Hauptseite

Exotische Welt
der Pflanzen

Pflanzenwelt
im Palmenhaus

Figowiec pospolity

Nazwa polska: Figowiec pospolity

Nazwa łacińska: Ficus carica

Rodzina: Morwowate - Moraceae

Pochodzenie: Bliski Wschód, zachodnia Azja

Figowiec pospolity, inaczej zwany figÄ… pospolitÄ…, jest dwupiennym drzewem, osiÄ…gajÄ…cym do 10m wysokoÅ›ci, o pokÅ‚adajÄ…cych siÄ™ gaÅ‚Ä™ziach. Czasami jest to krzew z odrostami. Korowina jasnoszara, gÅ‚adka. PÄ™dy grube, zielone lub szare i pokryte gruzeÅ‚kami. Wszystkie części roÅ›liny zawierajÄ… sok mleczny, którego jednym z gÅ‚ównych skÅ‚adników jest kauczuk. LiÅ›cie sÄ… jednosezonowe, opadajÄ…ce. W zarysie okrÄ…gÅ‚e, dÅ‚oniasto-3-5-klapowe, o Å›rednicy do 12cm. Z wierzchu ciemnozielone, szorstkochropowate, od spodu gruczoÅ‚kowato owÅ‚osione. Kwiaty osadzone sÄ… na wewnÄ™trznej Å›ciance dzbankowatej, jakby wydrążonej, miÄ™sistej, zgrubiaÅ‚ej osi kwiatostanowej. RoÅ›liny żeÅ„skie wytwarzajÄ… jedynie żeÅ„skie kwiaty dÅ‚ugoszyjkowe o jednym sÅ‚upku, które sÄ… zdolne do wytwarzania nasion po zapyleniu i dajÄ… figi jadalne. RoÅ›liny mÄ™skie  zawiÄ…zujÄ… zwykle pięć kwiatów mÄ™skich o 5 prÄ™cikach i 5-dziaÅ‚kowym okwiecie, a pod nimi krótkoszyjkowe kwiaty żeÅ„skie zwane wyroÅ›lami. Owoce to gruszkowatego ksztaÅ‚tu owocostany orzeszkowe zawierajÄ…ce liczne orzeszki i nazywane sÄ… figami. Owoce dziko rosnÄ…cych figowców stanowiÄ… pożywienie dla nietoperzy i niektórych ptaków. ZwierzÄ™ta czÄ™sto roznoszÄ… je po lesie, w ten sposób przyczyniajÄ… siÄ™ do ich rozprzestrzenienia. Porzucone nasiona fig kieÅ‚kujÄ… na gaÅ‚Ä™ziach drzew, spuszczajÄ…c korzenie aż do ziemi. Korzenie te rozrastajÄ… siÄ™ i szczelnie obejmujÄ… pieÅ„ drzewa, w koÅ„cu duszÄ…c go. Po jakimÅ› czasie roÅ›nie już tylko figowiec, a w jego wnÄ™trzu jest spróchniaÅ‚y pieÅ„ drzewa.

RoÅ›lina ta uprawiana już w epoce brÄ…zu. Figi byÅ‚y ważnym źródÅ‚em pożywienia w starożytnych cywilizacjach na Bliskim Wschodzie, liczne ich pestki odkryto w wykopaliskach sprzed 5 tysiÄ™cy lat w Gezer. Pierwsze udokumentowane uprawy w Sumerze, a nastÄ™pnie w Egipcie (zachowaÅ‚y siÄ™ pÅ‚askorzeźby przedstawiajÄ…ce zbiory fig z ok. 2500r. p.n.e.), gdzie figowiec należaÅ‚ do jednych z ważniejszych upraw. W IX w. p.n.e. Grecy rozpoczÄ™li uprawÄ™ figowca – poczÄ…tkowo na wyspach Morza Egejskiego, a potem rozpowszechnili jÄ… w caÅ‚ym basenie Morza Åšródziemnego.

GÅ‚ównym celem uprawy figowca pospolitego sÄ… jego owoce – figi. NadajÄ… siÄ™ do spożycia zarówno po przetworzeniu, jak i na surowo. Zaliczane sÄ… do bakalii i używane jako dodatek do ciast. W Polsce dostÄ™pne sÄ… gÅ‚ównie figi suszone i sprasowane, o charakterystycznej bursztynowej barwie. Takie suszone figi sÄ… bardzo trwaÅ‚e – można je przechowywać nawet przez rok. NadajÄ… siÄ™ na przekÄ…skÄ™, na konfitury, dżemy i konserwy. Można z nich robić kompot W Europie PoÅ‚udniowej wytwarza siÄ™ z nich wino figowe. Figi suszone i podprażone sÄ… wykorzystywane jako namiastka kawy.

Figowce czÄ™sto sÄ… sadzone w krajach, gdzie rosnÄ… jako roÅ›liny wiatrochronne na skrajach plantacji winoroÅ›li. Drewno figowców jest twarde i zwarte, dziÄ™ki czemu w stolarstwie sÅ‚uży do wyrabiania detali toczonych. Ponadto figi stosowane sÄ… w medycynie ludowej: w krajach poÅ‚udniowych zaleca siÄ™ figi przy schorzeniach sercowo-naczyniowych i niedokrwistoÅ›ci. Konfitury i odwary z "owoców" medycyna ludowa zaleca na nieżyty żoÅ‚Ä…dka i zaparcia. W Gruzji odwar z liÅ›ci stosowany jest przy kaszlu i przeziÄ™bieniach, a sok mleczny do leczenia ran.

Figowiec pospolity