Festiwal
Kwiatów i Sztuki

FAQs
- czyli często zadawane pytania

FAQ Festiwalu Kwiatów i Sztuki


Szanowni Państwo,

w trosce o Wasze bezpieczeństwo i komfort odwiedzin Zamku Książ w trakcie trwania XXIX Festiwalu Kwiatów i Sztuki (Festiwal) zebraliśmy w jednym miejscu wskazówki oraz odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania.

- Jak wygląda organizacja ruchu na drogach dojazdowych do Zamku Książ w czasie Festiwalu?

W czasie Festiwalu ruchem na drogach dojazdowych do Zamku kieruje policja i straż miejska – prosimy o bezwzględne stosowanie się do znaków i poleceń służb. Od strony Wrocławia wydzielony jest pas dla skręcających na Parking Piastów Śląskich i Parking Główny. Parkingi są odpłatne - za dzień postoju cena 10 zł. Na DK nr 35 obowiązuje ograniczenie prędkości do 40 km/h oraz zakaz zatrzymywania się i postoju w innych miejscach niż parkingi. Pojazdy parkujące poza parkingami zostaną odholowane! Z parkingów dojście do Zamku w ciągu 10-15 minut. Turystów z wózkami dziecięcymi zachęcamy do parkowania na Parkingu Głównym skąd do Zamku prowadzi wygodna droga. Turyści niepełnosprawni – patrz: Jestem niepełnosprawny – jak dojadę do Zamku?

Turystom przyjeżdżającym od strony Wałbrzycha, Kłodzka i Kamiennej Góry rekomendujemy wjazd na Parking Główny lub na łąkę zlokalizowaną w jego pobliżu.

W przypadku niepogody rekomendujemy skorzystanie z przygotowanych parkingów przy Centrum Handlowym AUCHAN przy ul. Wieniawskiego, skąd regularnie (co pół godziny) odjeżdża specjalny autobus festiwalowy (bilet w cenie 2,50 zł, dojazd 15 minut, obsługa firma MAXPOL).

Osoby z wózkami dziecięcymi powinny skorzystać z dojazdu do Zamku specjalną linią autobusową komunikacji miejskiej „PK” (Plac Grunwaldzki – Piaskowa Góra – Podzamcze – Zamek Książ) – rozkład pod [linkiem]), lub regularną linią miejską nr 8 (rozkład dostępny na przystankach oraz w aplikacji MyBus). W autobusach komunikacji miejskiej obowiązuje standardowa taryfa i ulgi ustawowe. Wszystkie autobusy w czasie trwania Festiwalu zatrzymują się na Parkingu Głównym. Stamtąd w ciągu 10 minut dojdą Państwo do Zamku wygodną drogą.

Plan parkingów znajduje się [tutaj].

- Czy w czasie trwania Festiwalu mogą wystąpić trudności z dojazdem do Zamku?

Tak, zwłaszcza w deszczową pogodę. Przygotowaliśmy dla Państwa parkingi na łąkach Stada Ogierów KSIĄŻ, jednak w przypadku ciągłych opadów deszczu łąki zostaną wyłączone, o czym będziemy informować na bieżąco na stronie internetowej zamku oraz na profilu Facebook. Wówczas ruch samochodów zostanie przekierowany na parkingi przy Centrum Handlowym AUCHAN, a stamtąd dojadą Państwo do Parkingu Głównego specjalnym autobusem (15-20 minut jazdy, następnie 15 minut na dojście do Zamku), powrót autobusem również z Parkingu Głównego, opłata za przejazd w jedną stronę 2,50 zł/osobę.

W przypadku zablokowania ruchu samochodów – prosimy o cierpliwość, pozostanie w autach i bezwzględne podporządkowanie się poleceniom policji, straży miejskiej i pracowników obsługujących parkingi. Państwa współpraca przyspieszy rozładowanie zatoru.

- Czy można dojechać pod sam budynek Zamku?

Nie. Jest to strefa wyłączona na czas trwania Festiwalu.

- Gdzie kupię bilet i w jakich godzinach?

