Strona główna

Bieżące
wydarzenia

Szczegóły
wydarzenia

16 08 2013 godz.10:00

I Dolnośląski Festiwal Tajemnic

Pierwsza odsłona unikalnego festiwalu, w trakcie którego uczestnicy w sposób ciekawy poznawali fakty o zaginionych skarbach kultury i tajemnicach regionu. Oczywiście nie zabrakło również rekonstrukcji historycznych i niesamowitych pokazów!

Festiwal Tajemnic i Skarbów Dolnego Śląska jest projektem autorskim Joanny Lamparskiej, dziennikarki i podróżniczki, autorki wielu książek o tajemnicach Dolnego Śląska, od  kilkunastu już lat promującej region dolnośląski poprzez  jego tajemniczość.

Festiwal, dzięki przedstawieniu zagadnień związanych z zaginionymi skarbami kultury w sposób ciekawy, przystępny, prowokujący do myślenia i przede wszystkim kompleksowy ma na celu zwiększenie zainteresowania turystów krajowych i zagranicznych Dolnym Śląskiem.

Wydarzenie trwało w dniach 16-18 sierpnia 2013 roku jako trzydniowe spotkanie z osobami zajmującymi się od lat poszukiwaniami zaginionych skarbów i zabytków, tajemnicami Dolnego Śląska i jego historią. Wśród prelegentów znajdą się naukowcy, dziennikarze, autorzy książek, eksploratorzy i przewodnicy.
Główny trzon festiwalu stanowiły prelekcje zaproszonych gości. Były one przeplatane projekcjami filmów dokumentalnych o zaginionych skarbach kultury i tajemnicach dolnośląskich. Prelekcjom oraz pokazom filmów towarzyszyły dodatkowe atrakcje, takie jak: konkurs na poszukiwanie skarbów w Wałbrzychu, prezentacja sprzętu eksploracyjnego, rekonstrukcje historyczne, wystawa o dolnośląskich zamkach, Archiwum X Dolnego Śląska, pokazy pirotechniczne i akrobacje powietrzne, oraz inne. 

To właśnie na III piętrze Zamku Książ, w nowoczesnym Centrum Konferencyjno - Kongresowym,  odbywały się dwa bloki wykładowe:
 - "Pieniądze to skarb" - podczas których dowiedzieliśmy się na czym polegała "Gorączka złota" (J. Lamparska), jakie popularne "Skarby i skandale" (T. Bonek) miały miejsce, dlaczego to "Dolny Śląsk" stanowił " klucz do losów polskich skarbów kultury" (dr Robert Kudelski)  oraz o czym był "Złoty sen generałów" (dr Jacek Kowalski) .
- "Śniadanie z Focusem", dziennikarze opowiadają o sensacjach ubiegłego wieku -  goście zgłębili temat "Mistyki Krzyżaków" (Michał Wójcik i Maciej Łubieńśki), posłuchali o "Poszukiwaczach Poszukiwań" (Adam Wegłowski) oraz przeżyli "Eksploracje wraku żaglowca na wodach Sierra Leone" (Marcin Jamkowski).
Wybrane Publikacje:

http://festiwaltajemnic.pl/  - Oficjalna strona Festiwalu Tajemnic
http://www.tvn24.pl/zdjecia/festiwal-tajemnic-na-zamku-ksiaz,33049.html - TVN24
http://poznajpolske.onet.pl/dolnoslaskie/i-dolnoslaski-festiwal-tajemnic-na-zamku-ksiaz-16-18-08-2013/tvqt7 - Onet.pl
http://www.mmwroclaw.pl/453814/2013/8/12/dolnoslaski-festiwal-tajemnic-w-zamku-ksiaz-program-bilety?category=spozaMiasta  - Moje Miasto Wrocław
http://tajemnicedolnegoslaska.cba.pl/index.php/artykuly/149-pierwszy-dolnoslaski-festiwal-tajemnic  -  Tajemnice Dolnego Śląska
http://www.klubpodroznikow.com/spotkania-i-zloty-podronikow/1700-festiwal-tajemnic  - Klub Podróżników