Strona główna

Egzotyczny
świat roślin

Roślinność
palmiarni

Agawa amerykańska

Nazwa polska: Agawa amerykańska

Nazwa łacińska: Agave americana

Rodzina: Szparagowate - Asparagaceae

Pochodzenie: Meksyk

Jest to największy gatunek wśród agaw. Liście mięsiste, bardzo sztywne, włókniste, zakończone ostro kolcem, także wzdłuż krawędzi uzbrojone w kolce. Liście, zebrane w rozetę liściową, przystosowane są do gromadzenia wody na okres suszy. Pokryte są silnym nalotem woskowym, stąd niebieskawy- lub szarozielony odcień. Osiągają długość 1-2,3m, szerokość 12-30cm i grubość do 8cm. Młode liście stoją pionowo, a starsze pokładają i wyginają się w kształcie litery S. Na pędzie kwiatostanowym wykształcają się liście łuskowate. Łodyga jest krótka i mięsista, a w czasie kwitnienia wydłuża się wynosząc kwiatostan na wysokość 10-14m. Agawa kwitnie tylko raz w swoim życiu, po czym zamiera. Ze środka rozety liściowej wyrasta podczas kwitnienia pęd zwieńczony kwiatostanem składającym się z tysięcy żółtawych, 6-krotnych, rurkowatych i pachnących kwiatów. Kwiaty osiągają do 10cm długości. Po przekwitnięciu z torebek nasiennych wysypują się nasiona i wtedy roślina obumiera. Oprócz nasion zostaje po niej zwykle kilka lub kilkanaście mniejszych, potomnych rozet, które wcześniej wyrastają u podstawy rośliny.

Agawa amerykańska ma wiele zastosowań. Uprawiana jest na całym świecie jako roślina ozdobna i jako roślina doniczkowa. Jej sok zawiera witaminy, kwasy organiczne i składniki mineralne. Okłady z liści stosowane są jako środek uśmierzający bóle reumatyczne, a wyciśnięty z nich sok używany jest w leczeniu zatruć pokarmowych. Nalewka alkoholowa wytwarzana z agawy to łagodny środek przeczyszczający, stosowany także w niestrawności i wzdęciach, a pomocniczo również w żółtaczce i czerwonce.

Agawa amerykańska to jednak to przede wszystkim roślina włóknodajna. Otrzymywane z niej powrozy i sieci są bardzo mocne. Włókna służą również do wyrobu worków, mat, a resztki roślinne wykorzystywane są do produkcji papieru.

Agawa amerykańska