Bezpośrednio przed Budynkiem Bramnym jest 6 kas, w których kupią Państwo bilety w godzinach od 9:45 do 18:00. Do wejścia na teren Festiwalu obowiązuje jedna kolejka! Proszę stosować się do poleceń ochrony. Można również kupić bilet on-line, jednak rekomendujemy jego wydrukowanie po otrzymaniu jako załącznika do potwierdzenia zakupu (często jakość ekranów urządzeń mobilnych spowalnia skanowanie kodów – dla Państwa komfortu lepiej mieć bilet w ręce). Bilety zakupione w systemie online nie upoważniają do wejścia poza kolejką do kontroli biletów.

- Gdzie dowiem się co się dzieje na terenie Festiwalu?

Bezpośrednio przed budynkiem bramnym stoją dwa punkty informacyjne (oznaczone znakiem "i"), gdzie otrzymają państwo mapkę Festiwalu i harmonogram wydarzeń. Zapraszamy również na stronę www Zamku Książ oraz na profil Facebook.

- Gdzie mogę skorzystać z toalety?

W zamku bezpłatne toalety są na każdej kondygnacji i są one oznaczone na trasie zwiedzania. Można zapytać również pracowników ochrony jak trafić do najbliższej toalety. Każda restauracja na terenie kompleksu ma również toaletę dla klientów. W strefie niebiletowanej, gastronomicznej zapewniliśmy Państwu przenośne toalety toi-toi – są odpłatne (2 zł) i na bieżąco utrzymane w czystości dla Państwa komfortu. Na Parkingu Głównym znajduje się również odpłatna toaleta kontenerowa (2 zł), z której można skorzystać czekając na autobus powrotny.

- Jesteśmy z wózkiem dziecięcym – czy wejdziemy z nim do Zamku?

Tak, ale będą musieli Państwo zostawić wózek w przechowalni. Zamek jest obiektem wielokondygnacyjnym, dlatego dziecko będzie noszone na rękach przez ponad godzinę. Dozwolone jest również poruszanie się po zamku z nosidełkiem noszonym z przodu. Oczywiście są miejsca (na tarasach i bezpośrednio przed Zamkiem) gdzie można usiąść i odpocząć. Dziecko można przewinąć na przewijaku koło portierni na parterze Zamku. Dostęp do toalet jest na każdym piętrze – są one oznaczone strzałkami kierunkowymi, zawsze pomocą służą również osoby z ochrony obiektu. Jeśli chodzi o dyskretną możliwość nakarmienia dziecka – proszę zasięgnąć informacji na portierni na parterze Zamku.

- Jestem gościem hotelowym, jak dojadę do hotelu?

Są ograniczenia w dojeździe do Zamku. Prosimy o kontakt z recepcją hotelu, w którym wykupili Państwo usługę. Tam zostaną Państwo poinformowani gdzie możecie zostawić samochód i jak dostaniecie się do hotelu.

- Jestem niepełnosprawny – jak dojadę na teren Festiwalu?

Prosimy każdorazowo o kontakt pod nr +48 74 66 43 872 lub +48 74 66 43 834. Pomożemy z asystą. Zwracamy jednak uwagę, że odwiedziny w Zamku w czasie Festiwalu mogą wiązać się z utrudnieniami z dostępem do wind oraz poruszaniem się po korytarzach z uwagi na dużą ilość osób będących równocześnie w Zamku.

- Jestem rowerzystą, czy dojadę pod sam budynek Zamku?

Nie, w trakcie trwania Festiwalu obowiązuje zakaz ruchu w strefie przed Zamkiem, rower można tylko prowadzić. Rower można pozostawić przy stojakach – o ich lokalizację można zapytać w punkcie informacyjnym przy kasach.

- Czy na teren Festiwalu można wejść z torbą, lub plecakiem turystycznym?

Tak, pod warunkiem że nie stwarza zagrożenia dla innych zwiedzających i ekspozycji znajdujących się w obiekcie. O tym czy tak jest decyduje ochrona obiektu, która może zażądać złożenia torby/plecaka w przechowalni. Małe plecaki turystyczne prosimy założyć na przód bez wezwania – ułatwi to pracę służbie ochrony, a innym turystom uprzyjemni zwiedzanie Festiwalu.

- Wyszedłem ze strefy biletowanej, czy mogę tam wrócić i zrobić zakupy, lub napić się kawy?

Nie. Prosimy o przemyślaną decyzję i dokonanie zakupów, czy wypicie kawy przed wyjściem ze strefy biletowanej.

