Strona główna

Egzotyczny
świat roślin

Roślinność
Palmiarni

Najciekawsze rośliny

Zobacz wszystkie rośliny

Historia
Palmiarni

Rys historyczny

Palmiarnia w Wałbrzychu powstała z inicjatywy ostatniego przedstawiciela rodu Hochbergów na Zamku Książ – Jana Henryka XV. Książę budował ją z myślą o swojej małżonce Marii Teresie Cornwallis - West, zwanej Daisy, która była miłośniczką pięknych kwiatów i oryginalnych roślin. Do dziś ten wyraz miłości i największy "bukiet kwiatowy" zachwyca - czy wiesz, że jest to jedyny taki obiekt w Polsce zachowany w swej historycznej konstrukcji?

Budowa palmiarni datowana jest na lata 1908- 1911 (część autorów sugeruje lata 1911 - 1914). Inwestycja ta pochłonęła astronomiczną sumę 7 milionów ówczesnych marek w złocie. Na powierzchni 1900 metrów kwadratowych, oprócz palmiarni, wzniesiono również cieplarnie, ogrody utrzymane w stylu japońskim, rosarium, ogród owocowo - warzywny i obszar pod uprawę krzewów. Całe przedsięwzięcie było tak ogromne, że otrzymało nazwę zakładu ogrodniczego. Zaraz po zakończeniu prac budowlanych do wałbrzyskiej Palmiarni sprawdzono ok. 80 gatunków nowych roślin.

Centralną częścią obiektu był 15-metrowy budynek, zbudowany z metalu i szkła, w którym zasadzono palmy daktylowe. Całość została otoczona jednokondygnacyjnymi oranżeriami. Na dachu palmiarni utworzono niewielką galeryjkę widokową, z której można było podziwiać urokliwą panoramę okolicy. Najbardziej niezwykły był jednak budulec, którym wyłożono wnętrze palmiarni. Książę sprowadził z Sycylii siedem wagonów kolejowych, wypełnionych zastygłą lawą z wulkanu Etna. Duże kawały tufu wulkanicznego budowniczy rozbijali na mniejsze i tworzyli z nich groty, wodospady oraz ściany z kieszeniami dla roślin.

Oczkiem w głowie księżnej pozostawało jednak rosarium. Uprawiano w nim m. in. róże o śnieżnobiałych płatkach, dzisiaj znane jako odmiana "Daisy". Od początku istnienia palmiarni, obiekt był udostępniany zwiedzającym. Fascynacja księżnej różami była tak duża, że drugie duże rosarium poleciła założyć na zamkowych tarasach. Do dzisiaj turyści mogą spacerować w sezonie letnim po Tarasie Różanym w Książu.

Nie tylko to Księżna zmieniła w ogrodach zamkowych - by przekształcić wygląd tarasów oraz parku według własnej wizji, sprowadziła do obiektu ogrodników z rodzinnej Wielkiej Brytanii. Ogrody, utrzymane dotychczas w uporządkowanym stylu francuskim, przemodelowano na angielskie, cechujące się naturalnością i romantyzmem. W ogromnej liczbie pojawiły się także ukochane przez Daisy rododendrony. Sadzonki krzewów i roślin służących do zmiany wystroju zamkowego otoczenia dostarczała właśnie palmiarnia. Była ona również źródłem świeżych warzyw i owoców dla książęcej kuchni.

Obecnie w wałbrzyskiej palmiarni rośnie ponad 250 gatunków roślin, które reprezentują florę różnych stref klimatycznych i różnych kontynentów. Warto zobaczyć m.in. bambusy, fikusy i krzewy z Azji; ekualiptusy, świerki i sosny z Australii; byliny z Afryki; kaktusy i agawy z Ameryki Śodkowej czy rośliny cytrusowe z basenu Morza Śródziemnego. Dla miłośników Dalekiego Wschodu prawdziwą gratką powinna być również jedyna w Polsce stała Wystawa Bonsai. To właśnie w palmiarni prezentowane są niezwykłe okazy tych miniaturowych drzewek, które były wielokrotnie nagradzane w kraju i za granicą. Wystawa tego typu to prawdziwa atrakcja dla odwiedzających: w ekspozycji najstarszym bonsai jest aż 200-letni jałowiec, a dzięki prezentacji drzewek w jednym miejscu możemy zobaczyć przemijanie czterech pór roku w minaturowej formie, adekwatnej do warunków panujących na zewnątrz.

