Strona główna

Informacje
o nas

Spółka
informacje

Zamek Książ w Wałbrzychu Sp. z o.o.

     Zamek Książ to monumentalny kompleks architektoniczny o unikalnym na skalę Europy położeniu na cyplu skalnym pośród morza lasów. Ze względu na swoją bogatą historię oraz niezwykłą kubaturę obiekt został wpisany na listę zabytków Narodowego Instytutu Dziedzictwa, znajduje się na Szlaku Zamków Piastowskich i do dzisiaj stanowi istotne świadectwo dawnych dziejów. Książ jako zespół rezydencjonalny obejmuje trzeci co do wielkości zamek w Polsce, największy na Dolnym Śląsku.

     Obiektem od 1991 roku zarządza Spółka Zamek Książ w Wałbrzychu, której założycielem i właścicielem jest Gmina Wałbrzych. Celem spółki jest bieżące zarządzanie, ochrona i utrzymanie w należytym stanie kompleksu zamkowo-parkowego Książ oraz innych obiektów zabytkowych należących do Gminy Wałbrzych, a środki finansowe na to przeznaczane pochodzą wyłącznie z zysków spółki.

     W związku z tym firma wciąż rozbudowuje swoje usługi wychodząc naprzeciw oczekiwaniom odwiedzających. Oferta firmy obejmuje przede wszystkim zwiedzanie kompleksu dla turystów indywidualnych oraz grup zorganizowanych. Książ jest również rozpoznawany w regionie jako sceneria licznych wydarzeń kulturalnych, festiwali, wystaw, projekcji filmowych, rekonstrukcji historycznych oraz gal. Z usług zamkowych korzystają także ekipy filmowe, wykorzystując tutejsze znakomite plenery.

     Spółka posiada też bogatą ofertę biznesowo-bankietową, w obiekcie organizowane są m.in. sympozja, konferencje, uroczystości okolicznościowe, bale i bankiety. Od grudnia 2012 r. w zamku mieści się nowoczesne Centrum Kongresowo – Kulturalne (hiperlink), które było współfinansowane przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego. Obecnie Książ może zaoferować ponad 25 w pełni wyposażonych sal konferencyjnych i bankietowych mieszczących do 1000 osób. 

     W strukturze spółki znajdują się cztery działy zajmujące się ofertą obiektu:  Punkt Obsługi Klienta (dzienne zwiedzanie), Dział Marketingu i Promocji (marketing, nocne zwiedzanie), Dział Imprez (organizacja wydarzeń), Dział Kultury i Turystyki, (projekty naukowe, publikacje, lekcje zamkowe, wystawy kulturalne), Hotel Książ (oferta pobytowo - noclegowa), Dział Administracyjno-Techniczny oraz Dział Księgowości i Kadr.

     Od 2012 r. spółka zarządza także wałbrzyską Palmiarnią znajdującą się ok. 1,5 km od zamku. To jedyny ogród zimowy w Polsce zachowany w swej historycznej konstrukcji. Turyści mogą podziwiać w Palmiarni ściany z tufu wulkanicznego z Sycylii oraz ponad 250 gatunków roślin z różnych stref klimatycznych i różnych kontynentów.

Władze spółki
Zgromadzenie Wspólników

Gmina Wałbrzych

Rada nadzorcza

Przewodniczący
Hanna Świteńka

Wiceprzewodniczący
Sławomir Hunek

Członek
Daniel Jarząbek

Zarząd

Prezes Zarządu
Anna Żabska

 

Misja
spółki

Misja spółki

Spółka Zamek Książ w Wałbrzychu świadoma historycznego i kulturalnego dziedzictwa jakim jest obiekt Zamek Książ, kompleks zamkowo – parkowy oraz pozostałe zabytki na terenie Gminy Wałbrzych od wielu lat podejmuje działania zgodne ze statutem zawartym w umowie założycielskiej firmy:

„W przeświadczeniu, że w interesie wspólnoty mieszkańców ziemi wałbrzyskiej leży otoczenie wszechstronną opieką materialnych dowodów dziedzictwa historycznego tej ziemi zawiązuje się Spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością, której misją będzie zaspokajanie potrzeb społeczności wałbrzyskiej w zakresie kultury, turystyki, ochrony i sprawowania opieki nad posiadanymi przez tę społeczność zabytkami kultury materialnej i niematerialnej, udostępnianie zabytków mieszkańcom, a także gościom z kraju i z zagranicy oraz upowszechnianie świadomości i wiedzy historycznej.”

