Strona główna

Aktualności
i ogłoszenia

Szczegóły
aktualności

26 09 2018

„AL Fürstenstein – jak powstawały podziemia pod Książem. Historia katorgi” – spotkanie z dr Dorotą Sulą

 

Po jesiennej przerwie rusza cykl spotkań „O historii na żywo” organizowany przez Zamek Książ w Wałbrzychu i Fundację Księżnej Daisy von Pless. Podczas spotkania 8 października o godz. 17:30 (w Sali krzywej na 2 piętrze) dr Dorota Sula z Muzeum Gross-Rosen opowie  o warunkach w jakich żyli i pracowali więźniowie drążący podziemia pod Książem. 

W latach 1944 -1945 w Książu trwała prowadzona przez hitlerowców, nieukończona przebudowa wojenna. Rękami więźniów z filii obozu Gross-Rosen AL. Fürstenstein, wykuto wtedy pod zamkiem żelbetowy schron z rozbudowaną, liczącą setki metrów siecią tuneli. Dziś sama powierzchnia znanych nam podziemi wynosi ponad 3000 m².

Wstęp wolny! Prosimy o wcześniejsze awizacje w Punkcie Obsługi Klienta (pierwszeństwo mają osoby zaawizowane):

tel. 74 66 43 834 / 872
e mail: zwiedzanie@ksiaz.walbrzych.pl

Ważne informacje! Parkingi przy zamku są płatne. Ceny dla uczestników wydarzenia są następujące:
- parking przed budynkiem bramnym (P2) - 10 zł/auto osobowe
- parking na Parkingu Głównym (P1) - 5 zł / auto osobowe

Dorota Sula jest pracownikiem naukowym Muzeum Gross – Rosen, a także autorką wielu publikacji i artykułów m.in. „Arbeitslager Riese. Filia KL Gross-Rosen”. Podczas spotkania oprócz ksiażąńskich podziemi poruszony będzie temat tajemniczych budowli zlokalizowanych w rejonie Gór Sowich, określonych przez Niemców kryptonimem „Riese” (Olbrzym). Temat ten od zakończenia II wojny światowej budzi ogromne zainteresowanie zarówno badaczy, historyków, jak i zwykłych łowców sensacji. Dr Sula uchylając się od toczących się od lat sporów na temat przeznaczenia podziemnych budowli, sama stojąc na stanowisku, iż chodzi o podziemną kwaterę Hitlera, skupi się na aspekcie wykorzystania pracy więźniów KL Gross-Rosen i ich tragicznego losu. Omówi, głównie na podstawie źródeł zgromadzonych w Archiwum Muzeum Gross-Rosen w Wałbrzychu wszystkie 13 obozów wchodzących w skład kompleksu, nazwanego tak samo jak tajemnicza budowla – „Riese”.  Dr Dorota Sula opracowała także listę nazwisk więźniów zmarłych w tych obozach.

Mapki oraz dodatkowe informacje dojazdowe znajdują się tutaj