Strona główna

Bieżące
wydarzenia

Szczegóły
wydarzenia

01 05 2014 godz.10:00

XXVI Festiwalu Kwiatów i Sztuki

Już po raz XXVI w Zamku Książ odbyłą się jedna z najbardziej spektakularnych imprez florystycznych, której tegorocznym motywem przewodnim został „Powiew orientu”. W zamku od 1 do 4 maja królowały kwiaty kwitnącej wiśni oraz szereg azjatyckich inspiracji.

Już po raz XXVI w Zamku Książ odbyłą się jedna z najbardziej spektakularnych imprez florystycznych, której tegorocznym motywem przewodnim został „Powiew orientu”.  W zamku od 1 do 4 maja królowały kwiaty kwitnącej wiśni oraz szereg azjatyckich inspiracji. Majowy „Festiwal Kwiatów i Sztuki” to sposób w jaki każdego roku  witamy powracającą do życia wiosnę poprzez girlandy kwiatów, zachwycające aranżacje florystyczne, niesamowite występy artystyczne, tańce średniowieczne oraz  warsztaty formowania drzewek bonsai.               

W tym czasie w perle Dolnego Śląska gromadzi się ponad 100 000 turystów, fascynatów roślin i miłośników ogrodnictwa z całej Polski. Bajeczny wygląd Zamku Książ połączony z wyjątkowym programem artystycznym sprawia, że festiwal uznawany jest za najciekawszą i najpiękniejszą propozycję spędzenia majówki.

Oczywiście jak każdego roku do zamku przybędzie ponad 200 wystawców, a wraz z nimi wielu ogrodników, rękodzielników, jubilerów i gastronomów. Przed odwiedzającymi ukazany zostanie szeroki wybór roślin, cebulek kwiatowych, drzewek, ceramiki, produktów regionalnych i przedmiotów artystycznych: obrazów, biżuterii, dekoracji, minerałów. Nie zabrakło również winnic, bioenergoterapeutów i… na pewno nie zabrakło niczego!

Program XXVI Festiwalu Kwiatów i Sztuki był wręcz przepełniony atrakcjami!

To właśnie tutaj 30.04 odbyły się I Florystyczne Mistrzostwa Polski, podczas których zobaczyliśmy zmagania najbardziej utalentowanych florystów w Polsce. Kwiatowe konstrukcje i projekty,które stworzyli można było podziwiać w zamku i na Przedzamczu przez cały okres trwania festiwalu. Sam zamek był przepełniony niesamowitymi aranżacjami florystycznymi, a było ich więcej niż w latach poprzednich. Tegoroczny motyw, "Powiew orientu" przywiódł do nas finezję, oryginalność, harmonię i azjatyckie inspiracje.

W Sali Balowej odbyła się Narodowa Wystawa Bonsai, a wraz z nią prezentacja najniezwyklejszych okazów ze świata, szereg pokazów dot. pielęgnacji i formowania tych miniaturowych drzewek. Wszystkie te kwestie przybliżyli nam światowej sławy bonsaiści, którzy przybyli tu z Korei, Włoch, Słowacji, Kolumbii czy... Polski oczywiście.

Na scenie festiwalowej usłyszeliśmy krzyżujące się klingi mieczy, wysłuchaliśmy niesamowitych koncertów, zobaczyliśmy tańce orientalne, te niezwykle energetyczne i te zupełnie klasyczne. Dowiedzieliśmy się również jak stworzyć własny bukiet i czym zajmuje się hortiterapia.

Nie zabrakło oczywiście historii - kulturę i tajemnice Japonii przybliżyli nam specjaliści z Mangghi - Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej; o misternych i niewyjaśnionych losach Zamku Książ dowiedzieliśmy się dzięki Działowi Turystyki i Kultury Książa. Prezentacje objęły także fascynacje i podróże niepokornej Księżnej Daisy. Warto dodać, że również Instytut Hortiterapii przygotował szereg prelekcji dot. tajemniczej mowy kwiatów, a także niesamowitych właściwościach ogrodów. Ze wszystkimi tymi tematami goście festiwalu mogli zapoznać się w jednym z najnowocześniejszych obiektów w Polsce- Centrum Kongresowo Konferencyjnym Zamku Książ. III piętro dawnej rezydencji Hochbergów to dzisiaj niezwykłe połączenie technologicznych możliwości z atmosferą historycznych dziejów.

Jeżeli czegoś zabrakło podczas XXVI edycji festiwalu to... czasu, by to wszystko zobaczyć!  Dziękujemy za to, że byliście z nami od 1 do 4 maja!

Wybrane publikacje:
http://kobieta.wp.pl/kat,26253,title,XXVI-Festiwal-Kwiatow-i-Sztuki,wid,16546745,wiadomosc.html?ticaid=112b1e  - Wirtualna Polska
http://m.wyborcza.pl/wyborcza/1,105406,15880499,Barokowy_zamek_jak_orientalny_ogrod__Chca_100_tys_.html - Gazeta Wyborcza
http://www.walbrzyszek.com/news,single,init,article,23615 - Walbrzyszek.com
http://dolnyslask24.info.pl/index.php/kultura/874-nadchodzi-xxvi-festiwal-kwiatow-i-sztuki.html - DolnyŚląsk24
https://www.youtube.com/watch?v=45SfmJcSMLE - Radio Wrocław
http://walbrzych4you.pl/aktualnosci/walbrzych/1977-xxvi-festiwalu-kwiatow-i-sztuki-ktory-odbywa-sie-na-zamku-ksiaz  - Wałbrzych 4 U