Strona główna

Bieżące
wydarzenia

Szczegóły
wydarzenia

15 08 2014 godz.10:00

II Dolnośląski Festiwal Tajemnic

Za nami kolejny Festiwal Tajemnic! Ponad 16 tys. turystów, eksponaty muzealne z całej Polski, prelekcje podróżników i archeologów (aż 10 wykładów w Centrum Konferencyjnym), a to wszystko w jednym z największych i najbardziej tajemniczych zamków w Polsce.

Festiwal ponownie połączył cykl prelekcji z udziałem naukowców, pokazów filmów, wystaw (w tym roku przenieśliśmy do zamkowych komnat wyposażenie egipskiego grobowca) oraz dioramy i rekonstrukcje historyczne z efektami pirotechnicznymi. DO największych atrakcji należało widowisko z udziałem grupy rekonstrukcyjnej odtwarzającej wejście żołnierzy Korpusu Ekspedycyjnego armii Napoleona Bonaparte do Egiptu oraz rekonstrukcja codziennego życia i walki żołnierzy alianckich na Froncie Zachodnim w czasie Wielkiej Wojny – I Wojny Światowej. Zamkowy dziedziniec przeobrażony został we fragment frontowych umocnień. Dla miłośników techniki wojskowej Festiwal był więc okazją do obejrzenia oryginalnych egzemplarzy dział, czołgów i samochodów z epoki.

      W dniach 15-17 sierpnia II Dolnośląski Festiwal Tajemnic odkryć można było również jako wydarzenie naukowy, w trakcie którego odbyło się aż 6 bloków  wykładowych na tematy związane z tajemnicami historii – w tym roku Dolnego Śląska, Egiptu i Japonii. Wystapili w nich znani badacze i naukowcy z wielu dziedzin nauki, gościem specjalnym festiwalu był sam prof. Andrzej Niwiński, wybitny polski egiptolog, szef Polskiej Misji Archeologicznej w Egipcie. Odwiedzający, którzy weszli do zamkowego grobowca usłyszeli o wielkim przemycie mumii do Wrocławia, zagrożeniach, jakie czekają na archeologów, klątwie Tutenchamona oraz o podróżach pełnych tajemnic.

Hitem festiwalu okazał się pokaz słynnego filmu w reżyserii Karla Freunda z 1932 roku, w którym grupa brytyjskich archeologów pod przewodnictwem sir Josepha Whemple'a odkrywa mumię Imhotepa liczącą sobie 3700 lat. Projekcja filmu odbyła się  na dziedzińcu zamku ze specjalnie dla niego skomponowaną i wykonaną na żywo przez zespół „Czerwie” muzyką. 

Równie tajemniczy jak Egipt jest Dolny Śląsk – to właśnie jego skarbom i sekretom poświęcono drugi dzień festiwalu. Słuchaliśmy o zamkach i pałacach oraz o przygodzie związanej z eksploracją.  Niewiele osób wie, ale w naszym województwie stoi co czwarty zamek i pałac z terenu Polski. Z większością z nich wiążą się opowieści o ich, często ekstrawaganckich właścicielach oraz o zdeponowanych tu dobrach. Badacze oraz miłośnicy zabytków przybliżyli najciekawsze epizody z ich dziejów. Opowiadaliśmy m.in. o zamku w Książu, w Kamieńcu Ząbkowickim, Czosze i wielu, wielu innych.

Nie zabrakło również kultury, tradycji i historii broni białej Cesarstwa Japonii. Wyeksponowane zostały kolekcje polskich i japońskich szabel, które jak się okazuje mają zadziwiająco wiele wspólnego. W czasie wykładów, prowadzonych przez wybitnych znawców przedmiotu poznaliśmy zarówno historię i tradycję szabli kawalerii polskiej, jak i filozofię i sztukę wytwarzania historycznej szabli japońskiej. Na tę szczególną okazję gościem festiwalu był jeden z najwybitniejszych wytwórców broni japońskiej na świecie, oficjalny kowal cesarza Japonii, pan Hiroshi Kojima, którego rodzina wytwarza broń dla japońskich władców od sześciu pokoleń. Wizyta pana Hiroshi Kojimy byłapierwszą wizytą tej rangi rzemieślnika w Polsce i Europie.

 

II Dolnośląski Festiwal Tajemnic był przepełniony niesamowitymi atrakcjami, organizatorzy przyłożyli wszelkich starań, by odwiedzającym zabrakło co najwyżej… czasu na udział w tych wszystkich wydarzeniach.