Strona główna

Aktualności
i ogłoszenia

Szczegóły
aktualności

08 07 2020

Średniowieczny Książ - makieta prezentująca zamek w XIV w.

Rycerze trenujący łucznictwo, pręgierz, stajnie, most zwodzony i mury porośnięte roślinnością – to tylko kilka z elementów, które zobaczymy na makiecie prezentującej Książ w XIV w. i wspaniała wiadomość dla miłośników średniowiecza. Choć zamek powstał jako warownia obronna, trudno to sobie wyobrazić, bo dzisiaj ten bajeczny kompleks zdobią mitologiczne posągi i barokowy przepych. Cofnijmy się zatem w czasie!

Szczególnie z myślą o rodzinach z dziećmi oraz o miłośnikach epoki tzw. Krzyża i Miecza, zaprojektowaliśmy makietę zamku, która jest jego wyobrażeniem właśnie w tym czasie. Ma to na celu nie tylko uatrakcyjnienie zwiedzania Książa o wycinek jego niejasnej historii, ale również ważny wymiar edukacyjny. Staramy się tworzyć ofertę w duchu „nauki poprzez zabawę”, dlatego wraz z prezentacją makiety wdrożymy specjalne zwiedzania z Księciem Bolkiem i Księżną Anną, którzy wyruszą z najmłodszymi szlakiem średniowiecznego zamku poprzez jego architekturę oraz liczne, zamkowe opowieści..

Autor makiety, znany wałbrzyszanin Tomasz Maroński, realizował ją w konsultacji z zamkowymi i wrocławskimi historykami przez ponad pół roku. Jego wizja artystyczna obiektu została oparta na dostępnym materiale źródłowym m.in. na planie zamku przed remontem z 1719r. otrzymanym od instytutu Herdera w Marburgu oraz z tłumaczeń jego legendy, z najstarszych rycin przedstawiających Książ, a także z pierwszych opisów jakie udało się odnaleźć. Bardzo pomocne były również zdjęcia historyczne z tamtej epoki oraz sposób wykorzystywania naturalnego terenu do budowy warowni na przykładzie takich zamków jak Bolków, Chojnik, Grodno.

Dzięki temu zobaczymy tu takie budynki jak browar, kuźnia, stajnia, gdyż były wymieniane w najstarszych przekazach dotyczących zamku. Znajdziemy w tym miejscu również drewniane zabudowania użyteczne: szopy , zadaszenia, kurniki czy latryny, które również musiały znajdować się tu w tym okresie. Z dużym prawdopodobieństwem mógł tu stać także pręgierz. W pobliżu stajni zlokalizowana została dodatkowo mała ujeżdżalnia dla koni. Dużym zaskoczeniem może być średniowieczny dźwig, który stanowi mały eksponat z tamtych czasów. Duża studnia na dolnym dziedzińcu została zlokalizowana w miejscu niedawno odnalezionej właśnie studni Baszty Lodowej.

Z pewnością szczególnym zainteresowaniem będą cieszyć się scenki i postacie zaprezentowane na makiecie – paradny wjazd Księcia Bolka Świdnickiego przez zwodzony most, rycerstwo trenujące łucznictwo, kowal w kuźni, konie w stajni i na ujeżdżalni czy ludzie gotujący posiłek na świeżym powietrzu. W okolicznych lasach znajdzie się zwierzyna łowna. Turystów zachwyci również piękna roślinność, zakurzone drogi, kamienne mury i ogromny poziom szczegółowości. Właśnie powstał kolejny powód by w te wakacje zobaczyć Książ. Zapraszamy!
Makietę można zobaczyć w ramach biletu wstępu do zamku.