hab. Piotrowi Oszczanowskiemu , który pilotuje od poczÄ…tku ten projekt i Kurator wystawy – Pani dr Beacie Lejman, która caÅ‚y czas nadzoruje jego stan, Metamorfozy Zamku Książ zobaczyÅ‚o już ponad póÅ‚ miliona osób, a po tym roku liczba ta dojdzie do miliona. To wspaniaÅ‚e osiÄ…gniÄ™cie promocyjne dla muzealnictwa i jednoczeÅ›nie miara potencjaÅ‚u takich miejsc ekspozycyjnych jak Zamek Książ. Jest wiele planów na rozwój tego projektu i na dalsze wzbogacanie oferty Książa zbiorami Muzeum Narodowego we WrocÅ‚awiu. Za ten wysiÅ‚ek i konsekwencjÄ™ dziÄ™kujÄ™ wyżej wymienionym, dziÄ™kujÄ™ Panu Prezydentowi dr. Romanowi SzeÅ‚emejowi za gÅ‚Ä™bokie przekonanie o możliwoÅ›ci usankcjonowania w Książu oddziaÅ‚u Muzeum, dziÄ™kujÄ™ mojemu poprzednikowi Krzysztofowi UrbaÅ„skiemu za determinacjÄ™ w przygotowaniu tego historycznego wydarzenia, dziÄ™kujÄ™ wszystkim zaangażowanym w to przedsiÄ™wziÄ™cie pracownikom Zamku Książ i Muzeum Narodowego we WrocÅ‚awiu. OsobiÅ›cie odczuwam wielkÄ… satysfakcjÄ™ z tej wspóÅ‚pracy, która jest udanÄ… synergiÄ… kompetencji i promocji. Cel jest jasny od poczÄ…tku – chcemy aby Muzeum zostaÅ‚o w Zamku na staÅ‚e.