- Czy po godzinach otwarcia kas Festiwalu można wejść do Zamku i na Przedzamcze?

Nie. Chyba że są Państwo wystawcami, albo gośćmi hotelu.

- Czy na terenie Zamku jest szatnia?

Tak, przy wejściu głównym do Zamku i jest nieodpłatna. W czasie trwania Festiwalu trasa zwiedzania prowadzi przez Zamek i tarasy zamkowe, stąd po przejściu trasy należy wrócić się do budynku po odbiór pozostawionych rzeczy.

- Jakich przedmiotów nie mogę wnieść na teren Festiwalu?

Osoby wnoszące statywy i długie parasole zostaną poproszone o ich pozostawienie do czasu zakończenia zwiedzania. Regulamin zwiedzania zamku zabrania wnoszenia broni i innych niebezpiecznych (w tym hałaśliwych) przedmiotów oraz substancji, które są niebezpieczne dla zdrowia i życia. Nie ma możliwości wprowadzenia do wnętrz obiektu rowerów, deskorolek itp. za wyjątkiem wózków inwalidzkich. Zakazane jest fotografowanie obiektów (a zwłaszcza obrazów) z lampą błyskową.

Więcej informacji w regulaminie.

- Czy na teren Festiwalu można wnosić własne jedzenie i napoje?

Tak, ale prosimy spożywać jedzenie tylko w przestrzeni poza budynkiem głównym Zamku (tarasy). Warto skorzystać z szerokiej oferty gastronomicznej zarówno w strefie biletowanej, jak i niebiletowanej – dla każdego coś dobrego.

- Czy mogę wnieść kubek z piwem kupionym w strefie niebiletowanej?

Nie. Wnoszenie i spożywanie alkoholu nie jest dozwolone. Za złamanie tego zakazu zostaną Państwo wyproszeni z Festiwalu. Mogą się Państwo napić piwa w jednym z kilku punktów gastronomicznych znajdujących się w strefie biletowanej.

- Gdzie mogę zapalić papierosa?

Na terenie Zamku Książ nie wolno palić tytoniu. Paląc robią to Państwo wyłącznie na własne ryzyko, godząc się w ten sposób na wyproszenie z Festiwalu przez służbę ochrony. Dodatkowo palący mogą spowodować obowiązkową ewakuację całego obiektu. Kosztami tej akcji obciążona zostanie osoba, która ją spowodowała.

- Czy na teren Festiwalu można wejść z psem?

Na teren Festiwalu można wprowadzić wyłącznie psa przewodnika, lub psa asystującego w uprzęży (szczegółowe zasady wprowadzania psów przewodników opisane zostały w regulaminie zwiedzania dostępnym [tutaj]. Inne pieski nie mają wstępu.

- Chcę zwrócić bilet za Festiwal, jak mogę to zrobić?

Prosimy o kontakt pod adresem zwiedzanie@ksiaz.walbrzych.pl. Każdą sytuację oceniamy indywidualnie (prosimy o opisanie sytuacji wiążącej się z prośbą o zwrot) i na podstawie złożonego wniosku na piśmie, stąd nie ma możliwości zwrotu pieniędzy na żądanie. Równocześnie przypominamy o braku obowiązku przyjmowania zwrotów biletów zakupionych na oznaczony dzień lub okres (zgodnie z art. 38, pkt. 12 Ustawy o prawach konsumenta) i prosimy o przemyślany zakup.

Festiwal
Informacje


                  

XXIX Festiwal Kwiatów i Sztuki

Zakochaj się w książańskiej wiośnie!  W tym roku zamek zamieni się w prawdziwy „Tajemniczy ogród”, gdzie zachwyci Was bogactwo natury. Będzie więcej bitew florystycznych i występów artystycznych, dziedziniec zapełni się od kwiatów i leśnych stworzeń. Spędźcie ten weekend majowy w Zamku Książ, najpiękniejszym miejscu na ziemi, i bawcie się z nami podczas XXIX Festiwalu Kwiatów i Sztuki!