Z dumą wychodzimy naprzeciw tym oczekiwaniom od 1991 roku!

 

Nasz
zespół

Mecenas
zamku

Objęcie Mecenatu nad Zamkiem Książ to najwyższy status jaki przyznajemy. W ramach tego tytułu oferujemy szereg możliwości prezentacji firmy Mecenasa, usługi zamkowe oraz wspólne działania na rzecz kultury, turystyki i ochrony dziedzictwa narodowego.

W podziękowaniu za wsparcie w realizacji misji kompleksu zamkowego oraz pomoc w ochronie dziedzictwa kulturowego Prezes Zamku Książ Krzysztof Urbański nadał tytuł Honorowego Mecenasa 2015 następującym firmom:

 

ŚNIEŻKA-INVEST

JAK SIĘ ZACZĘŁO?

Firma ZPC Śnieżka S.A. została honorowym Mecenasem Zamku Książ w 2012 roku i jest nim do dnia dzisiejszego! Trudno wyobrazić sobie słodszą współpracę - jeden z najbardziej rozpoznawalnych producentów cukierków czekoladowych bierze czynny udział w projektach Książa. To właśnie dzięki Śnieżce -Invest możemy tak hojnie obdarowywać najmłodszych całą gamą słodyczy podczas spektaklów teatralnych, zabaw animacyjnych dla dzieci, Halloween czy wydarzeń tak magicznych jak "Boże Narodzenie".

Uroczyste porozumienie o współpracy zostało podpisane w nocy, z 2 na 3 marca 2012 r., uwieniczniając tym samym jedną z początkowych eydcji "Nocnego zwiedzania Zamku Książ...". Chcieliśmy najpierw przestraszyć naszych medialnych gości, by następnie, w blasku świec i rozplaonych kominków rozświetlających Salę Maksymiliana, zachwycić ich... prawdziwą fontanną z czekolady.

„Chcemy połączyć małą perełkę, jaką jest nasza lokalna fabryka słodyczy, tak dobrze znana na rynku, z większą perłą, jaką jest Zamek Książ" - zadeklarował Prezes Zamku Książ, Krzysztof Urbański.

Bajeczna i słodka współpraca już niedługo zaowocuje - w najbliższym czasie zaskoczymy wszystkich niebanalnym projektem. Informacje wkrótce.

Bajeczna i słodka współpraca zaowocowała powstaniem wspólnego produktu – bombonierek „Daisy”. To dzięki Mecenasowi możemy prezentować iście książęce truflowe słodycze z nutą orzechów arachidowych w pokrywie naturalnej czekolady typu „couverture”. Bombonierka można zakupić online, w kasie zamkowej oraz w Hotelu Książ.

O MECENASIE SŁÓW KILKA... ZPC ŚNIEŻKA S.A.

ZPC Śnieżka S.A. jest rodzinnym przedsiębiorstwem, którego kapitał jest w 100% polski. Firma kontynuuje tradycje fabryki powstałej w 1946 roku na terenie Świebodzic. Od dekad słodycze z czerwonym logiem Śnieżki wyróżniają się smakiem i kojarzą się Polakom ze słodką przyjemnością. Rozwój przedsiębiorstwa zapewniają zarówno innowacyjne rozwiązania, rozbudowa parku maszynowego jak i sprawdzone receptury, na bazie których powstają takie produkty jak powszechnie znane i lubiane Michałki® oraz Michałki z Hanki®.

Śnieżka nieustannie poszukuje nowych rozwiązań, poszerzając swoją ofertę o produkty, które wyróżnia jakość i smak. Ostatnim efektem takich poszukiwań stało się wprowadzenie do asortymentu ciastek. Na szczególną uwagę zasługują kruche herbatniki przekładane kremem arachidowym o smaku Michałów. W ofercie Śnieżki znajdują się również inne smaczne interpretacje klasycznych herbatników w ciemnej czekoladzie i białej polewie.

Więcej informacji na stronie: www.zpc-sniezka.pl

 

Zostań Mecenasem Kultury!


To dzięki naszym Mecenasom podejmujemy się organizacji spektakularnych widowisk i innowacyjnych projektów, wpływających na wizerunek obiektu oraz naszego regionu. Wesprzyj Zamek Książ i nasze inicjatywy kulturalne, społeczne i turystyczne – dzięki Twojej firmie możemy zrobić jeszcze więcej. Firmy i instytucje zainteresowane objęciem Mecenatu nad Zamkiem Książ prosimy o kontakt z Działem Marketingu.

