Strona główna

Bieżące
wydarzenia

Szczegóły
wydarzenia

21 03 2017 godz.19:00

Dolina Pałaców i Ogrodów - Projekcja filmu

Z okazji Pierwszego Dnia Wiosny mamy wspaniałą niespodziankę dla turystów zwiedzających - już 21 marca, o godz. 19:00 zaprosimy Was na projekcję filmy "Dolina Pałaców i Ogrodów". Wstęp wolny!


Z okazji Pierwszego Dnia Wiosny mamy wspaniałą niespodziankę dla turystów zwiedzających Zamek Książ - oprócz biletów w cenie 5 zł/os na zwiedzanie bez przewodnika, przedłuzonych godzin otwarcia zamku (kasy do 18:00, sam zamek do 19:00) o godz. 18:00 w Zamku odbędzie się wernisaż wystawy zdjęć z filmu, a o godz. 19:00 sama projekcja filmu  "Dolina Pałaców i Ogrodów". Wstęp na projekcję jest wolny!

„DOLINA PAŁACÓW I OGRODÓW”
Zamek Książ, 21 marca, godz. 19.00,
WSTĘP WOLNY!

W rolach głównych: Jacek Grondowy, Magdalena Dąbrowska, Stanisław Kornafel,

Prowadząca: Joanna Lamparska
Reżyseria: Maciej Kieres, Wojciech Piotrowski
Scenariusz: Daniel Jasiński
Zdjęcia: Piotr Sędzikowski, Paweł Przybylski, Jerzy Szota
Montaż: Jerzy Szota
Produkcja: Marta Stolarczyk, Maciej Kasprzyk
Scenografia: Bajka Tworek-Mourier, Mirosław Jarosławski

Przedstawiciele rodu Schaffgotschów tworzyli historię Kotliny Jeleniogórskiej już od średniowiecza. Przez stulecia ród ten wywierał wpływ na okolicę i brał udział w najważniejszych wydarzeniach każdej epoki. Zamki, dwory, pałace, wielkie posiadłości ziemskie – wszystko to znajdowało się w posiadaniu tej słynnej rodziny: zamek Chojnik, pałac w Sobieszowie, pałac w Cieplicach, pałac w Czernicy i dwór Czarne. Film przypomina sylwetki najważniejszych z jej przedstawicieli: Gotsche II, Hansa Ulryka, Leopolda Schaffgotscha i wielu innych. Wszyscy oni zapisali się wielkimi zgłoskami w kronice historii rodowej i regionalnej – kronice Doliny Pałaców i Ogrodów.    

Oprócz Schaffgotschów - świadków burzliwej historii i gospodarzy regionu - w fabularyzowanym filmie dokumentalnym pojawią się również inne wielkie postacie oraz ich pałace: hrabiostwo Reden - założyciele jednego z pierwszych na kontynencie parków romantycznych w Bukowcu. Pałac i park, którego gośćmi był sławny romantyczny malarz Caspar David Friedrich oraz poeta Johann Goethe. Nieopodal, w Mysłakowicach i Karpnikach spędzała lato rodzina królewska, urządzając huczne bale, udając się na romantyczne spacery i wycieczki po śląskim „Elizjum”. Pałacowe parki u stóp Karkonoszy: Wojanów, Staniszów, Bukowiec, Karpniki, Cieplice, Ciszyca, Mysłakowice jeden po drugim zamieniały się w romantyczne oazy z widokiem na najważniejszą górę Prus – Śnieżkę. W tej scenerii rozgrywa się nieszczęśliwa miłość polskiej arystokratki Elizy Radziwiłłówny i księcia Prus, syna króla, Wilhelma. Nic nie trwa wiecznie i romantyczne czasy zastąpiły wiek żelaza, pary, ludowych buntów i socjalistycznej rewolucji. Konflikty na tle klasowym – między arystokracją i przemysłowcami z jednej strony, a robotnikami z drugiej - zakończył wybuch pierwszej, a potem drugiej wojny światowej. Uciekając przed nadciągającą ze wschodu Armią Czerwoną, niemieckie rody arystokratyczne opuściły pałace, w tym i Schaffgotschowie zostawiając swoje dominia wraz z pałacem

w Cieplicach na łasce przybyszów ze wschodu. Zrujnowane w latach komunistycznych pałace i parki powoli odzyskują dzisiaj blask, będąc świadkami historii i ludzkich dramatów. Film jest również opowieścią o przemianach kulturowych w Kotlinie.

Jako twórcy cyklu „Dolny Śląsk Pełen Historii” wierzymy, że mieszkamy w wyjątkowym miejscu. Dolny Śląsk to różnorodność kultur, bogactwo historii europejskiej, wyjątkowe zabytki oraz krajobrazy. To miejsce nieodkrytych skarbów kulturowych i przyrodniczych. Nieodkrytych również przez samych mieszkańców Dolnego Śląska.

Misją cyklu „Dolny Śląsk Pełen Historii” jest ukazanie piękna regionu, przekazanie wartościowej wiedzy o jego historii i kulturze, aktywizacja lokalnej społeczności oraz zwiększenie dumy z miejsca zamieszkania. Dla mieszkańców miejscowości, w których kręcone są zdjęcia, realizacja filmu to zawsze ważne wydarzenie odbijające się echem w lokalnych mediach i angażujące dziesiątki osób z grup rekonstrukcyjnych oraz statystów – często pasjonatów historii.

Do tej pory zrealizowaliśmy 9 filmów: „Marianna Orańska – królowa Kotliny” (2010), „Daisy – wspomnienie minionego świata”(2011), „Ziemia Lądecka – wędrówki po miejscach niezwykłych” (2011), „Opowieść o zamku na Skale” (2011), „Srebrny Lew – wędrówki po ziemi Bystrzyckiej”(2011), „Twierdza Kłodzka”(2011), „Pamiętajcie o Ogrodach…”(2012), „Jaśniej i Cieplej. Historia Gazownictwa na Dolnym Śląsku”(2012) oraz „Riese. Tajemnice wykute w skale”(2012), cieszące się dużą popularnością.