Strona główna

Poznaj sekrety
Zamku Książ

Godziny
otwarcia

godziny otwarcia kas biletowych ZAMKU I PALMIARNI

(obiekty można zwiedzać godzinę po zamknięciu kas biletowych)

sezon / dni tygodnia godziny otwarcia kas biletowych
w zamku i palmiarni
SEZON WYSOKI
(kwiecień - październik)
pn.-pt.  9:00-17:00 
sb.-nd.  9:00-18:00 
SEZON NISKI
(listopad - marzec)
pn.-pt.  10:00-15:00 
sb.-nd.  10:00-16:00 

Zamek i palmiarnia są ponadto nieczynne dla zwiedzających w dniach:
- Nowy Rok - 01.01.
- Pierwszy dzień Świąt Wielkanocnych (święta ruchome)
- Dzień Wszystkich Świętych - 1.11.
- Pierwszy dzień Świąt Bożego Narodzenia - 25.12.

Godziny otwarcia kas biletowych mogą ulec zmianie podczas imprez organizowanych przez zamek. Patrz Kalendarz Wydarzeń
Prosimy o zapoznanie się z Ważnymi informacjami w zakładce cennika przed zwiedzaniem Zamku Książ i Palmiarni.

Trasy
zwiedzania

Zwiedzanie Zamku Książ

Oferta tras (obowiązuje od 02.04.2012 r.)WAŻNE INFORMACJE:

GRUPY (15 biletów): Zwiedzanie zamku z przewodnikiem jest możliwe jedną z trzech tras tematycznych, w j. polskim lub obcym, wyłącznie dla grup, które zakupią co najmniej 15 biletów, po wcześniejszej awizacji w Punkcie Obsługi Klienta (74 66 43 834).

TURYŚCI INDYWIDUALNI (poniżej 15):  Turyści indywidualni mogą skorzystać ze zwiedzania bez przewodnika lub zakupić bilet na zwiedzanie z przewodnikiem wyłącznie w j. polskim trasą "Od Piastów do Tajemnic II Wojny Światowej". Grupy złożone z turystów indywidualnych są tworzone na bieżąco, czas oczekiwania wynosi do 60 minut. Istnieje możliwość zakupienia biletów online lub w kasach na już ogłoszone grupy, które mają wejścia codziennie w godz. 11:00 i 14:00 (do wyczerpania wolnych miejsc w grupach). Dodatkowe godziny wejść z przewodnikiem na dany dzień (o ile zostały utworzone) można sprawdzić na stronie elektronicznego systemu sprzedaży: www.bilety.ksiaz.walbrzych.pl lub w Punkcie Obsługi Klienta (tel 74 66 43 834 / 872).


ZWIEDZANIE Z APLIKACJĄ WOWPoland: W ramach biletu na zwiedzanie zamku bez przewodnika turyści mogą skorzystać z aplikacji WOWPoland (na swoim urządzeniu mobilnym z systemem Android od wersji 4.3 i wyżej lub z systemem iOS od wersji 7.0 i wyżej oraz z podłączonymi słuchawkami). W aplikacji dostępnych jest kilka tras tematycznych. Więcej o aplikacji tutaj

 

ZWIEDZANIE Z PRZEWODNIKIEM

Zwiedzanie z przewodnikiem dla turystów indywidualnych i grup zorganizowanych (powyżej 15 biletów).

Poznaj prawdziwą historię Książa – trasa „Od Piastów do tajemnic II Wojny Światowej” to możliwość usłyszenia o dziejach zamku zarówno za czasów arystokratycznej rodziny von Hochberg, jak i w trakcie burzliwego okresu II Wojny Światowej. Zwiedzanie rozpoczyna się podobnie jak trasa „Książ Barokowy” i przebiega przez najpiękniejsze sale reprezentacyjne. Następnie turyści poznają pomieszczenia zamkowe przebudowane przez nazistów w ramach realizowanego w Książu tajemniczego projektu hitlerowskich Niemiec pod kryptonimem „Riese” („Olbrzym”). W dalszej części trasa prowadzi przez najstarszą średniowieczno-renesansową część zamku, w której mieszczą się takie sale jak: Hol Myśliwski wraz z Czarnym Dziedzińcem, Sala Rycerska czy Sala Konrada zwana kiedyś małą salą balową. Od 08.01.2014 r. w ramach tej trasy udostępnione do zwiedzania zostało również zmodernizowane III piętro Zamku Książ, gdzie obecnie znajduje  się m.in wystawa stała „Sekrety z zamkowej szuflady”. Dużą część ekspozycji stanowią fotografie odzyskane przez zamek dopiero po 2010 roku.  
Czas zwiedzania: ok. 90 min.
Turyści po zakończonym zwiedzaniu będą mogli zostać na tarasach w sezonie letnim (01.04-30.09) bądź wrócić z przewodnikiem na zamek, aby zwiedzać go dalej indywidualnie.