 

Partnerzy
zamku

Nasz sukces nie byłby możliwy bez partnerskiej współpracy! To dzięki przedstawionym tu firmom i instytucjom osiągnęliśmy tak dużo. Dziękujemy za zaangażowaniem i wspieranie nas w naszych działaniach.

Partnerów Zamku Książ dzielimy na Partnerów stałych (współpraca wykraczająca poza jeden projekt) oraz Partnerów Festiwalu Kwiatów i Sztuki (współpraca w ramach organizacji największego zamkowego wydarzenia).

 

Partnerzy stali

 
 

 

Partnerzy festiwalu kwiatów i sztuki

Sponsorzy główni

 
 

Mecenas zamku

 
 

Partnerzy

 
 
 
 

Patroni medialni

 
 

 

 

Zostań naszym partnerem
 

Objęcie Mecenatu nad Zamkiem Książ to najwyższy status jaki przyznajemy. W ramach tego tytułu oferujemy szereg możliwości prezentacji firmy Mecenasa, usługi zamkowe oraz wspólne działania na rzecz kultury, turystyki i ochrony dziedzictwa narodowego.

 

Dane
Spółki

Zamek Książ w Wałbrzychu Sp. z o.o.

ul. Piastów Śląskich 1
58-306 Wałbrzych

NIP: 886-000-24-16
REGON: 890011550
KRS: 0000107734

Numer konta bankowego:
Santander Bank Polska S.A. O/WAŁBRZYCH NR 35 1500 1764 1217 6001 6040 0000
BIC/SWIFT: WBKPPLPP

Numer konta bankowego:
mBank S.A. OK. Wałbrzych NR 85 1140 2091 0000 2199 5000 1001
BIC/SWIFT: BREXPLPWMBK
 

Wsparcie
z Unii Europejskiej

Projekty realizowane w Zamku Książ w Wałbrzychu przy wsparciu środków z Unii Europejskiej

Od 2004 r., miasto Wałbrzych regularnie pozyskuje środki z Unii Europejskiej, które przeznacza także na prace na terenie Zamku Książ, należącego w 100 procentach do gminy. Do tej pory z funduszy europejskich trafiło do Książa prawie 14 mln. zł, a łączna wartość projektów zrealizowanych dzięki wsparciu pieniędzy z unijnego budżetu wyniosła ponad 24 miliony.

Renowacja kompleksu pałacowo - parkowego Zamek Książ w Wałbrzych w 2005, w ramach ERDF/ZPORR (2004‑2006), łączna wartość projektu: 4 314 847,90 PLN, dofinansowanie ze środków europejskich, 2 601 566,82 PLN, data podpisania umowy: 2005‑08‑29, nr umowy: Z/2.02/I/1.4/247/04/U/55/05.

Modernizacja i przebudowa ulic Piastów Śląskich i Jeździeckiej w celu poprawy dostępności do ponadregionalnej atrakcji turystycznej - kompleksu pałacowo-parkowego Zamek Książ w latach 2007‑2010, w ramach ERDF/RPO WD (2007‑2013), łączna wartość projektu 4 584 274,85 PLN, dofinansowanie ze środków europejskich: 2 243 330,62 PLN, data podpisania umowy: 2009‑08‑31, nr umowy: UDA‑RPDS.03.01.00‑02‑001/09‑00.

Montaż elektronicznego systemu przeciwpożarowego w celu zapewnienia bezpieczeństwa turystów w ponadregionalnym obiekcie dziedzictwa kulturowego Zamek Książ w Wałbrzychu w latach 2009‑2010, w ramach: ERDF/RPO WD (2007‑2013), łączna wartość projektu: 4 599 071,80 PLN, dofinansowanie ze środków europejskich: 2 547 765,37 PLN, data podpisania umowy: 2010‑02‑26, nr umowy: UDA‑RPDS.06.05.00‑02‑022/09‑00.

Przebudowa i modernizacja III piętra na cele wystawiennicze i konferencyjne - Centrum Kongresowo - Kulturalne Zamek Książ w latach 2008‑2012, w ramach ERDF/RPO WD (2007‑2013), łączna wartość projektu 10 658 147,50 PLN, dofinansowanie ze środków europejskich: 5 667 330,29 PLN, data podpisania umowy: 2011‑05‑11, nr umowy: UDA‑RPDS.06.03.00‑02‑001/10‑00.