Strona główna

Aktualności
i ogłoszenia

Szczegóły
aktualności

27 09 2019

Spotkanie "O historii na żywo" - wstęp wolny!

Zamek Książ w Wałbrzychu i Fundacja Księżnej Daisy von Pless zapraszają na pierwsze po wakacyjnej przerwie spotkanie w ramach cyklu „O historii na żywo”. Tym razem naszym gościem będzie dr Bogna Ludwig z Politechniki Wrocławskiej. Temat prelekcji to „Osiedla patronackie Dyrekcji Generalnej Kopalń Książańskich”. Zapraszamy już 27 września (piątek) o godzinie 17:30 w Sali Jana Henryka na III piętrze.Wstep wolny! Liczba miejsc ograniczona.

Kiedy w 1907 umierał Jan Henryk XI, Książę von Pless, hrabia von Hochberg i baron na Książu, jego majątek na Dolnym i Górnym Śląsku szacowano na 95 mln. marek w złocie. Oprócz zamków w Książu i Pszczynie, Książęcego Browaru w Tychach, kopalń, lasów i niezliczonych majątków rolnych, w jego skład wchodziły osiedla domów dla górników zatrudnionych w książęcych kopalniach w Wałbrzychu. Do dziś stanowią one nieco przykurzone perełki architektoniczne naszego miasta. Mają się w sumie dobrze, są zamieszkałe i niestety czasami dewastowane popularnymi „dociepleniami i pastelozą”. Zapraszamy na wycieczkę po Wałbrzychu Hochbergów z początku XX wieku. 

WSTĘP WOLNY

Prosimy o wcześniejsze awizacje w Punkcie Obsługi Klienta (pierwszeństwo mają osoby zaawizowane):
tel. 74 66 43 834 / 872
e mail: zwiedzanie@ksiaz.walbrzych.pl

Ważne informacje!
Parkingi przy zamku są płatne. Ceny dla uczestników wydarzenia są następujące:
- parking przed budynkiem bramnym (P2) - 10 zł/auto osobowe
- parking na Parkingu Głównym (P1) - 5 zł / auto osobowe

Podczas prelekcji dr hab. Bogna Ludwig omówi następujące obszary:

Powstanie i rozwój „Fürsten v. Pless Consolidierte Fürstensteiner Gruben” (pol. Skonsolidowane Kopalnie Książańskie Księcia von Pless)
Osiedla patronackie „ Fürsten v. Pless Consoliedirte Fürstensteiner Gruben”
Osiedle Czterech Domów przy placu Grunwaldzkim (Vierhaeuser)
Osiedle przy placu Traugutta (Ritter Platz)
Osiedle przy ul. Beethovena (Bahnschacht Anlage)
Osiedle przy ul. Nowowiejskiej (Laxenberg)
Mieszkania przy dawnej hucie (Wilhelmshütte)
Osiedle przy ul. Kochanowskiego w Gorcach (Rothenbach)
Domy przy ul. Głowackiego w Górnym Wałbrzychu (Ober Waldenburg, Ritterstr.)
Osiedle przy szybie „Jan” („Hans Heinrich”) na Białym Kamieniu
Osiedle na Gaju (Stadtpark Siedlung)
Uzupełnienie osiedla za zamkiem, w sąsiedztwie szybu „Ida” (Anlage Schachtes „Ida“)
Znaczenie architektoniczne i urbanistyczne osiedli Dyrekcji Kopalń Książańskich
Dr hab. Bogna Ludwig
Dyplom na Wydziale Architektury Politechniki Wrocławskiej w roku 1993. Dwa lata przed tym, w 1991 r., rozpoczęcie drugich studiów na kierunku historii sztuki Wydziału Historyczno-Pedagogicznego Uniwersytetu Wrocławskiego – dyplom w 1996 r.. Równocześnie od roku 1993 studia doktoranckie (przerwane w 1995 r.) na Politechnice Wrocławskiej. 1 lutego 1994 r. zatrudniona jako asystent na Wydziale Architektury Politechniki Wrocławskiej w Zakładzie Konserwacji i Rewaloryzacji Architektury, obecnie w Katedrze Architektury Mieszkaniowej, Przemysłowej, Wnętrz, Ruralistyki, Krajobrazu i Sztuk Wizualnych Wydział Architektury Politechniki Wrocławskiej
Pracę doktorską pt. „Urbanistyka barokowych zespołów budowli jezuickich na Śląsku” wykonaną pod kierunkiem dr hab. inż. arch. Grażyny Balińskiej, obronił w 1999 roku. Praca została wyróżniona w 2000 roku w konkursie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji.
W 2006 r. dr Ludwig otrzymała indywidualny grant badawczy, na badania tematu: „Osiedla mieszkaniowe w krajobrazie wałbrzyskiego okręgu górniczo-przemysłowego (1850-1945)”, zakończony w 2009 r. Efektem opracowania stała się książka będąca podstawą rozprawy habilitacyjnej. Autorka została uhonorowana nagrodą Prezesa Rady Ministrów za pracę habilitacyjną w 2013 roku. W latach 2010-2013 prowadziła badania architektury i wyposażenia wiejskich kościółków Wałbrzycha i okolic z czasów nowożytnych. Podsumowała je książka pt. „Fundacje sakralne Czettritzów w Wałbrzychu i okolicach”.
Od roku 2012 prowadzi badania nad barokowymi przemianami przestrzeni urbanistycznej miast Dolnego Śląska