UWAGA! Informacje dla turystów indywidualnych chcących zwiedzać zamek z przewodnikiem (wyłącznie w jęz. polskim):
- Przez cały rok grupy formowane są na bieżąco pod kasami, czas oczekiwania wynosi do 60 minut.
- Stałe godziny zwiedzania z przewodnikiem dla turystów indywidualnych przez cały rok to: godz. 11:00 i godz. 14:00. Liczba miejsc w grupach jest ograniczona, w przypadku większego zainteresowania w sezonie letnim grupy będą ogłaszane na bieżąco.
- Ostatnie wejście jest organizowane najpóźniej godzinę przed zamknięciem kasy biletowej (tj. w dniach 01.04-30.09: o godzinie 16.00 w dni robocze i o godzinie 17.00 w weekendy, w dniach 01.10- 31.03: o godzinie 14.00 w dni robocze i o godzinie 15.00 w weekendy ), zachowując czas oczekiwania na przewodnika zgodnie z regulaminem.

ZWIEDZANIE BEZ PRZEWODNIKA

Zwiedzanie bez przewodnika można zrealizować w zamku na sposoby: poruszając się według tablic wyznaczających kierunek zwiedzania lub z aplikacją WOW Poland opisaną w zakładce poniżej. Trasa przebiega podobnie jak trasa 90 minutowa z przewodnikiem,  za wyjątkiem zwiedzania III piętra, pomieszczeń wykutych przez nazistów w okresie II Wojny Światowej.  Specjalnie dla naszych turystów w zwiedzanych salach przygotowane zostały opisy pomieszczeń  w języku polskim, angielskim i niemieckim.

PODZIEMIA ZAMKU NA GŁĘBOKOŚCI 50 METRÓW

Zwiedzanie podziemi odbywa się wyłącznie z przewodnikiem dla turystów indywidualnych i grup zorganizowanych (powyżej 15 biletów).
Podziemna trasa turystyczna to półkilometrowy odcinek, który z pewnością zaintryguje swoją różnorodną strukturą zarówno pod względem geologicznym, jak i historycznym. Podczas przejścia odwiedzający zobaczą potężną wybetonowaną halę, korytarze wykute w surowej skale oraz poboczne komory bunkra.

Trasa przebiega wzdłuż tarasów (przy miejscu poszukiwań domniemanego podziemnego dworca kolejowego) w kierunku budynku głównego zamku. Zakończenie pierwszej połowy trasy znajduje się przy zawale – wejściu do zasypanego szybu windowego, z którego wyjście znajdować się miało na Dziedzińcu Honorowym. Podczas zwiedzania turyści poznają m.in. tajemnice książańskich podziemi, teorie o celu ich powstania oraz tragiczną historię więźniów, których rękami te tunele zostały wydrążone.

Podziemia Zamku Książ zostały wybetonowane bardzo wytrzymałym cementem portlandzkim. Według  zapisków ulubionego architekta A. Hitlera, Alberta Speera, oraz innych dostępnych dokumentów nie jest wykluczone, że tunele mają jeszcze raz tak dużą powierzchnię jak ta, która jest nam dzisiaj znana tj.  3200m2 (co zostało zmierzone na podstawie betonu, który przywieziono do zamku).
Czas zwiedzania: 45 minut
Prosimy o stawienie się na 5 minut przed planowaną godziną zwiedzania przy wejściu do podziemi. Zobacz mapę dojścia tutaj
Galeria zdjęć z podziemi jest dostępna tutaj
 

MAUZOLEUM HOCHBERGÓW

- zwiedzanie Mauzoleum Hochbergów odbywa się bez przewodnika, bilety są do nabycia bezpośrednio przy obiekcie. Mauzoleum znajduje się w parku, ok. 700 m od zamku i ok. 250 m od Parkingu Głównego, zobacz mapkę obiektów tutaj

Mauzoleum Hochbergów jest umiejscowione na południowy wschód od zamku, na tzw. Topolowej Górce, przy południowej bramie parku. Zostało wybudowane w 1734 roku, jako Pawilon Letni i pełniło funkcję tzw. belwederu - miejsca widokowego o bogatym wystroju wnętrza. Do dzisiaj zdobią je stiukowa dekoracja ścienna oraz malowidła sklepienne przedstawiające Zamek Książ z czterech stron świata.

W 1883 r. pawilon został przekształcony w grobową kaplicę Hochbergów, a w skale, na której stoi, wykuto obszerną kryptę. Jako pierwsza w Mauzoleum spoczęła bezimienna córeczka ostatnich arystokratycznych właścicieli zamku – Księżnej Daisy oraz Jana Henryka XV. Następnie miejsce wiecznego spoczynku znaleźli tutaj Jan Henryk XI, jego dwie żony: Maria von Kleist oraz Matylda, a w końcu sama Daisy von Pless. Gdy na te ziemie w 1945 roku wkroczyła Armia Czerwona, służący Hochbergów w obawie przed zbezczeszczeniem wynieśli z mauzoleum Księżną oraz pozostałych członków rodu. Dokąd? Nie wiadomo. Wg jednej z hipotez na nieistniejący już dzisiaj cmentarz ewangelicki, gdzie ukryte zostały w grobowcu pewnego kupca.
Dziś Mauzoleum zachwyca. Dzięki prowadzonym pracom konserwacyjnym, można tu podziwiać odrestaurowane freski F.A. Schefflera przedstawiające Książ po rozbudowie barokowej (z 4 stron świata). Szczególne wrażenie wywołuje skrywana na głębokości kilku metrów podziemna krypta, oryginalnie doświetlona przez 9 szklanych świetlików, które można zobaczyć podczas zwiedzania. To właśnie w grobowcu Hochbergów obejrzycie także rzadko spotykaną platformę służącą do zwożenia trumny podczas ceremonii pogrzebowej. 
Wciąż znajdują się tu zachowane sarkofagi arystokratycznych właścicieli zamku, jednak wszystkie cztery są puste. Trzy duże, połączone ze sobą (w których leżał Jan Henryk XI, a po dwóch stronach jego żony) oraz jeden malutki, należący do córeczki Daisy.

