Strona główna

Olśniewające
dziedzictwo Hochbergów

Dzienne
zwiedzanie

Poznaj sekrety Zamku Książ

Książ to jeden z największych zamków w Polsce. Tak monumentalny i pięknie położony kompleks architektoniczny jest wyjątkowy w skali całej Europy. Odkryj miejsce spotkań koronowanych głów, w którym historia arystokratycznego rodu von Hochberg przeplata się z tajemnicami II Wojny Światowej…

zobacz więcej

Nocne
Zwiedzanie

SPRAWDŹ CZY BOISZ SIĘ CIEMNOŚCI
 

Gdy zapada ciemność, budzą się demony. Dołącz do śmiałków, którzy przybywają po zmroku do zamku, by poznać jego niezwykłą historię. Przeżyj niesamowitą podróż przez tajemnicze pomieszczenia zamkowe pełne zjaw i strachów. Czy starczy Ci odwagi, by ruszyć do przodu, gdy zgaśnie światło?

zobacz więcej

Podziemia
Zamku

Podziemna Trasa Turystyczna

Zejdź do podziemi Zamku Książ, jednego z najbardziej tajemniczych obiektów w Polsce, i zobacz co było skrywane przez ponad 70 lat.

zobacz więcej

Ogrody
Światła

All
Day Ticket

Dzieci
i Młodzież

NAUKA POPRZEZ ZWIEDZANIE

Co łączy mitologicznych bohaterów i smoki z Zamkiem Książ, czy na zamkowych dziedzińcach walczyli rycerze, jak długi naszyjnik z pereł posiadała Księżna Daisy, czy w zamku ukryto Bursztynową Komnatę i dlaczego Winston Churchill przyjeżdżał z wizytami do Książa, dowiesz się podróżując z nami przez niezwykłą historię tego miejsca.

zobacz więcej

Explore
Wałbrzych

Kup bilet
online

Kontakt
zwiedzanie / awizacje

PUNKT OBSŁUGI KLIENTA
(informacje i awizacja grup turystycznych)

Czynny:
od 08:00 do 16:00 w dni robocze i w weekendy 

tel.: 74 66 43 872

e-mail: info@ksiaz.walbrzych.pl

tel.: 74 66 43 834
e-mail: zwiedzanie@ksiaz.walbrzych.pl

 

Mapa
dojazdu

Zamek Książ w Wałbrzychu

ul. Piastów Śląskich 1
58-306 Wałbrzych

Palmiarnia Wałbrzych

ul. Wrocławska 158
58-306 Wałbrzych

Informacje
o regionie

zobacz więcej

Poznaj piękno
regionu wałbrzyskiego

Ratusz w Wałbrzychu
Hala Spacerowa i Pijalnia Wód Mineralnych
Podziemne Miasto Osówka
Stara Kopalnia - Centrum Nauki i Sztuki

GRA
O DAISY

POZNAJ KSIĘŻNĄ DAISY

PIERWSZA W POLSCE GRA ONLINE POPULARYZUJĄCA WIEDZĘ O KSIĘŻNEJ DAISY

 

W okresie pandemii Narodowe Centrum Kultury ogłosiło program dotacyjny „Kultura w sieci”, którego celem było finansowe wsparcie realizacji projektów upowszechniających dorobek kultury poprzez narzędzia on-line. Jednym ze wspartych projektów była strona z grami online popularyzującymi wyjątkowe postaci historyczne, niezwykłe miejsca i ciekawe wydarzenia. Projekt został zrealizowany przez agencję Silesia Events. Gry można znaleźć na stronie www.silesiaevents.pl/gra.

POZNAJ KSIĘŻNĄ DAISY

Księżna Daisy, czyli Maria Teresa Oliwia Hochberg von Pless była pochodzącą z Anglii żoną niemieckiego magnata przemysłowego Jana Henryka XV Hochberga. Żyjąca na przełomie XIX i XX wieku Daisy łączyła urodę, wrażliwość i odwagę.

Z jednej strony Daisy pełną garścią czerpała z możliwości, jakie dawało jej małżeństwo z jednym
z najbogatszych ludzi w Europie. Kochała podróże, piękne stroje i rozrywki. Z drugiej strony, niezależnie od stanu majątkowego, zawsze pozostawała otwarta i naturalna w kontaktach z ludźmi ze wszystkich klas społecznych. Wykorzystywała też swoją pozycję do załatwiania ważnych spraw dla lokalnych społeczności.

Księżna Daisy jest żywym symbolem historii Górnego i Dolnego Śląska. Dlatego zaproszenie do stworzenia gry opowiadającej o Daisy von Pless przyjęło wiele osób i miejsc, którym zależy na propagowaniu historii księżnej. Wśród nich: miasto Pszczyna (w tym Zagroda Żubrów, Skansen. Zagroda Wsi Pszczyńskiej, Muzeum Prasy Śląskiej), Zamek Książ w Wałbrzychu, Barbara Borkowy (autorka książek historycznych i tłumaczka wspomnień księżnej Daisy), Bronisława Jeske-Cybulska (doktor historii, współautorka biografii księżnej Daisy), czy Joanna Lamparska (autorka, dziennikarka i popularyzatorka historii).

DLA KOGO JEST GRA

Gra jest przeznaczona dla wszystkich, którzy lubią poznawać ciekawe postaci, historie i miejsca. Składa się z nagrań, tekstów i filmów, opowiadających o życiu Daisy, od jej dzieciństwa aż po ostatnie lata życia. Ciekawostkom towarzyszą zadania i zagadki, które motywują do pogłębiania swojej wiedzy poprzez wyszukiwanie odpowiedzi w Internecie.

 

JAK GRAĆ

Gra jest bezpłatna, nie wymagają rejestracji, ani instalowania czegokolwiek. Wystarczy wejść na stronę www.silesiaevents.pl/gra i wybrać grę POZNAJ KSIĘŻNĄ DAISY.

KTO ZA TYM STOI

Silesia Events od 11 lat działa w zakresie promocji miejsc i integracji dla firm. Projekt Śląskie gra to dar Silesia Events dla samorządów mimo trudnej sytuacji własnej, w związku z kryzysem branży eventowej,  turystycznej i marketingowej. Patronat nad projektem objęli: TVP3 Katowice, Polskie Radio Katowice, industrialna.tv, Silesia.travel, Szlak Zabytków Techniki oraz pless.pl.

 

 

Rok
Daisy

Rok Daisy w Wałbrzychu i Pszczynie

Decyzją rad miejskich Wałbrzycha i Pszczyny rok 2023 ogłoszono rokiem Daisy. W związku z tym odbędzie się wiele wydarzeń mających uhonorować dawną mieszkankę tych miast.

zobacz więcej