Majowy „Festiwal Kwiatów i Sztuki” to święto wiosny, którą witamy w Książu naprawdę hucznie! Girlandy kwiatów, zachwycające aranżacje florystyczne, niesamowite występy artystyczne, pokazy i animacje, tańce dworskie oraz  warsztaty formowania drzewek bonsai. Jakie atrakcje czekają na gości 29 edycji festiwalu?
Na Dziedzińcu Honorowym staną kilkumetrowe konstrukcje florystyczne wykonane przez samego Tomasza Kuczyńskiego, florystycznego Mistrza Polski oraz zdobywcy czwartego miejsca na Europa Cup 2016 w Genui (Mistrzostwa Europy we Florystyce). Cokolwiek „wyczaruje” ten mistrz florystyczny, z pewnością wzbudzi prawdziwy zachwyt.

Sztandarową atrakcją festiwalu są aranżacje florystyczne w zamkowych wnętrzach. Przez 4 dni, 30 utalentowanych florystów ze Stowarzyszenia Florystów Polskich będzie tworzyć niezwykłe kompozycje kwiatowe specjalnie dla gości wydarzenia. Tegorocznym motywem festiwalu został „Tajemniczy ogród” i właśnie on powstanie w książańskich salach. Przygotujcie się na aranżacje inspirowane naturą, śmiałe koncepcje i zaskakujące rozwiązania, zaobserwowane w przyrodzie. W tym roku dominować będą malownicze połączenia kolorystyczne, świeże pomysły, gra światła i cienia oraz efekt eksponujący bogactwo roślinnego świata. Poczujecie się tutaj, jak w angielskim ogrodzie, który „wyrośnie” na trzecim piętrze Zamku Książ.

Kto myśli, że florystyka jest spokojną dziedziną sztuki, musi zobaczyć „Bitwy florystyczne”, które w tym roku będą się odbywać aż trzy razy dziennie! Dwie drużyny, rywalizacja, adrenalina i różne kategorie tematyczne to nasz przepis na prawdziwe show. Publiczność oklaskami wybierze zwycięzcę! Dostarczymy Wam emocji, inspiracji i… zabawy!

W Książu wiemy jak wiele energii mają w sobie najmłodsi i właśnie dlatego przygotowaliśmy dla nich szereg propozycji. Mali artyści z pewnością będą chętnie uczestniczyć w warsztatach florystycznych, podczas których stworzą własne kwiatowe kompozycje pod okiem nagradzanych mistrzów. Przewidzieliśmy również słodkie konkursy z nagrodami od mecenasa zamku, Śnieżki-Invest. W naszym „Tajemniczym Ogrodzie” będzie mnóstwo leśnych stworzeń, które będą się pojawiać naprawdę często. Nie zabraknie tańców, przedstawień, puszczania baniek i śmiechu. Z pewnością zaciekawienie wzbudzi także element modowy – każdego dnia po terenie festiwalu przechadzać się będzie wiosna w sukni z żywych kwiatów!

W  zamku kochamy kwiaty, dlatego już po raz trzeci odbędą się tu III Krajowe Florystyczne Mistrzostwa Regionu Dolnośląsko-Lubuskiego. Najzdolniejsi floryści z całego kraju po raz trzeci pokażą, że wyobraźnia nie ma granic i zmierza się w trakcie roślinnych zmagań tworząc wymyślne projekty kwiatowe. Udział w Mistrzostwach Regionów upoważnia do startu w Mistrzostwach Polski, które wyłonią potencjalnego reprezentanta Polski w Mistrzostwach Europy. Zwycięskie prace wyeksponujemy w zamkowych salach i poddamy Waszej ocenie.

Dla zafascynowanych Dalekim Wschodem zaplanowaliśmy podróż do Kraju Kwitnącej Wiśni. W Sali Balowej odbędzie się największa w Polsce Narodowa Wystawa Bonsai, zaprezentowane zostaną unikalne Zbroje Japońskie oraz Wystawa Suiseki. Będziecie mogli podziwiać miniaturowe drzewka, odkryć piękno ukryte w kamieniach oraz docenić detale i kolorystykę samurajskich strojów. Oczywiście nie zabraknie również wykładów i pokazów formowania bonsai, które przeprowadzą sławni bonsaiści ze świata m.in. z Indonezji.

Jak każdego roku do zamku przybędzie również ponad 250 wystawców, a wraz z nimi wielu ogrodników, rękodzielników, jubilerów i gastronomów. Przed odwiedzającymi ukazany zostanie szeroki wybór roślin, cebulek kwiatowych, drzewek, storczyków, ziół, ceramiki, produktów regionalnych i przedmiotów artystycznych: obrazów, biżuterii, dekoracji, minerałów. Nie zabraknie również winnic, miodów, produktów naturalnych i… na pewno nie zabraknie niczego!

