Strona główna

Bieżące
wydarzenia

Szczegóły
wydarzenia

28 04 2016 godz.10:00

XXVIII Festiwal Kwiatów i Sztuki

XXVIII Festiwal Kwiatów już za nami! Dziękujemy, że odwiedziliście nas tak licznie. To były cztery dni, pełne słońca i atrakcji. Najważniejsze z nich - aranżacje kwiatowe, eksponowane w Centrum wywołały okrzyki zachwytów! Wiosnę przywitaliśmy hucznie!

Książańska wiosna się rozpoczęła! Od 30 kwietnia do 3 maja witaliśmy ją naprawdę hucznie: nasi goście zobaczyli prawdziwą eksplozję kolorów, fantazyjne motywy oraz całą masę atrakcji i występów artystycznych.  Jeżeli spędziliście ten weekend majowy w Zamku Książ, to spędzieliście go w jednym z najpiękniejszych miejsc na ziemi.

Jak co roku w zamku były girlandy kwiatów, zachwycające aranżacje florystyczne, niesamowite występy artystyczne, pokazy i animacje, tańce dworskie oraz  warsztaty formowania drzewek bonsai.

Jakie atrakcje przewidziano podczas 28 edycji festiwalu?
Dziedziniec Honorowy zamienił się w eskpozycję kilkumetrowych konstrukcji florystycznych wykonanych przez samego Tomasa de Bruyne, belgijskiego florystę światowej sławy, który doskonale wie, jak tworzyć dzieła sztuki z natury. Jeżeli temat „Złotego Pociągu” wzbudził Wasze zainteresowanie w ostatnim czasie to jego miniatura z MiniEurolandu na dziedzińcu wywołałaby Wasz prawdziwy zachwyt. Model prezentował scenki prezentujące jak historycznie mogłoby wyglądać ładowanie pociągu.

Aranżacje florystyczne zaprezentowano w nowych salach na III piętrze zamku, z nowymi koncepcjami i zaskakującymi rozwiązaniami pod emblematem „Święta kolorów”.Floryści aranżujący ekspozycje kwiatowe nie mogli uwierzyć w jakim pięknym miejscu przyszło im tworzyć - udekorowane zostały: wspaniała Sala Złota, arystokartyczne sale Jana Henryka, ciąg pięknych sal wystawienniczych ze wspaniałymi żyrandolami. W tym roku dominowały więc niespotykane połączenia kolorystyczne i designerskie pomysły, od dekoracji kwiatowych nie można było oderwać oczu! W salach wystawienniczych Centrum Kongresowo - Kulturalnego dekoracje roślinne prezentowały się niesamowicie i wzbudziły prawdziwe zachwyty odwiedzających zamek turystów.

W zamku wiemy jak wiele energii mają w sobie najmłodsi i właśnie dlatego każdego roku przygotowujemy dla nich szereg propozycji. Mali artyści chętnie uczestniczyli w warsztatach florystycznych, podczas których układali własne kwiatowe kompozycje pod okiem nagradzanych mistrzów. Spragnieni zabawy otrzymali również okazję, by… udać się do Fabryki Słodyczy, gdzie tworzyli własne lizaki. Nie zabrakło też puszczania baniek, tańców, postaci z bajek czy cyrkowych akrobacji. Ogromnym zaskoczeniem była dodatkowo biletowana wystawa „Movie Heroes”, której otwarcie odbyło się w trakcie festiwalu. Ta ekspozycja strojów i rekwizytów z największych kinowych produkcji ostatnich lat m.in. z Czarownicy, Piratów z Karaibów czy Bękartów Wojny to pierwsza taka wystawa w Polsce i będzie w zamku aż do 2017 r.! Pod jej ekspozycje przeranżowano cześć III piętra zamku, które wygląda teraz jak fragment Hollywood. Coś niesamowitego!

Obchodziliśmy teraz także wyjątkową okazję: w zamku odbyły się II Florystyczne Mistrzostwa Polski! Najzdolniejsi floryści z całego kraju po raz drugi pokazali, że wyobraźnia nie ma granic i zmierzyli się w trakcie roślinnych zmagań tworząc wymyślne projekty kwiatowe. Zwycięskie prace były eksponowałe w zamkowych salach specjalnie dla naszych turystów, na żywo nie zobaczy ich już nikt wcześniej i nikt później!

Dla zafascynowanych Dalekim Wschodem tegoroczna edycja była prawdziwą gratką – oprócz największej w Polsce Narodowej Wystawy Bonsai, w kompleksie zamkowych sal zaprezentowane zostały również unikalne Zbroje Japońskie oraz Wystawa Suiseki. Nasi turyści przeżyli zatem prawdziwą podróż do Kraju Kwitnącej Wiśni, podziwiając miniaturowe drzewka, piękno ukryte w kamieniach oraz detale i kolorystykę samurajskich strojów. Oczywiście nie zabrakło również wykładów i pokazów formowania bonsai, które prowadzili sławni bonsaiści ze świata.

Jak każdego w zamku swoje towary prezentowało również ponad 250 wystawców m.in. ogrodnicy, rękodzielnicy, jubilerzy, artyści  i gastronomowie. Przed odwiedzającymi ukazany został szeroki wybór roślin, cebulek kwiatowych, drzewek, storczyków, ziół, ceramiki, produktów regionalnych i przedmiotów artystycznych: obrazów, biżuterii, dekoracji, minerałów. Nie zabrakło też winnic, produktów naturalnych i… na pewno nie zabrakło niczego!

Już po raz 28 wiosny obudziła się w Zamku Książ.

 

Witajcie ją z nami od 29 kwietnia do 3 maja w przyszłym roku i zaplanujcie kolejny weekend majowy w Wałbrzychu.

Oficjalna strona Festiwalu Kwiatów z galerią video, zdjęć itd. znajduje się [tutaj]