Strona główna

Aktualności
i ogłoszenia

Szczegóły
aktualności

24 07 2020

Kolacja degustacyjna w dawnej kuchni Hochbergów

V piętro Zamku Książ – historyczna kuchnia z czasów rodziny Hochbergów będzie miejscem wydarzenia, jakiego w zamku jeszcze nie było!

Już 24 lipca poznamy smaki Książa. Menu inspirowane kuchnią Louisa Hardouina, nadwornego kucharza rodziny Hochbergów przygotuje dla naszych Gości szef kuchni restauracji Książęca. Wykorzystując produkty regionalne oraz wiedzę na temat historycznych przepisów kulinarnych jednej z najznamienitszych rodzin na Śląsku zabierzemy Państwa w kulinarną podróż szlakiem książęcych smaków.

Ten wyjątkowy wieczór rozpoczniemy od wspaniałej opowieści o życiu rodziny Hochbergów, którą na fotografiach uchwycił Louis Hardouin. Jego zdjęcia możemy oglądać na otwartej w minionym roku wystawie „Książ od kuchni”, która zachwyca swoją różnorodnością, autentycznością i swobodą. Jak wyglądała wówczas kuchnia Hochbergów? Jaki był ulubiony deser księżnej Daisy? Dlaczego kuchnia znajdowała się na piątym piętrze zamku? Na te i wiele innych pytań odpowiemy podczas kolacji, kiedy to po wieczornym zwiedzaniu usiądziemy do wspólnego stołu i będziemy degustować cztery inspirowane historią potrawy. Wszystko przy lampce wina.

To będzie niezapomniane przeżycie.
Spotkanie zaczynamy 24 lipca o godz. 19:00. 
Czas trwania: 3 godziny

Oferta limitowana. Liczba miejsc jest ograniczona.

Koszt: 190 zł/osoba; 370 zł/2 osoby
Zakup biletów: bilety można zakupić poprzez internetowy system sprzedaży online na stronie www.bilety.ksiaz.walbrzych.pl oraz w kasach biletowych w godzinach otwarcia zamku. 

Książ od kuchni w obiektywie Louisa Hardouina nadwornego kucharza Hochbergów to wyjątkowa wystawa składająca się z ponad 200 fotografii pochodzących z liczącej ponad 1000 zdjęć unikatowej kolekcji. W ramach kolacji degustacyjnej przewidziane jest zwiedzanie kuratorskie wystawy, którą zaaranżowano w dawnych apartamentach księżnej Daisy na drugim piętrze Zamku Książ w Wałbrzychu

Louis Hardouin (1877–1954) – mistrz sztuki kulinarnej zatrudniany w restauracjach oraz rezydencjach w wielu państwach Europy. Wykształcony we Francji, bogate doświadczenie zawodowe zdobył przede wszystkim w Londynie. Od 1909 do 1926 roku kierował kuchnią na dworze Hochbergów w Książu, dla  Hansa Heinricha XV pracował do 1932 roku.

Wielkiej pasji fotograficznej Francuza zawdzięcza Książ unikatowe zdjęcia, cudem ocalałe w zbiorach rodzinnych, w tym liczne stereoskopowe szklane diapozytywy tworzące iluzję trójwymiarowości. Są to obrazy zatopionej w zieleni dumnej bryły zamku i jego okolic, arystokratycznych właścicieli i zatrudnianych przez nich pracowników. Hardouin uchwycił swoim aparatem krajobrazy wszystkich pór roku – tutejszą florę i faunę, zatrzymał w kadrze widoki ziemi wałbrzyskiej oraz Pszczyny i wielu miejsc, które odwiedzał podczas podróży po Europie.

Kochający mąż i ojciec czule przedstawiał żonę i synów. Chętnie fotografował też książęce dzieci spędzające czas z Hardouinami. Dokumentował życie dworu, portretując: nianie, lokajów, kucharzy, straż, leśników, nauczycieli, stajennych, stangretów, forysiów, ogrodników, rzeźników, służby porządkowe, rolników i zarządców… Dzięki temu świadectwu łatwiej zrozumieć złożoność wielkiego organizmu, jakim był Książ w czasach ostatnich Hochbergów na zamku.