Strona główna

Aktualności
i ogłoszenia

Szczegóły
aktualności

10 07 2020

Festiwal Tajemnic Zamku Książ

Przez ostatnie 7 lat w sierpniu Zamek Książ odkrywał tajemnice Dolnego Śląska. Przez jeden weekend organizowaliśmy widowiskowe rekonstrukcje historyczne, wystawy prezentujące eksponaty od starożytności aż do…współczesności, ciekawe wykłady, czy też pokazy filmowe, a nawet wydarzenia kulinarne, czy też modowe. W tym roku w związku z reżimem sanitarnym nie możemy zorganizować kolejnego Dolnośląskiego Festiwalu Tajemnic w takiej formie, jak przez ostatnie 7 lat. Zależy nam, aby idea Festiwalu została kontynuowana.

W tym roku,w nieco zmienionej formie zapraszamy do Zamku Książ w dniach 8-9 sierpnia na festiwalowe wydarzenia pod hasłem „Sekrety Zamku Książ”.

Specjalnie na ten weekend pokażemy „Nieznany Zamek Książ”. Będzie to nowa, dzienna, limitowana trasa zwiedzania, uwzględniająca niedostępne na co dzień przestrzenie, m.in. IV i V piętro, gdzie będzie można poznać zupełnie niezwykłe i nieznane historie.

Nocą będziemy szukać duchów i zamkowych zjaw. Wszystko w ramach festiwalowego nocnego zwiedzania. Kto nie boi się wyzwań i mocnych wrażeń, niech przyjmie nasze zaproszenie i odwiedzi Książ po zmroku.

Podczas Festiwalu zaprosimy na wirtualną wystawę „Zamek Książ w technikolorze”. Wybraliśmy niezwykłe, wcześniej niepublikowane fotografie wnętrz zamku z początku XX wieku, które poddane procesowi koloryzacji zachwycają. Na kuratorską, wirtualną prezentację zaprosi rzecznik prasowy zamku, Mateusz Mykytyszyn.

O historii warto rozmawiać zawsze – w Książu spotkamy się na żywo, online. W wirtualnym świecie nasi eksperci zdradzą tajemnice Książa, a także najpiękniejsze i najciekawsze historie.

Co roku przygotowujemy atrakcje dla dzieci, tak będzie i tym razem. Poznacie Zamek z Księżniczką Anną i Księciem Bolko. To specjalna rodzinna trasa zwiedzania, uwzględniająca średniowieczne dzieje Zamku Książ i prezentację niezwykłej makiety ukazującej naszą twierdzę w XV wieku. W ramach dziecięcych atrakcji odbędą się także spotkania online z naszymi ekspertami.

W ramach festiwalu Sekrety Zamku Książ będziemy również smakować regionalnej kuchni. „Tajemnice książęcego stołu” to kolacja degustacyjna inspirowana menu nadwornego kucharza Hochbergów Louisa Hardouina. To będzie wyjątkowa kolacja w wyjątkowych przestrzeniach Książa. Dajcie się zaskoczyć. A na deser zaprosimy do wałbrzyskiej Palmiarni, zwanej najpiękniejszym bukietem dla Księżnej Daisy. Będziemy zwiedzać „Palmiarnię wieczorową porą”. Wśród tropikalnej roślinności poznamy romantyczną historię tej budowli. W sierpniowy, sobotni wieczór zaprosimy także na wydarzenie z pogranicza muzyki i sztuki w nowej przestrzeni, który na ten moment niech jeszcze pozostanie tajemnicą.

 

Ze względu na reżim sanitarny i obostrzenia związane z pandemią COVID liczba miejsc na wszystkie wydarzenia jest ograniczona i wymaga wcześniejszego zakupu biletów przez Internet.