Zwiedzanie
Palmiarni

Ważne informacje

  • Informujemy, że wałbrzyska palmiarnia znajduje się na ul. Wrocławskiej 158, w odległości ok. 2 km od Zamku Książ w Wałbrzychu. Zobacz mapę dojazdów
  • Godziny otwarcia palmiarni można sprawdzić tutaj
  • Zwiedzanie palmiarni odbywa się wyłącznie indywidualnie bez przewodnika i w ciągu dnia. W związku z tym nie przyjmujemy awizacji grupowych na zwiedzanie palmiarni.
  • Wszystkie bilety zakupione na zwiedzanie Zamku Książ zawierają wstęp do Palmiarni Wałbrzych (za wyjątkiem biletów na wydarzenia specjalne np. Nocne Zwiedzanie, festiwale, koncerty, bilety zakupione do zamku na honorowane Karty Dużej Rodziny itp.) i można je wykorzystać jednokrotnie w każdym z obiektów. Pierwszy obiekt należy zwiedzić w dniu zakupu, drugi w ciągu 12 miesięcy od daty nabycia biletu.
  • W zamkowej kasie można zakupić tylko bilety łączone na zwiedzanie tj. zawierające wstęp do zamku oraz do palmiarni (w różnych wariantach np. wstęp tylko na tarasy wraz z wstępem do palmiarni), a także na wydarzenia specjalnie.
     

W kasie palmiarni oprócz biletów łączonych można zakupić również bilet uprawniający wyłącznie do zwiedzania palmiarni indywidualnie bez przewodnika. Ceny biletów znajdziecie Państwo TUTAJ

  • W palmiarni, tak samo jak w zamku, honorowana jest ogólnopolska Karta Dużej Rodziny oraz wałbrzyska. Dla posiadaczy wymienionych kart cena biletu na zwiedzanie palmiarni bez przewodnika, wynosi: 5 zł brutto od osoby. Skorzystanie z ulgi jest uzależnione od uprzedniego okazania karty. Dla dzieci do lat 5 (wpisanych na karcie rodzica) cena biletu osoby dorosłej  zawiera również wstęp dla dziecka.
  • Informacje dot. sesji zdjęciowej w palmiarni znajdują się w cenniku zwiedzania dziennego.
  • Wszystkie informacje dotyczące zwiedzania Zamku Książ i Palmiarni Wałbrzych znajdują się tutaj. Bardzo prosimy o uważne przeczytanie zakładki Ważne informacje w cenniku.

Regulamin
zwiedzania

REGULAMIN ZWIEDZANIA ZAMKU KSIĄŻ I PALMIARNI ORAZ WYSTAWY CZASOWEJ MUZEUM NARODOWEGO WE WROCŁAWIU W SALACH EKSPOZYCJNYCH ZAMKU KSIĄŻ W WAŁBRZYCHU

Kompleks zamkowo – parkowy Książ oraz palmiarnia są obiektami zabytkowymi, wpisanymi do Rejestru Zabytków i są chronione prawem.
Właścicielem Kompleksu jest Miasto Wałbrzych, a zarządza nim i prowadzi działalność na jego terenie spółka gminna Zamek Książ w Wałbrzychu (zwana dalej Spółką). Kompleks stanowi fragment Książańskiego Parku Krajobrazowego.
Właścicielem palmiarni jest Miasto Wałbrzych, a nad obiektem zarząd sprawuje spółka Zamek Książ w Wałbrzychu.

 

 

Kontakt
Punkt Obsługi Klienta

Punkt obsługi klienta

(informacje dot. palmiarni i zamku)

Czynny:
od godz. 08.00 do 16.00  przez cały rok
 

tel.: 74 66 43 872
e-mail: info@ksiaz.walbrzych.pl

tel.: 74 66 43 834
e-mail: zwiedzanie@ksiaz.walbrzych.pl

Palmiarnia Wałbrzych

ul. Wrocławska 158
58-306 Wałbrzych

Sprawdź godziny otwarcia Palmiarni.

tel. 74 666 33 15

e-mail: palmiarnia@ksiaz.walbrzych.pl

 

 

Kup
bilet

Kup
bilet
Kup bilet

Mapa
dojazdu

Zamek Książ w Wałbrzychu

ul. Piastów Śląskich 1
58-306 Wałbrzych

Palmiarnia Wałbrzych

ul. Wrocławska 158
58-306 Wałbrzych

Z tropiku do tropiku
na czesko-polskim pograniczu