Już po raz 29 wiosna obudzi się w Zamku Książ. Witajcie ją z nami od 29 kwietnia do 3 maja i zaplanujcie najbliższy weekend majowy w Wałbrzychu.

 

Ceny
i godziny

Informujemy, że w dniach 29.04 -03.05.2017 r. teren Festiwalu Kwiatów i Sztuki obejmować będzie Zamek Książ, Przedzamcze i tarasy. Bilet zakupiony na festiwal upoważnia do zwiedzania zamku i uczestnictwa w przewidzianych atrakcjach.

Godziny otwarcia 29.04.-03.05.2017

Godziny otwarcia kas biletowych  09:45 - 18:00 
Godziny otwarcia festiwalu  10:00 - 19:00 

W dniach 29.04-03.05.2017 r. kasy biletowe znajdować się będą przed budynkiem bramnym zamku, a wstęp na przedzamcze będzie biletowany.

Ceny biletów 1

Data
zakupu
Zakup w kasie
biletowej (zł)
Zakup w systemie
On-line (zł)2
normalny ulgowy3 normalny ulgowy3
do 28.04.2017  25   20   23   18 
29.04-03.05.2017  30   25   25   20 

Bilet dodatkowy
Tunel4  10   10    8     8  

1 Dotyczy jednorazowego wstępu, w terminie 29.04-03.05.2017 r., na zwiedzanie bez przewodnika Zamku Książ oraz Przedzamcza, za wyjątkiem tunelu (zwiedzanie wyłącznie z przewodnikiem, za dopłatą). Dodatkowo bilety uprawniają do uczestnictwa we wszystkich atrakcjach, wystawach, wykładach, warsztatach przewidzianych w programie (bez tunelu oraz wystawy Hero Movies). Bilety nie zawierają wstępu do Palmiarni Wałbrzych.


2 Zamkowy system online umożliwiający zakup biletów znajduje się na stronie: http://bilety.ksiaz.walbrzych.pl/  (po etapie wyboru biletu indywidualne/grupowe należy wybrać wydarzenie Festiwal Kwiatów/Flowers Festival). Bilet zakupiony poprzez elektroniczny system można okazać ochronie w formie papierowej lub w wersji elektronicznej na ekranie urządzenia mobilnego.


3 Bilety ulgowe przysługują dzieciom i młodzieży szkolnej, studentom do 26 roku życia i osobom odbywającym  studia  doktoranckie,  opiekunom  grup  szkolnych,  przedszkolnych, nauczycielom grup  i  wychowawcom  grup,  osobom  niepełnosprawnym  i  ich  opiekunom  oraz emerytom  i  rencistom,  osobom  w  wieku  od  4  do  16  lat  oraz  powyżej  65  roku  życia,  kombatantom,  osobom  fizycznym  odznaczonym  odznaką  "Za  opiekę  nad  zabytkami",  odznaką  honorową  "Zasłużony  działacz  kultury",  odznaką  honorową  "Zasłużony  dla Kultury  Polskiej"  lub  wyróżnionym  tytułem  honorowym  "Zasłużony  dla  Kultury Narodowej". Wydanie biletu ulgowego jest uzależnione od uprzedniego okazania ważnego dokumentu uprawniającego do ulgi. Dzieci do lat 4 - wstęp wolny.


4 Tunel z okresu II Wojny Światowej został wykuty na głębokości 15 m pod zamkiem. Dla zwiedzających udostępniono część tego podziemnego tunelu o długości 96 m, szerokości 1,5 m oraz wysokości 2,5 m, na krańcu którego znajduje się niedokończona klatka schodowa. Na zwiedzanie tunelu obowiązuje jest bilet dodatkowy (wymagany jest również bilet wstępu na teren festiwalu, gdzie znajduje się wejście do tunelu).
 

