Hauptseite

Aktuelle
Events

Mehr
zum Event

09 07 2016 godz.10:00

Einzug Alarichs in Rom

Eine großartige Nachricht! Seit dem 9. Juli können die Besucher des Schlosses das Gemälde Einzug Alarichs in Rom von Wilhelm von Lindenschmit bewundern. Es gehört zu den größten Staffeleibildern mit historischem Thema und wird erstmals nach Weltkriegs...

Rocznica otwarcia wystawy „Metamorfozy Zamku Książ”
OdsÅ‚oniÄ™cie obrazu Wilhelma von Lindenschmita „Alaryk w Rzymie”

To wÅ‚aÅ›nie w Zamku Książ w WaÅ‚brzychu od 9 lipca w Sali Konrada turyÅ›ci bÄ™dÄ… mogli podziwiać obraz „Alaryk w Rzymie" Wilhelma von Lindenschmita. To jeden z najwiÄ™kszych w Polsce obrazów sztalugowych o tematyce historycznej (411 x 613 cm), drugi na Dolnym ÅšlÄ…sku po "Panoramie RacÅ‚awickiej" i najwiÄ™kszy obraz sztalugowy znajdujÄ…cy siÄ™ w zbiorach Muzeum Narodowego we WrocÅ‚awiu. BÄ™dzie to pierwsza po II wojnie Å›wiatowej prezentacja tego dzieÅ‚a – możliwa dziÄ™ki przeprowadzonej w tym roku konserwacji, której sponsorem jest Fundacja KGHM Polska Miedź.

 "8 lipca 2016 r. Muzeum Narodowe we WrocÅ‚awiu wspólnie z Zamkiem Książ Å›wiÄ™tuje 1 rocznicÄ™ otwarcia wystawy „Metamorfozy Zamku Książ”, niepozbawionego precedensu wydarzenia muzealnego w Polsce. Wspólnym wysiÅ‚kiem, niemaÅ‚ym nakÅ‚adem kosztów i wielkÄ… determinacjÄ… obydwu partnerów udaÅ‚o siÄ™ przywrócić do zabytkowych wnÄ™trz dawnej rezydencji Hochbergów liczne obrazy bÄ™dÄ…ce pierwotnie wÅ‚asnoÅ›ciÄ… tej rodziny. WystawÄ™ tÄ™ w ciÄ…gu ostatniego roku zobaczyÅ‚o blisko ćwierć miliona osób, staÅ‚a siÄ™ swoistÄ… wizytówkÄ… Muzeum Narodowego we WrocÅ‚awiu i wielkÄ… atrakcjÄ… Zamku Książ. StÄ…d też uznaliÅ›my, że tak owocna wspóÅ‚praca winna mieć swój ciÄ…g dalszy. Wybór monumentalnego obrazu Lindenschmita jako kolejnego eksponatu z naszych zbiorów przeznaczonego do prezentacji w Zamku Książ byÅ‚o podyktowane zarówno jego niekwestionowanymi walorami artystycznymi, jak i szansÄ… na jego pierwszÄ… od kilkudziesiÄ™ciu lat publicznÄ… prezentacjÄ™. Przechowywany przez dziesiÄ™ciolecia w magazynach, nawiniÄ™ty na waÅ‚ek mocno uszkodzony obraz poddany zostaÅ‚ nie tylko profesjonalnej konserwacji, ale także znalazÅ‚ swoje miejsce, w którym może być oglÄ…dany i podziwiany. Dla mnie – jako dla muzealnika – jest to szczególna satysfakcja, speÅ‚nienie pewnego obowiÄ…zku i powinnoÅ›ci, ale przede wszystkim wielka, wielka radość – informuje Piotr Oszczanowski, dyrektor Muzeum Narodowego we WrocÅ‚awiu.

„Alaryk w Rzymie” Wilhelma von Lindenschmita to jeden z najwiÄ™kszych w Polsce obrazów sztalugowych o tematyce historycznej (411 x 613 cm). Przedstawia on scenÄ™ zwiÄ…zanÄ… z okresem wielkiej wÄ™drówki ludów:

"Jego tematem jest triumfalny pochód Alaryka (ok. 370–410), pierwszego wodza plemion germaÅ„skich, który zdobyÅ‚ Rzym. Naruszenie przez niego symbolicznej granicy nietykalnoÅ›ci Wiecznego Miasta traktowano jako zapowiedź upadku starożytnego cesarstwa. Alaryk, na karym koniu, wymownym gestem wstrzymuje barbarzyÅ„skie rabunki i eskortuje orszak chrzeÅ›cijan odnoszÄ…cych do bazyliki Å›w. Piotra relikwiarze i precjoza liturgiczne. Wizja stworzona przez malarza ma przedstawiać transformacjÄ™ duchowÄ…, jaka odbywa siÄ™ poprzez przeniesienie w przyszÅ‚ość nowych idei religijnych, które okazaÅ‚y siÄ™ silniejsze od tracÄ…cych swÄ… moc bogów kultury antycznej" – wyjaÅ›nia Beata Lejman, kuratorka wystawy „Metamorfozy Zamku Książ”.