 

Zapraszamy serdecznie do poznania fascynującej historii tego niezwykłego miejsca!

 

APLIKACJA WOWPoland

Aplikacja  Wow Poland to nowy wymiar zwiedzania obiektów turystycznych!

UWAGA! Aby skorzystać z aplikacji należy posiadać urządzenie mobile (np. smarthphona, tablet) z systemem Android (od wersji 4.3 i wyżej) lub z systemem iOS (od wersji 7.0 i wyżej)  z podłączonymi słuchawkami.

Dzięki nowej aplikacji „WOW Poland” turyści zwiedzający zamek mogą posłuchać o jego niezwykłej historii w wybranym przez siebie momencie (bez awizacji, w godzinach otwarcia zamku) i to z przewodnikiem, tylko wirtualnym. W trakcie zwiedzania turyści usłyszą nie tylko o najważniejszych wydarzeniach związanych z zamkiem, ale będą mogli zobaczyć wiele atrakcyjnych materiałów m.in. historyczne zdjęcia prezentujące dawny wygląd zamkowych sal, animację czy rozszerzoną rzeczywistość, dzięki której oczom turystów ukażą się np. brakujące obrazy Schefllera z Sali Maksymiliana.

Jeżeli interesuje Was tylko wybrany temat albo odwrotnie, checiec wiedzieć o Książu wszystko – skorzystajcie z wyboru tras zwiedzania dostępnych w WOW Poland. Specjalnie dla Was stworzyliśmy trzy unikalne scenariusze:

  1. "Dzieje Zamku Książ" -  Poznaj najważniejsze wydarzenia w dziejach Książa! Wybierając tę trasę usłyszysz o historii zamku zarówno za panowania Piastów, za czasów arystokratycznej rodziny von Hochberg, jak i w trakcie burzliwego okresu II wojny światowej. Tutaj dowiesz się tego, co o Książu po prostu należy wiedzieć!
  2. "Z pamiętnika księżnej Daisy" – Hochbergowie stali się jednym z najpotężniejszych rodów na naszych ziemiach i władali zamkiem przez ponad 400 lat. Trasa dedykowana jest tym, którzy fascynują się tym niezwykłym, pełnym przepychu i skandali okresem w dziejach Książa. Oczywiście nie zabraknie licznych faktów i opowieści o niepokornej księżnej Daisy, która uważana jest dzisiaj za jedną z najciekawszych postaci władających tych miejscem.
  3. "Książańska opowieść dla Małych i Dużych"  Czy Książ jest krainą mitycznych stworów i niezwyciężonych herosów? Trasa „Książańska opowieść…” to nasza propozycja dla najmłodszych podróżników, którzy dzięki aplikacji WOW Poland wyruszą w podróż pełną legend i podań o smokach, czarnoksiężnikach oraz turniejach rycerskich. Nie zabraknie również opowieści o bohaterach z bajek – zwierzętach ukrytych na zamkowych plafonach i herbach. To wspaniały sposób na zaciekawienie najmłodszych historią i sztuką oraz przekazanie im wiedzy o Książu.


Niedługo udostępniona zostanie również trasa:

"Wojenne losy rezydencji Hochbergów" –   W latach 1943 -1945 Książ był wielkim placem budowy, co w znacznym stopniu wpłynęło na jego dzisiejszy wygląd. W zamku i pobliskich Górach Swoich rozpoczęły się bowiem prace związane z tajemniczym projektem hitlerowskich Niemiec pod kryptonimem „Riese” („Olbrzym”). Dowiedz się więcej o tym burzliwym okresie i wyrusz z nami tą trasą. Odkryj, co stało się z dziełami sztuki z Książa, dlaczego nie ma tu już dzisiaj bogatego księgozbioru Hochbergów i co mogą kryć podziemia wykute pod zamkiem.

Warto zachować aplikację WOW Poland i korzystać z niej w pozostałych obiektach turystycznych, które dołączają codziennie. Każde miejsce ma swoją unikalną historię – poznaj ją, zwiedzając z nami Polskę.

Usługa e-przewodnika jest obecnie dostępna w języku polskim, angielskim i niemieckim w ramach biletu na zwiedzanie zamku bez przewodnika.

Jeżeli przeraża Was myśl o aplikacjach, to rozwiejemy Wasze wątpliwości. WOW Poland jest bardzo prosta w obsłudze, a w zamku na II piętrze, w specjalnie przygotowanej sali czekają na Was pracownicy, którzy pomogą Wam w jej uruchomieniu. Zachęcamy do ściągnięcia samej aplikacji (jeszcze bez tras zwiedzania) już w domu za pomocą sklepu Google Playlub za pomocą App Store

PALMIARNIA

Zwiedzanie palmiarni obydwa się wyłącznie bez przewodnika.

Palmiarnia w Wałbrzychu to niezwykły prezent, jaki ostatni właściciel Zamku Książ – Jan Henryk XV von Hochberg – ofiarował swojej żonie, pięknej Księżnej Daisy. Sercem palmiarni w dawnych czasach był i jest do dzisiaj budynek ze szkła i metalu, zbudowany na początku XX wieku, którego wnętrza wyłożone zostały zastygłą lawą z wulkanu Etna. Obecnie w palmiarni rośnie ponad 250 gatunków roślin, a jej zwiedzanie to fascynująca podróż przez wszystkie kontynenty i strefy klimatyczne. Warto wiedzieć, że Palmiarnia w Wałbrzychu jest jedynym ogrodem zimowym w Polsce zachowanym w swojej historycznej konstrukcji. Więcej informacji o obiekcie można znaleźć w zakładce Palmiarnia.

 

TARASY ZAMKOWE

- tarasy są czynne tylko w sezonie letnim tj. od 01.04 do 30.09. Otwarcie tarasów może zostać przedłużone decyzją Zarządu w przypadku zaistnienia korzystnych warunków atmosferycznych ( w celu otrzymania informacji czy w danym dniu tarasy są otwarte, prosimy o kontakt z Punktem Obsługi Klienta pod nr. tel 74 66 43 834).
- tarasy są częścią tras turystycznych; mogą stanowić również osobne wejście wraz z palmiarnią

Tarasy i ogrody Książa zostały stworzone w XVIII w., początkowo w symetrycznym i uporządkowanym stylu francuskim. Na pocz. XX w. ostatnia Pani na zamku, Księżna Daisy, przyczyniła się do ich dalszego upiększenia. Sprowadzeni przez nią brytyjscy ogrodnicy zaaranżowali część tarasów w stylu angielskim, stylizując je na naturalne krajobrazy. Obecnie w Książu znajduje się aż 14 tarasów na różnych poziomach, które łącznie zajmują obszar ponad 2 ha. Turyści od 1 kwietnia do 30 września mogą zwiedzić m.in  urokliwy Taras Prochowy, Taras Bogini Flory z jej wspaniałą rzeźbą, Taras Orzechowy, oflankowany dwoma basztami Taras Wodny (ogląda się go z góry), Taras Podkowiasty, Taras Różany z sześciostopniową kaskadową fontanną, Taras Zachodni czy największy, zalesiony Taras Północny (zwany też Tarasem Arkadowym). Ostatni taras został udostępniony do zwiedzania dopiero w 2010 roku po renowacji (częściowo sfinansowanej ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej), w trakcie której wiernie zrekonstruowano jego wygląd z XIX wieku.

INNE

Dodatkową atrakcją turystyczną jest zwiedzanie Stadniny w oddalonym o 500 metrów Stadzie Ogierów Książ (będącym podmiotem niezależnym od Zamku Książ), gdzie znajdują się stajnie zamkowe, powozownia i kryta ujeżdżalnia. Kryta ujeżdżalnia należy do jednej z najpiękniejszych hal tego typu w Europie, zbudowanej w całości z drewna modrzewiowego bez użycia gwoździ.

GRUPY ZORGANIZOWANE - TRASA 40 minut

Zwiedzanie z przewodnikiem tylko dla grup zorganizowanych (powyżej 15 biletów) po wcześniejszej awizacji.

"Książ Barokowy" czyli podróż przez najpiękniejsze zamkowe sale, to podstawowa trasa turystyczna, podczas której turysta poznaje historię zamku i jego mieszkańców. Zwiedzanie odbywa się wraz z przewodnikiem i prowadzi przez reprezentatywne salony barokowe: Salon Zielony, Salę Maksymiliana (najlepiej zachowaną  pałacową salę reprezentacyjną na Śląsku), Salon Biały, Salon Chiński, Salon Gier oraz Salon Barokowy. Ostatnim punktem zwiedzania z przewodnikiem jest „Skałka Szczęścia”, skąd schodząc do Karczmy Rycerskiej można udać się w sezonie letnim (01.04-30.09) bezpośrednio na wspaniałe zamkowe tarasy.
Czas zwiedzania: ok. 40 min.

GRUPY ZORGANIZOWANE - TRASA 90 minut

Zwiedzanie z przewodnikiem dla grup zorganizowanych (powyżej 15 biletów) po wcześniejszej awizacji.

Poznaj prawdziwą historię Książa – trasa „Od Piastów do tajemnic II Wojny Światowej” to możliwość usłyszenia o dziejach zamku zarówno za czasów arystokratycznej rodziny von Hochberg, jak i w trakcie burzliwego okresu II Wojny Światowej. Zwiedzanie rozpoczyna się podobnie jak trasa „Książ Barokowy” i przebiega przez najpiękniejsze sale reprezentacyjne. Następnie turyści poznają pomieszczenia zamkowe przebudowane przez nazistów w ramach realizowanego w Książu tajemniczego projektu hitlerowskich Niemiec pod kryptonimem „Riese” („Olbrzym”). W dalszej części trasa prowadzi przez najstarszą średniowieczno-renesansową część zamku, w której mieszczą się takie sale jak: Hol Myśliwski wraz z Czarnym Dziedzińcem, Sala Rycerska czy Sala Konrada zwana kiedyś małą salą balową. Od 08.01.2014 r. w ramach tej trasy udostępnione do zwiedzania zostało również zmodernizowane III piętro Zamku Książ, gdzie obejrzeć można wystawę stałą prezentującą style meblarskie na przestrzeni różnych epok. To tam znajduje się m.in. pokój dawnego bibliotekarza zamkowego Endemanna, romantyczny przedsionek Mała Italia oraz klasycystyczny gabinet księcia. 
Czas zwiedzania: ok. 90 min.
Turyści po zakończonym zwiedzaniu będą mogli zostać na tarasach w sezonie letnim (01.04-30.09) bądź wrócić z przewodnikiem na zamek, aby zwiedzać go dalej indywidualnie.

GRUPY ZORGANIZOWANE - TRASA 140 minut

Zwiedzanie z przewodnikiem tylko dla grup zorganizowanych (powyżej 15 biletów) po wcześniejszej awizacji.

Zamek Książ to monumentalny kompleks architektoniczny o unikalnej lokalizacji – warto go zobaczyć i poznać w pełnej krasie! Trasa „Szlakiem Daisy” została stworzona specjalnie dla tych, którzy chcą wiedzieć o Książu jak najwięcej. Turyści usłyszą nie tylko fascynującą historię obiektu, przemierzając z przewodnikiem najpiękniejsze i najstarsze pomieszczenia zamkowe podobnie jak trasą „Od Piastów do tajemnic II Wojny Światowej”, ale również zwiedzą tarasy zamkowe (przejście tarasami dookoła zamku), których całkowita liczba wynosi aż 14. Dodatkowo szlak został rozszerzony o zwiedzanie części Książańskiego Parku Krajobrazowego. W ramach trasy parkowej grupa dochodzi zabytkową aleją lipową pod Kaplicę Grobową Hochbergów (Mauzoleum), skąd przechodzi na punkt widokowy, gdzie można podziwiać zamek pośród morza lasów oraz Wąwóz Pełcznicy. Z punktu widokowego turyści wracają pod budynek bramny zamku.
Czas zwiedzania: ok. 140 min.

Trasa nie jest realizowana w przypadku zaistnienia wyjątkowo niekorzystnych warunków atmosferycznych!

Cennik
biletów


Bilet zakupiony poprzez elektroniczny system można okazać ochronie w formie papierowej lub w wersji elektronicznej na ekranie urządzenia mobilnego.

Poniżej w cenniku znajdują się 4 zakładki dot. zwiedzania indywidualnego, zwiedzania grupowego, sesji zdjęciowych oraz ważnych informacji.

Ceny biletów

Z PRZEWODNIKIEM (j. polski)

Trasa Normalny Ulgowy5
Zamek z przewodnikiem (90 min.)
+ palmiarnia 4
39,00 29,00
Podziemia z przew. (45 min.)8 29,00 24,00
 Podziemia (45 min). z przew. 8
+ Zamek bez przewodnika
52,00 42,00
Nocne Zwiedzanie Zamku 9 55,00 -

Bez przewodnika

Trasa Normalny Ulgowy5
Zamek
Palmiarnia 4
Tarasy 3
35,00 25,00
EXPLORE WAŁBRZYCH
Zamek
Palmiarnia 4
Tarasy 3
Stara Kopalnia 6
Muzeum Porcelany 7
52,00 37,00
Zamek
Tarasy
Palmiarnia 4
Stadnina 10
40,00 30,00
Tarasy 3
Palmiarnia 4
21,00 11,00
Dopłata za zwiedzanie z przewodnikiem 5,00  

Cennik obowiązuje od 02.04.2018 r. Podane ceny są cenami brutto w PLN.

1 Zwiedzanie z przewodnikiem w języku obcym (język angielski, niemiecki, rosyjski) dostępne wyłącznie po wcześniejszej awizacji w Punkcie Obsługi Klienta

2 Trasy dostępne wyłącznie po wcześniejszej awizacji w Punkcie Obsługi Klienta

3 Tarasy zamkowe są czynne od kwietnia do września. Otwarcie tarasów może zostać przedłużone do października decyzją Zarządu w przypadku zaistnienia korzystnych warunków atmosferycznych (w celu otrzymania informacji czy w danym dniu października tarasy są otwarte, prosimy o kontakt z Punktem Obsługi Klienta pod nr. tel 74 66 43 834 / 872).

4 Zwiedzanie palmiarni odbywa się wyłącznie bez przewodnika.

5 Bilety ulgowe przysługują dzieciom i młodzieży szkolnej, studentom do 26 roku życia i osobom odbywającym studia doktoranckie; pracownikom muzeów; opiekunom grup  szkolnych, przedszkolnych, grup dzieci i młodzieży (w przypadku tych grup 1 opiekun na 10 osób wchodzi bezpłatnie); osobom niepełnosprawnym i ich opiekunom oraz emerytom i rencistom, osobom w wieku od 4 do 16 lat oraz powyżej 65 roku życia. Wydanie biletu ulgowego jest uzależnione od uprzedniego okazania ważnego dokumentu uprawniającego do ulgi. Piloci lub przewodnicy, wyłącznie wchodzący z grupą zorganizowaną, oraz dzieci do lat 4 mają  wstęp wolny

6 Zwiedzanie Starej Kopalni odbywa się wyłącznie z przewodnikiem (zgodnie z regulaminem zamieszczonym na stronie Starej Kopalni www.starakopalnia.pl). Każdy obiekt można zwiedzić raz w ciągu dwunastu miesięcy od daty zakupu biletu.

7 Zwiedzanie Muzeum Porcelany odbywa się bez przewodnika w godzinach otwarcia muzeum i zgodnie z zasadami zawartymi na oficjalnej stronie www.muzeum.walbrzych.pl. Każdy obiekt można zwiedzić raz w ciągu dwunastu miesięcy od daty zakupu biletu.

8 Bilet obowiązuje na zwiedzanie podziemi z przewodnikiem, czas. ok. 45 minut. Wejście na zwiedzanie odbywa się wyłącznie w określonym dniu i o określonej godzinie widniejącej na bilecie.  Bilet nie zawiera wstępu do palmiarni.

9 Więcej informacji o terminach i cenach na stronie: www.ksiaz.walbrzych.pl/turystyka/zwiedzanie/nocne.

10 Zwiedzanie Stada Ogierów Książ w ramach biletu odbywa się bez przewodnika w godzinach otwarcia stadniny i zgodnie z zasadami zawartymi na oficjalnej stronie www.stadoksiaz.pl. Każdy obiekt można zwiedzić raz w ciągu dwunastu miesięcy od daty zakupu biletu.

Z PRZEWODNIKIEM (j. polski)

Trasa Normalny Ulgowy5
Zwiedzanie zamku - trasa 90 min.
+ palmiarnia 4
39,00 29,00
Podziemia z przew. (45 min.) 8
+ Zwiedzanie zamku z przewodnikiem (90 min.)
+ palmiarnia 4
57,00 47,00
Zwiedzanie zamku - trasa 140 min. 2
+ tarasy 3
+ park
+ palmiarnia 4
49,00 34,00
Zwiedzanie zamku - trasa 40 min. 2
+ palmiarnia 4
34,00 24,00

Z PRZEWODNIKIEM (j. obcy)1

Trasa Normalny Ulgowy5
Zwiedzanie zamku - trasa 90 min.
+ palmiarnia 4
49,00 39,00
Podziemia z przew. (45 min) 8
+ Zwiedzanie zamku - trasa 90 min.
+ palmiarnia 4
62,00 52,00
Zwiedzanie zamku - trasa 140 min.2
+ tarasy 3
+ park
+ palmiarnia 4
59,00 49,00
Zwiedzanie zamku - trasa 40 min.2
+ palmiarnia 4
39,00 34,00

Cennik obowiązuje od 2.01.2017 r. Podane ceny są cenami brutto w PLN.

1 Zwiedzanie z przewodnikiem w języku obcym (język angielski, niemiecki, rosyjski) dostępne wyłącznie po wcześniejszej awizacji w Punkcie Obsługi Klienta

2 Trasy dostępne wyłącznie po wcześniejszej awizacji w Punkcie Obsługi Klienta

3 Tarasy - dostępne od 01.04 do 30.09. Otwarcie tarasów może zostać przedłużone decyzją Zarządu w przypadku zaistnienia korzystnych warunków atmosferycznych ( w celu otrzymania informacji czy w danym dniu tarasy są otwarte, prosimy o kontakt z Punktem Obsługi Klienta pod nr. tel 74 66 43 834).

4 Zwiedzanie palmiarni odbywa się wyłącznie bez przewodnika.

5 Bilety ulgowe przysługują dzieciom i młodzieży szkolnej, studentom do 26 roku życia i osobom odbywającym studia doktoranckie; pracownikom muzeów; opiekunom grup  szkolnych, przedszkolnych, grup dzieci i młodzieży (w przypadku tych grup 1 opiekun na 10 osób wchodzi bezpłatnie); osobom niepełnosprawnym i ich opiekunom oraz emerytom i rencistom, osobom w wieku od 4 do 16 lat oraz powyżej 65 roku życia. Wydanie biletu ulgowego jest uzależnione od uprzedniego okazania ważnego dokumentu uprawniającego do ulgi. Piloci lub przewodnicy, wyłącznie wchodzący z grupą zorganizowaną, oraz dzieci do lat 4 mają  wstęp wolny