Ważne!  Honorujemy Ogólnopolską Kartę Dużej Rodziny oraz Wałbrzyską Kartę Dużej Rodziny 3+. Obie karty uprawniają do zakupu biletu wstępu w trakcie festiwalu w dniach 29.04-03.05.2017 r.: 5 zł brutto od osoby (tylko w kasach festiwalowych, nie ma możliwości zakupu online biletów na honorowane karty). Skorzystanie z ulgi jest uzależnione od uprzedniego okazania karty. Dla dzieci do lat 5 (wpisanych na karcie rodzica) cena biletu osoby dorosłej  zawiera również wstęp dla dziecka.

Kup
Bilet Online

Kup
bilet
Kup Bilet Online

Program
festiwalowy

Prezentujemy Program XXIX Festiwalu Kwiatów i Sztuki
Większa wersja jest  dostępna [TUTAJ]
 

Mapka
Festiwalowa

Dojazd
i Parking

Planujecie przyjazd na XXIX Festiwal Kwiatów i Sztuki i zastanawiacie się, jak do nas dojechać lub gdzie zaparkować? Poniżej przedstawiamy informacje, zarówno dla tych, którzy poruszają się publicznymi środkami transportu, jak i dla tych, którzy preferują przyjazd własnym pojazdem. Od 29 kwietnia do 3 maja czekamy na Was w Zamku Książ w Wałbrzychu, na najbarwniejszym wydarzeniu tej wiosny!

Adres Zamku Książ:

ul. Piastów Śląskich 1

58-306 Wałbrzych

Infromacje dla turystów zmotoryzowanych w dniu 03.05

WSKAZÓWKI DOJAZDU DO ZAMKU KSIĄŻ w dniu 03.05 (środa):

W związku z pojawiającymi się opadami informujemy, że w dniu 03.05.2017 r. (środa) parking na łąkach przy stadninie oraz na łąkach poniżej Parkingu Głównego będą wyłączone. Zmotoryzowanych gości prosimy by kierowali się na Parking Główny (uwaga! liczba miejsc ograniczona) lub na Parking przy Centrum Handlowym Auchan przy ul. Wieniawskiego 19, skąd cyklicznie będą odjeżdżać autobusy na teren Festiwalu Kwiatów (mapka). Godziny odjazdów znajdują się tutaj: http://www.ksiaz.walbrzych.pl/…/MAXPOL%20Festiwal%20Kwiat%C… . Zachęcamy również do skorzystania z linii nr 8 oraz PK: http://www.ksiaz.walbrzych.pl/turystyka/festiwal-kwiatow… . Będziemy Państwa informować na bieżąco o dostępności parkingów podczas Festiwalu Kwiatów.


KLIKNIJ, ŻEBY POWIĘKSZYĆ

Informacja dla turystów pieszych

AUTOBUSY W TRAKCIE FESTIWALU KWIATÓW:

Informujemy turystów pieszych, że na teren festiwalu (Parking Główny) można dojechać autobusami miejskimi linii nr 8 oraz PK, których częstotliwość kursów będzie zintensyfikowana łącznie nawet do ok. 5 na godzinę.

Specjalna linia komunikacyjna PK, kursująca na trasie: Śródmieście – Piaskowa Góra – Podzamcze – Zamek Książ. Rozkład jazdy linik PK w terminie 29.04-03.05.2017 r. jest dostepny tutaj

Dodatkowo uruchomiony zostanie specjalny autobus, oznaczony logiem Festiwalu Kwiatów, kursujący z parkingu Auchan przy ul. Wieniawskiego 19 przez Palmiarnię do Parkingu Głównego z częstotliwością ok. 30 minut od godz. 09:30. Cena biletu: 2, 50 zł. Rozkład jazdy tej lini jest dostępny tutaj 

Trasa linii PK z Zamku Książ w kierunku Śródmieścia poprowadzona zostanie przez ulicę Wysockiego stwarzając możliwość odwiedzenia również Centrum Nauki i Sztuki „Stara Kopalnia”.

Partnerzy
Festiwalu

 Festiwal Kwiatów i Sztuki swój sukces, rozmach i poziom zawdzięcza również naszym Sponsorom, Partnerom i Patronom medialnym. To dzięki nim możemy pochwalić się dzisiaj już 29 edycją wydarzenia, które przyciąga coraz więcej turystów z całej Polski i z zagranicy.

Dziękujemy!

Partnerzy Festiwalu

Sponsorzy główni

 
 

Mecenas zamku

 
 

Partnerzy

 

Patroni medialni