TwórcÄ… obrazu jest Wilhelm von Lindenschmit (1829–1895), absolwent, a nastÄ™pnie profesor Akademii Sztuk PiÄ™knych w Monachium, w której ksztaÅ‚ciÅ‚o siÄ™ wielu Polaków, m.in. Jan Matejko, Maksymilian i Aleksander Gierymscy oraz Wojciech Kossak (Kossak byÅ‚ uczniem Lindenschmita).

PowstaÅ‚e w 1886 r. pÅ‚ótno komponowane byÅ‚o z rozmachem charakterystycznym dla dziewiÄ™tnastowiecznego historyzmu. W 1890 r. artysta przekazaÅ‚ je do zbiorów GórnoÅ‚użyckiej Hali PamiÄ™ci (obecnie Dom Kultury) w Zgorzelcu, skÄ…d w 1956 r. trafiÅ‚o do zbiorów Muzeum ÅšlÄ…skiego we WrocÅ‚awiu (obecne Muzeum Narodowe we WrocÅ‚awiu). Z powodu wielkich rozmiarów nie mogÅ‚o być prezentowane, dlatego kilkadziesiÄ…t lat przeleżaÅ‚o w magazynie. Rok temu Piotr Oszczanowski, dyrektor Muzeum Narodowego we WrocÅ‚awiu podjÄ…Å‚ decyzjÄ™ o konserwacji obrazu i nastÄ™pnie zaprezentowaniu go w Zamku Książ. Prace konserwatorskie trwaÅ‚y od 2 marca do 30 czerwca 2016 r. (przeprowadziÅ‚a je firma REARTE S.C.)

"NajwiÄ™ksze zniszczenia obrazu spowodowane byÅ‚y wyciÄ™ciem pÅ‚ótna z krosna, zÅ‚ożeniem na póÅ‚ i zwiniÄ™ciem w rulon w 1945 r., co doprowadziÅ‚o do wykruszenia warstwy malarskiej wraz z zaprawÄ… w miejscach zgięć oraz powstania sfalowaÅ„ i rozdarć – wyjaÅ›nia Beata Lejman. KonserwacjÄ™ obrazu rozpoczÄ™to od oczyszczenia lica i odwrocia, usuniÄ™to wykruszenia warstwy malarskiej oraz Å‚aty. NastÄ™pnie wyprasowano rozdarte, osÅ‚abione pÅ‚ótno i wzmocniono je nowym materiaÅ‚em lnianym naklejonym na odwrociu. Analiza chemiczna i mikroskopowa pobranych próbek pomogÅ‚a w identyfikacji pigmentów, a dziÄ™ki spektroskopii fourierowskiej w podczerwieni rozpoznano spoiwo jako olejne. UzupeÅ‚niono ubytki zaprawy i warstwy malarskiej. Na koniec zaÅ‚ożono werniks, który uczytelniÅ‚ kompozycjÄ™, nadaÅ‚ jej gÅ‚Ä™biÄ™ oraz wydobyÅ‚ szczegóÅ‚y przedstawieÅ„ i subtelne tony barwne. Po naciÄ…gniÄ™ciu malowidÅ‚a na specjalnie skonstruowane krosno samorozprężajÄ…ce,  przymocowano do Å›ciany wykonanÄ… w Książu drewnianÄ… ramÄ™ i osadzono w niej obraz."

DzieÅ‚o Lindenschmita stanowi II etap otwartej w ubiegÅ‚ym roku wystawy „Metamorfozy Zamku Książ”, na której można oglÄ…dać 38 obrazów i 2 rzeźby ze zbiorów Muzeum Narodowego we WrocÅ‚awiu. WÅ›ród nich jest 10 obrazów z kolekcji Jana Henryka XV von Hochberga i jego żony księżnej Daisy, 4 barokowe portrety czÅ‚onków różnych gaÅ‚Ä™zi tego rodu oraz inne prace wytypowane do ozdobienia zamkowych wnÄ™trz. W ciÄ…gu roku wystawÄ™ „Metamorfozy Zamku Książ” obejrzaÅ‚o ponad 247 tysiÄ™cy osób.

Sponsorem konserwacji obrazu jest Fundacja KGHM Polska Miedź:
 

 



 

 

 

 

 

 

 

Patroni medialni: