Zamek Książ to monumentalny kompleks architektoniczny o unikalnym na skalę Europy położeniu na cyplu skalnym pośród morza lasów. Ze względu na swoją bogatą historię oraz niezwykłą kubaturę obiekt został wpisany na listę zabytków Narodowego Instytutu Dziedzictwa, znajduje się na Szlaku Zamków Piastowskich i do dzisiaj stanowi istotne świadectwo dawnych dziejów. Książ jako zespół rezydencjonalny obejmuje trzeci co do wielkości zamek w Polsce, największy na Dolnym Śląsku.
Obiektem od 1991 roku zarządza Spółka Zamek Książ w Wałbrzychu, której założycielem i właścicielem jest Gmina Wałbrzych. Celem spółki jest bieżące zarządzanie, ochrona i utrzymanie w należytym stanie kompleksu zamkowo-parkowego Książ oraz innych obiektów zabytkowych należących do Gminy Wałbrzych, a środki finansowe na to przeznaczane pochodzą wyłącznie z zysków spółki.
W związku z tym firma wciąż rozbudowuje swoje usługi wychodząc naprzeciw oczekiwaniom odwiedzających. Oferta firmy obejmuje przede wszystkim zwiedzanie kompleksu dla turystów indywidualnych oraz grup zorganizowanych. Książ jest również rozpoznawany w regionie jako sceneria licznych wydarzeń kulturalnych, festiwali, wystaw, projekcji filmowych, rekonstrukcji historycznych oraz gal. Z usług zamkowych korzystają także ekipy filmowe, wykorzystując tutejsze znakomite plenery.
Spółka posiada też bogatą ofertę biznesowo-bankietową, w obiekcie organizowane są m.in. sympozja, konferencje, uroczystości okolicznościowe, bale i bankiety. Od grudnia 2012 r. w zamku mieści się nowoczesne Centrum Kongresowo – Kulturalne (hiperlink), które było współfinansowane przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego. Obecnie Książ może zaoferować ponad 25 w pełni wyposażonych sal konferencyjnych i bankietowych mieszczących do 1000 osób.
W strukturze spółki znajdują się cztery działy zajmujące się ofertą obiektu: Punkt Obsługi Klienta (dzienne zwiedzanie), Dział Marketingu i Promocji (marketing, nocne zwiedzanie), Dział Imprez (organizacja wydarzeń), Dział Kultury i Turystyki, (projekty naukowe, publikacje, lekcje zamkowe, wystawy kulturalne), Hotel Książ (oferta pobytowo - noclegowa), Dział Administracyjno-Techniczny oraz Dział Księgowości i Kadr.
Od 2012 r. spółka zarządza także wałbrzyską Palmiarnią znajdującą się ok. 1,5 km od zamku. To jedyny ogród zimowy w Polsce zachowany w swej historycznej konstrukcji. Turyści mogą podziwiać w Palmiarni ściany z tufu wulkanicznego z Sycylii oraz ponad 250 gatunków roślin z różnych stref klimatycznych i różnych kontynentów.
Gmina Wałbrzych
Przewodniczący
Hanna Świteńka
Wiceprzewodniczący
Sławomir Hunek
Członek
Daniel Jarząbek
Prezes Zarządu
Anna Żabska
Spółka Zamek Książ w Wałbrzychu świadoma historycznego i kulturalnego dziedzictwa jakim jest obiekt Zamek Książ, kompleks zamkowo – parkowy oraz pozostałe zabytki na terenie Gminy Wałbrzych od wielu lat podejmuje działania zgodne ze statutem zawartym w umowie założycielskiej firmy:
„W przeświadczeniu, że w interesie wspólnoty mieszkańców ziemi wałbrzyskiej leży otoczenie wszechstronną opieką materialnych dowodów dziedzictwa historycznego tej ziemi zawiązuje się Spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością, której misją będzie zaspokajanie potrzeb społeczności wałbrzyskiej w zakresie kultury, turystyki, ochrony i sprawowania opieki nad posiadanymi przez tę społeczność zabytkami kultury materialnej i niematerialnej, udostępnianie zabytków mieszkańcom, a także gościom z kraju i z zagranicy oraz upowszechnianie świadomości i wiedzy historycznej.”
Z dumą wychodzimy naprzeciw tym oczekiwaniom od 1991 roku!
Objęcie Mecenatu nad Zamkiem Książ to najwyższy status jaki przyznajemy. W ramach tego tytułu oferujemy szereg możliwości prezentacji firmy Mecenasa, usługi zamkowe oraz wspólne działania na rzecz kultury, turystyki i ochrony dziedzictwa narodowego.
W podziękowaniu za wsparcie w realizacji misji kompleksu zamkowego oraz pomoc w ochronie dziedzictwa kulturowego Prezes Zamku Książ Krzysztof Urbański nadał tytuł Honorowego Mecenasa 2015 następującym firmom:
Firma ZPC Śnieżka S.A. została honorowym Mecenasem Zamku Książ w 2012 roku i jest nim do dnia dzisiejszego! Trudno wyobrazić sobie słodszą współpracę - jeden z najbardziej rozpoznawalnych producentów cukierków czekoladowych bierze czynny udział w projektach Książa. To właśnie dzięki Śnieżce -Invest możemy tak hojnie obdarowywać najmłodszych całą gamą słodyczy podczas spektaklów teatralnych, zabaw animacyjnych dla dzieci, Halloween czy wydarzeń tak magicznych jak "Boże Narodzenie".
Uroczyste porozumienie o współpracy zostało podpisane w nocy, z 2 na 3 marca 2012 r., uwieniczniając tym samym jedną z początkowych eydcji "Nocnego zwiedzania Zamku Książ...". Chcieliśmy najpierw przestraszyć naszych medialnych gości, by następnie, w blasku świec i rozplaonych kominków rozświetlających Salę Maksymiliana, zachwycić ich... prawdziwą fontanną z czekolady.
„Chcemy połączyć małą perełkę, jaką jest nasza lokalna fabryka słodyczy, tak dobrze znana na rynku, z większą perłą, jaką jest Zamek Książ" - zadeklarował Prezes Zamku Książ, Krzysztof Urbański.
Bajeczna i słodka współpraca już niedługo zaowocuje - w najbliższym czasie zaskoczymy wszystkich niebanalnym projektem. Informacje wkrótce.
Bajeczna i słodka współpraca zaowocowała powstaniem wspólnego produktu – bombonierek „Daisy”. To dzięki Mecenasowi możemy prezentować iście książęce truflowe słodycze z nutą orzechów arachidowych w pokrywie naturalnej czekolady typu „couverture”. Bombonierka można zakupić online, w kasie zamkowej oraz w Hotelu Książ.
ZPC Śnieżka S.A. jest rodzinnym przedsiębiorstwem, którego kapitał jest w 100% polski. Firma kontynuuje tradycje fabryki powstałej w 1946 roku na terenie Świebodzic. Od dekad słodycze z czerwonym logiem Śnieżki wyróżniają się smakiem i kojarzą się Polakom ze słodką przyjemnością. Rozwój przedsiębiorstwa zapewniają zarówno innowacyjne rozwiązania, rozbudowa parku maszynowego jak i sprawdzone receptury, na bazie których powstają takie produkty jak powszechnie znane i lubiane Michałki® oraz Michałki z Hanki®.
Śnieżka nieustannie poszukuje nowych rozwiązań, poszerzając swoją ofertę o produkty, które wyróżnia jakość i smak. Ostatnim efektem takich poszukiwań stało się wprowadzenie do asortymentu ciastek. Na szczególną uwagę zasługują kruche herbatniki przekładane kremem arachidowym o smaku Michałów. W ofercie Śnieżki znajdują się również inne smaczne interpretacje klasycznych herbatników w ciemnej czekoladzie i białej polewie.
Więcej informacji na stronie: www.zpc-sniezka.pl
To dzięki naszym Mecenasom podejmujemy się organizacji spektakularnych widowisk i innowacyjnych projektów, wpływających na wizerunek obiektu oraz naszego regionu. Wesprzyj Zamek Książ i nasze inicjatywy kulturalne, społeczne i turystyczne – dzięki Twojej firmie możemy zrobić jeszcze więcej. Firmy i instytucje zainteresowane objęciem Mecenatu nad Zamkiem Książ prosimy o kontakt z Działem Marketingu.
ul. Piastów Śląskich 1
58-306 Wałbrzych
NIP: 886-000-24-16
REGON: 890011550
KRS: 0000107734
Numer konta bankowego:
Santander Bank Polska S.A. O/WAŁBRZYCH NR 35 1500 1764 1217 6001 6040 0000
BIC/SWIFT: WBKPPLPP
Numer konta bankowego:
mBank S.A. OK. Wałbrzych NR 85 1140 2091 0000 2199 5000 1001
BIC/SWIFT: BREXPLPWMBK
Od 2004 r., miasto Wałbrzych regularnie pozyskuje środki z Unii Europejskiej, które przeznacza także na prace na terenie Zamku Książ, należącego w 100 procentach do gminy. Do tej pory z funduszy europejskich trafiło do Książa prawie 14 mln. zł, a łączna wartość projektów zrealizowanych dzięki wsparciu pieniędzy z unijnego budżetu wyniosła ponad 24 miliony.
Renowacja kompleksu pałacowo - parkowego Zamek Książ w Wałbrzych w 2005, w ramach ERDF/ZPORR (2004‑2006), łączna wartość projektu: 4 314 847,90 PLN, dofinansowanie ze środków europejskich, 2 601 566,82 PLN, data podpisania umowy: 2005‑08‑29, nr umowy: Z/2.02/I/1.4/247/04/U/55/05.
Modernizacja i przebudowa ulic Piastów Śląskich i Jeździeckiej w celu poprawy dostępności do ponadregionalnej atrakcji turystycznej - kompleksu pałacowo-parkowego Zamek Książ w latach 2007‑2010, w ramach ERDF/RPO WD (2007‑2013), łączna wartość projektu 4 584 274,85 PLN, dofinansowanie ze środków europejskich: 2 243 330,62 PLN, data podpisania umowy: 2009‑08‑31, nr umowy: UDA‑RPDS.03.01.00‑02‑001/09‑00.
Montaż elektronicznego systemu przeciwpożarowego w celu zapewnienia bezpieczeństwa turystów w ponadregionalnym obiekcie dziedzictwa kulturowego Zamek Książ w Wałbrzychu w latach 2009‑2010, w ramach: ERDF/RPO WD (2007‑2013), łączna wartość projektu: 4 599 071,80 PLN, dofinansowanie ze środków europejskich: 2 547 765,37 PLN, data podpisania umowy: 2010‑02‑26, nr umowy: UDA‑RPDS.06.05.00‑02‑022/09‑00.
Przebudowa i modernizacja III piętra na cele wystawiennicze i konferencyjne - Centrum Kongresowo - Kulturalne Zamek Książ w latach 2008‑2012, w ramach ERDF/RPO WD (2007‑2013), łączna wartość projektu 10 658 147,50 PLN, dofinansowanie ze środków europejskich: 5 667 330,29 PLN, data podpisania umowy: 2011‑05‑11, nr umowy: UDA‑RPDS.06.03.00‑02‑001/10‑00.
Zamek Książ w Wałbrzychu Sp. z o.o. zobowiązuje się zapewnić dostępność swojej strony internetowej zgodnie z przepisami ustawy z dnia 4 kwietnia 2019 r. o dostępności cyfrowej stron internetowych i aplikacji mobilnych podmiotów publicznych. Oświadczenie w sprawie dostępności ma zastosowanie do strony internetowej https://ksiaz.walbrzych.pl.
Strona internetowa jest częściowo zgodna z ustawą o dostępności cyfrowej stron internetowych i aplikacji mobilnych podmiotów publicznych z powodu niezgodności lub wyłączeń wymienionych poniżej.
Deklarację sporządzono na podstawie samooceny.
Każdy ma prawo:
Żądanie musi zawierać:
Rozpatrzenie zgłoszenia powinno nastąpić niezwłocznie, najpóźniej w ciągu 7 dni. Jeśli w tym terminie zapewnienie dostępności albo zapewnienie dostępu w alternatywnej formie nie jest możliwe, powinno nastąpić najdalej w ciągu 2 miesięcy od daty zgłoszenia.
Na niedotrzymanie tych terminów oraz na odmowę realizacji żądania można złożyć skargę do organu nadzorującego pocztą lub drogą elektroniczną na adres:
Skargę można złożyć również do Rzecznika Praw Obywatelskich.
Ze względu na zabytkowy charakter obiektu, nie każde pomieszczenie jest dostępne dla osób z niepełnosprawnościami ruchowymi. Część biurowa oraz większość trasy turystycznej wewnątrz zamku dostępne są dla wszystkich (np. dzięki podjazdom dla wózków lub windom), ale część trasy turystycznej i tarasy ze względu na schody i brak możliwości zjazdu są niedostępne. Wyznaczone miejsca parkingowe dla osób niepełnosprawnych znajdują się na parkingu hotelowym oraz parkingu na przedzamczu. Toalety dla osób niepełnosprawnych znajdują się na 1 i 2 piętrze głównego budynku zamku.
Trasa zwiedzania dostępna jest dla osób z niepełnosprawnościami ruchowymi, choć jej bieg musi zostać zmieniony (w jednym z pawilonów znajdują się schody), natomiast można do nich dotrzeć z obu stron. Wyznaczone miejsca parkingowe dla osób niepełnosprawnych znajdują się na parkingu przed głównym wejściem do Palmiarni. W Palmiarni nie ma toalety dla osób niepełnosprawnych.