Lokalizacja Cena
tarasy 1 150,00
palmiarnia 2 150,00
Informujemy, że w związku z powrotem dzieł sztuki, które znajdowały się w zamku do 1942 r. nie ma możliwości wykonywania sesji zdjęciowych okolicznościowych we wnętrzach Zamku Książ.
INFORMACJE DOT. SESJI ZDJĘCIOWYCH:
  • Powyższe ceny dot. jedynie sesji niekomercyjnych, gdzie zdjęcia służą do użytku prywatnego (np. sesja okolicznościowa ślubna).
  • Zakup wybranego zezwolenia na niekomercyjną sesję zdjęciową upoważnia do wstępu maksymalnie 4 uczestników sesji zdjęciowej.
  • Zamek nie zapewnia garderoby i zaplecza technicznego.
  • W przypadku sesji komercyjnych prosimy o kontakt z Działem Marketingu i Promocji w celu uzyskania indywidualnej wyceny.
  • Zdjęcia wykonywane przez turystów do użytku prywatnego podczas zwiedzania zamku oraz palmiarni są dozwolone (w zamku bez użycia lamp błyskowych) i nie wymagają uiszczania dodatkowej opłaty. Zabronione jest wnoszenie profesjonalnego sprzętu fotograficznego (np. statyw) do wnętrz zamkowych.

Cennik obowiązuje od 1.01.2017 r. Podane ceny są cenami brutto w PLN.

1 Tarasy - dostępne tylko 01.04 do 30.09. Otwarcie tarasów może zostać przedłużone decyzją Zarządu w przypadku zaistnienia korzystnych warunków atmosferycznych ( w celu otrzymania informacji czy w danym dniu tarasy są otwarte, prosimy o kontakt z Punktem Obsługi Klienta pod nr. tel 74 66 43 834).

2 Zwiedzanie palmiarni odbywa się wyłącznie bez przewodnika.

„Kupuj ONLINE”

Oszczędź czas i nie stój w kolejce! Bilet zakupiony poprzez elektroniczny system można okazać ochronie w formie papierowej lub w wersji elektronicznej na ekranie urządzenia mobilnego.

„Bilet do palmiarni”

W cenę biletu zwiedzania zamku wliczone jest zwiedzanie palmiarni (obiekt znajduje się ok. 2 kmod Zamku Książ). Łączony bilet można zakupić w kasie zamku, palmiarni i ONLINE. Zwiedzanie palmiarni odbywa się wyłącznie bez przewodnika.

„Ważność biletu”

Bilety na zwiedzanie bez przewodnika ważne są 12 miesięcy od daty ich nabycia (nie dotyczy wydarzeń, na które obowiązuje odrębny bilet). Bilety łączone (zamek i palmiarnia) wykorzystać można jednokrotnie w każdym z obiektów.

„Zachowaj bilet!”

Bilet zakupiony na zwiedzanie zamku i palmiarni lub sesję zdjęciową w zamku i palmiarni należy zachować i okazać w kolejnej kasie. Bilet zakupiony poprzez elektroniczny system można okazać ochronie w formie papierowej lub w wersji elektronicznej na ekranie urządzenia mobilnego.

„Grupa zorganizowana poniżej 15 osób”

W przypadku awizacji grupy mniejszej niż 15 osób na zwiedzanie zamku z przewodnikiem obowiązuje zasada uiszczenia opłaty za 15 biletów.

„Ostatnie wejście dla turystów indywidualnych z przewodnikiem”

Ostatnie wejście z przewodnikiem dla turystów indywidualnych jest organizowane najpóźniej:
od 01.04 do 30.09 o godzinie 16.00 w dni robocze i o godzinie 17.00 w weekendy
od 01.10 do 31.03 o godzinie 14.00 w dni robocze i o godzinie 15.00 w weekendy

 

W związku z otwarciem wystawy muzealnej w zamku i powrotem dzieł sztuki, które były w Książu do 1942 r., informujemy, że odzież wierzchnią, plecaki, torby i inne duże przedmioty należy pozostawić w szatni. Szatnia obsługiwana jest przez pracownika Zamku Książ w Wałbrzychu. Spółka Zamek Książ w Wałbrzychu nie ponosi odpowiedzialności za cenne przedmioty pozostawione w rzeczach w szatni.

Fotografowanie i filmowanie turystyczne na prywatny użytek we wnętrzach Zamku Książ oraz w zamkowych salach ekspozycyjnych Wystawy Czasowej Muzeum Narodowego we Wrocławiu jest bezpłatne. Zabronione jest fotografowanie i filmowanie z użyciem dodatkowego oświetlenia (np. lamp błyskowych) oraz statywów. Równocześnie informujemy, że sesję zdjęciowe okolicznościowe są możliwe tylko na tarasach i w palmiarni, takie sesje nie są już możliwe we wnętrzach zamku.


Honorujemy Ogólnopolską Kartę Dużej Rodziny oraz Wałbrzyską Kartę Dużej Rodziny 3+.
Karty uprawniają do zakupu biletu wstępu do zamku na poniższych zasadach:

a)      Indywidualne zwiedzanie Zamku Książ dla dzieci i młodzieży od lat 5 do lat 25. –  cena biletu wynosi 15 zł/os,
b)      Dzieci do lat 5 mają wstęp wolny.
c)      Rodziców dzieci i młodzieży wskazanych w punkcie a) obowiązują bilety wg aktualnego cennika.

Obie karty uprawniają do zakupu biletu wstępu do palmiarni ( w cenie 1 PLN (brutto)) na zwiedzanie bez przewodnika  (w przypadku chęci zwiedzania obydwu obiektów wymagane są dwa oddzielne bilety).

