Strona główna

Aktualności
i ogłoszenia

Szczegóły
aktualności

10 05 2019

Noc Muzeów w Książu - odkryj tajemnice krypty

Jest tylko jedna taka noc - Noc Muzeów w Książu! Specjalnie dla Was 18 maja udostępnimy Mauzoleum Hochbergów po zmroku. Oprowadzać Was będą przewodnicy zamkowi, którzy odpowiedzą na wszystkie Wasze pytania. Co tu zobaczycie? 

W tej niezwykłej atmosferze zejdziecie na głębokość kilku metrów do podziemnej krypty, oryginalnie doświetlonej przez 9 szklanych świetlików, To właśnie w grobowcu Hochbergów obejrzycie także rzadko spotykaną platformę służącą do zwożenia trumny podczas ceremonii pogrzebowej. Wciąż znajdują się tu zachowane sarkofagi arystokratycznych właścicieli zamku jednak są puste. Dlaczego? Dowiecie się podczas zwiedzania  Z pewnością zafascynują Was również odrestaurowane freski F.A. Schefflera przedstawiające Książ z 4 stron świata, które można zobaczyć tylko tutaj!

Wejścia grup 18 maja:
godz. 21:00, 21:15, 21:30, 21:45
Liczba miejsc w każdej grupie jest ograniczona!

Ceny biletów:
- 1 zł 
Bilet można zakupić poprzez system online na stronie www.bilety.ksiaz.walbrzych.pl (należy wybrać wydarzenie "Noc Muzeów") oraz w kasach w godzinach otwarcia zamku.

Ważne informacje: 
- zwiedzanie Mauzoleum w ramach Nocy Muzeów odbywa się wyłącznie z przewodnikiem i trwa 15 minut. Wejścia grup są na określoną godzinę widniejąca na bilecie. Liczba miejsc w każdej grupie jest ograniczona! 
- Mauzoleum znajduje się w parku, ok. 700 m od zamku i ok. 250 m od Parkingu Głównego (dlatego najlepiej zaparkować na tym parkingu) mapkę obiektów można zobaczyć tutaj: https://www.ksiaz.walbrzych.pl/…/f…/mapa%20obiekt%C3%B3w.jpg

Mauzoleum Hochbergów umiejscowione na południowy wschód od zamku, na tzw. Topolowej Górce, przy południowej bramie parku, zostało wybudowane w 1734 roku, jako Pawilon Letni i pełniło funkcję tzw. belwederu - miejsca widokowego o bogatym wystroju wnętrza.
W 1883 r. pawilon został przekształcony w grobową kaplicę Hochbergów, a w skale, na której stoi, wykuto obszerną kryptę. Jako pierwsza w Mauzoleum spoczęła bezimienna córeczka ostatnich arystokratycznych właścicieli zamku – Księżnej Daisy oraz Jana Henryka XV. Następnie miejsce wiecznego spoczynku znaleźli tutaj Jan Henryk XI, jego dwie żony: Maria von Kleist oraz Matylda, a w końcu sama Daisy von Pless. Gdy na te ziemie w 1945 roku wkroczyła Armia Czerwona, służący Hochbergów w obawie przed zbezczeszczeniem wynieśli z mauzoleum Księżną oraz pozostałych członków rodu. Dokąd? Nie wiadomo. Wg jednej z hipotez na nieistniejący już dzisiaj cmentarz ewangelicki, gdzie ukryte zostały w grobowcu pewnego kupca.