Hauptseite

Exotische Welt
der Pflanzen

Pflanzenwelt
im Palmenhaus

Oliwka europejska

Nazwa polska: Oliwka europejska

Nazwa łacińska: Olea europaea

Rodzina: Oliwkowate - Oleaceae

Pochodzenie: Basen Morza Åšródziemnego, Iran, Irak

Oliwka europejska jest wiecznie zielonym, niezbyt wysokim drzewem, czasami krzewem. OsiÄ…ga wysokość do 12m. PieÅ„ jest zazwyczaj krzywy i sÄ™kowaty, szczególnie u starszych egzemplarzy, obfitujÄ…cy w liczne odrosty. Drzewo ma przewisajÄ…ce gaÅ‚Ä™zie i jasnÄ… korÄ™. LiÅ›cie sÄ… maÅ‚e, caÅ‚obrzegie, szerokolancetowate do podÅ‚użnie owalnych, krótkoogonkowe. Z wierzchu ciemnozielone, spodem srebrzysto-popielate, pokryte podobnie jak gaÅ‚Ä…zki wÅ‚oskami. Ulistnienie jest naprzeciwlegÅ‚e. Na roÅ›linie liÅ›cie utrzymujÄ… siÄ™ od 2 do 3 lat. Kwiaty zebrane w 10 do 40 kwiatowe wiechy. Kwiaty pachnÄ…ce, maÅ‚e. Owocem jest podobny do Å›liwki pestkowiec o dÅ‚ugoÅ›ci do 3,5cm. Przed dojrzeniem ma barwÄ™ szarozielonÄ…, po dojrzeniu niebieskawoczarnÄ…. Pestka jest brÄ…zowa, bruzdkowana. Zarówno mezokarp, jak i pestka, zawiera tÅ‚uszcz.

Oliwka europejska jest roÅ›linÄ… bardzo dÅ‚ugowiecznÄ…, może żyć nawet 1000 lat. W Izraelu kwitnie od kwietnia do maja. Zaczyna owocować już w wieku 4-5 lat, a najwiÄ™kszÄ… wydajność osiÄ…ga w wieku 30-40 lat, owocuje do koÅ„ca swojego życia. RoÅ›lina niewymagajÄ…ca, roÅ›nie i owocuje nawet na jaÅ‚owych, kamienistych glebach na stokach wzgórz i gór. Możliwość przetrwania w klimacie ciepÅ‚ym, na terenach o maÅ‚ych opadach, czÄ™sto w warunkach póÅ‚pustynnych, zawdziÄ™cza bardzo silnie rozbudowanemu systemowi korzeniowemu.

RoÅ›lina ma szereg zastosowaÅ„. Owoce sÄ… jadalne nawet na surowo, sÄ… one jednak nietrwaÅ‚e, stÄ…d konserwuje siÄ™ je solÄ…, solankÄ…, suszy, marynuje w occie lub kwasie mlekowym. Przed konserwacjÄ… czÄ™sto sÄ… drylowane, a w miejsce pestki nadziewane kaparami, paprykÄ…, anchois, czosnkiem, migdaÅ‚ami i serem. Najważniejszym zastosowaniem oliwek jest otrzymywanie oleju zwanego oliwÄ…. Na ten cel przeznacza siÄ™ okoÅ‚o 80% Å›wiatowych zbiorów oliwek. Najlepsze rodzaje oliwy sÄ… używane jako doskonaÅ‚y tÅ‚uszcz spożywczy. Gorsze gatunki oliwy sÄ… wykorzystywane do produkcji mydeÅ‚ i w przemyÅ›le kosmetycznym. Oliwa z oliwek stosowana jest do mycia wrażliwej cery i ochrony suchej i wiotczejÄ…cej, zarówno w stanie nieprzetworzonym jak i w maseczkach, kremach i innych kosmetykach. Drewno oliwki jest Å›rednio trwaÅ‚e, Å‚atwe do polerowania, dość trudno Å‚upliwe, nadajÄ…ce siÄ™ do obróbki wszystkimi rodzajami narzÄ™dzi, szczególnie zaÅ› do skrawania. Stosowane jest w snycerstwie, rzeźbiarstwie, do wyrobów tokarskich i frezowanych. W pierwszej ÅšwiÄ…tyni Jerozolimskiej wyrzeźbiono z niego np. cheruby (1 Krl 6,23-25) i inne przedmioty stolarskie (1 Krl 6,31-34).

Gorsze gatunki oliwy sÄ… wykorzystywane jako materiaÅ‚ opaÅ‚owy. W czasach biblijnych oliwa byÅ‚a na co dzieÅ„ używana jako źródÅ‚o Å›wiatÅ‚a w lampkach oliwnych (Mt 25,1-9), oraz w Å›wieczniku w ÅšwiÄ…tyni Jerozolimskiej (Wj 27,20). Oliwka jest uprawiana jako roÅ›lina ozdobna. Nadaje siÄ™ do uprawy również jako roÅ›lina pokojowa w formie bonsai.

Oliwka europejska