UWAGA! Skorzystanie z ulgi jest uzależnione od uprzedniego okazania karty.
Nie honorujemy innych Kart Dużej Rodziny.

 

Kontakt
zwiedzanie / awizacje

PUNKT OBSŁUGI KLIENTA
(informacje i awizacja grup turystycznych)

Czynny:
od 08:00 do 16:00 w dni robocze i weekendy przez cały rok

tel.: 74 66 43 834
e-mail: info@ksiaz.walbrzych.pl
e-mail: zwiedzanie@ksiaz.walbrzych.pl

Regulamin
zwiedzania

REGULAMIN ZWIEDZANIA ZAMKU KSIĄŻ I PALMIARNI 

Kompleks zamkowo – parkowy Książ oraz palmiarnia są obiektami zabytkowymi, wpisanymi do Rejestru Zabytków i są chronione prawem.
Właścicielem Kompleksu jest Miasto Wałbrzych, a zarządza nim i prowadzi działalność na jego terenie spółka gminna Zamek Książ w Wałbrzychu (zwana dalej Spółką). Kompleks stanowi fragment Książańskiego Parku Krajobrazowego.
Właścicielem palmiarni jest Miasto Wałbrzych, a nad obiektem zarząd sprawuje spółka Zamek Książ w Wałbrzychu.

Zarządzenie Wewnętrzne nr 30/2018 Prezesa Zarządu Spółki Zamek Książ w Wałbrzychu z dnia 08.10.2018 r. w sprawie wprowadzenia  nowego Regulaminu Zwiedzania.

Ważne
informacje

 

„Kupuj ONLINE”
Bilety na  zwiedzanie zamku można zakupić ONLINE lub w kasie biletowej w zamku. Oszczędź czas i nie stój w kolejce! Bilet zakupiony poprzez elektroniczny system można okazać ochronie w formie papierowej lub w wersji elektronicznej na ekranie urządzenia mobilnego.

„Bilet do palmiarni”
W cenie biletu na zwiedzanie zamku zawarte jest zwiedzanie palmiarni (położona ok. 2 km od zamku)! Przed zakupem biletu umożliwiającego zwiedzanie samej palmiarni proszę pomyśleć, czy w ciągu najbliższego roku nie zamierzają Państwo zwiedzić również Zamku Książ.

„Ważność biletu”
Bilety na zwiedzanie bez przewodnika ważne są 12 miesięcy od daty ich nabycia (nie dotyczy wydarzeń, na które obowiązuje odrębny bilet). Bilety łączone (zamek i palmiarnia) wykorzystać można jednokrotnie w każdym z obiektów.

„Zachowaj bilet!”
Bilet zakupiony na zwiedzanie zamku i palmiarni lub inny bilet łączony należy zachować i okazać w kolejnej kasie. Bilet zakupiony poprzez elektroniczny system można okazać ochronie w formie papierowej lub w wersji elektronicznej na ekranie urządzenia mobilnego.

„Grupa zorganizowana poniżej 15 osób”
W przypadku awizacji grupy mniejszej niż 15 osób na zwiedzanie zamku z przewodnikiem w wybranym przez siebie dniu i godzinie obowiązuje zasada uiszczenia opłaty za 15 biletów. 

„Ostatnie wejście dla turystów indywidualnych z przewodnikiem”
Ostatnie wejście z przewodnikiem dla turystów indywidualnych jest organizowane najpóźniej:
od 01.04 do 30.09 o godzinie 16.00 w dni robocze i o godzinie 17.00 w weekendy
od 01.10 do 31.03 o godzinie 14.00 w dni robocze i o godzinie 15.00 w weekendy

"Karty Dużej Rodziny"
Honorujemy Ogólnopolską Kartę Dużej Rodziny oraz Wałbrzyską Kartę Dużej Rodziny 3+.

"Plecaki i duże przedmioty"
Informujemy, że parasole, plecaki, nosidełka samochodowe i inne duże przedmioty (zwłaszcza przedmioty noszone na plecach) należy pozostawić w szatni. Dozwolone jest wchodzenie do sal zamkowych z plecakami lub nosidełkami, które mogą być noszone z przodu i będą w taki sposób noszone w trakcie zwiedzania zamku.

"Fotografowanie turystyczne i komercyjne"
Fotografowanie i filmowanie na własny użytek dla turystów zwiedzających obiekty jest dozwolone oraz nieodpłatne w palmiarni i w zamku (z zachowaniem zasad regulaminu zwiedzania). Sesje okolicznościowe niekomercyjne (np. ślubne, komunijne) możliwe są wyłącznie na tarasach (gdy są otwarte, tj. od 01.04 do 30.09) lub w palmiarni  za uiszczeniem dodatkowej opłaty zgodnie z cennikiem w kasie biletowej: tutaj.  W przypadku fotografowania obiektów i wykonywania sesji w celach komercyjnych, promocyjnych lub w ramach prowadzonej działalności gospodarczej/ zawodowej prosimy o kontakt z Działem Marketingu i Promocji (74 66 43 827).

 

 

Kup bilet
online