Strona główna

Aktualności
i ogłoszenia

Szczegóły
aktualności

20 10 2017

Uroczysta Inauguracja Odnowionej Bramy Parkowej

Zapraszamy na uroczyste otwarcie bramy parkowej znajdującej się przy Alei Rodziny Hochbergów (od strony Wałbrzycha, tzw. lubiechowskiej), która zostanie zaprezentowana po renowacji w dodatkowej aranżacji świetlnej już w najbliższą niedzielę, 22 października 2017, o godz. 17.00.

Po inauguracji odbędzie się niezwykły koncert w wykonaniu Książęcej Orkiestry Salonowej w pięknej Sali Maksymiliana o godz. 18.00 (wstęp wolny, wymagana wcześniejsza awizacja!). Uprzejmie prosimy o potwierdzenie swojej obecności na koncercie pod numerami telefonów: 74 66 43 834, 74 66 43 872 do dnia 22 października 2017 do godz. 13:00.

Za sprawą rodu Hochbergów, który władał zamkiem przez ponad 400 lat, w książańskim otoczeniu znajduje się dzisiaj wspaniała architektura parkowa, w której szczególną rolę odgrywają trzy bramy witające przybyłych tu gości. Dwie z nich, położone blisko zamku, znajdują się w kompleksie Książ i są pod zarządem spółki Zamek Książ w Wałbrzychu.

Pod koniec 2015 r. renowacji uległa pierwsza z nich - wykonana z piaskowca brama wjazdowa do kompleksu przy skrzyżowaniu ulic Jeździeckiej i Piastów Śląskich. Już w najbliższą niedzielę, 22 października, zakończone zostaną prace konserwatorskie prowadzone przy drugiej bramie od strony Alei Rodziny Hochbergów i Mauzoleum, która wita turystów pieszych spacerujących ze strony Wałbrzycha.  

O bramie parkowej słów kilka:
Bramy są datowane na ok. 1740 r., a za ich projektanta uznaje się słynnego architekta ze Świdnicy -  F.A. Hammerschmidta. Powstały w pierwszej połowie XVII w. podczas I Wielkiej Przebudowy Zamku Książ, zwanej barokową, przeprowadzonej z inicjatywy Konrada Ernsta Maksymiliana von Hochberg. W tym samym czasie na terenie dzisiejszego kompleksu powstały frontowa część zamku, pawilon letni (dzisiejsze Mauzoleum Hochbergów), budynek bramny.

Ozdobna brama od strony Wałbrzycha jest flankowana dwoma ośmiobocznymi filarami, zwieńczonymi gzymsami i dekoracją rzeźbiarską przedstawiającą wazy wypełnione kwiatami i owocami, podtrzymywanymi przez putta siedzące na wolutach z liśćmi akantu wraz z rzeźbami Hybryd- poł kobiet, pół lwów. Filary są ceglane z okładziną w formie bonii z piaskowca. Przed filarami znajduje się wygięty łukowo murek- palisada z ozdobną kratownicą w narożu, zakończony postumentem rzeźby-hybrydy. Między ośmiobocznymi filarami osadzona jest kuta, ażurowa, prostokątna dwuskrzydłowa brama z ramą, zamkniętą łamanym łukiem z, do tej pory,  brakującym zwieńczeniem, które uszkodzone zostało na pocz. XXI w. przez wichury. Ułamane części był złożone w pomieszczeniach gospodarczych, tak samo jak jeden z putt (w sztuce motyw nagiego chłopca/aniołka), którego próbowano ukraść w latach 90.

Brama, niszczona zębem czasu i dewastacjami od lat 80. XX w., w końcu doczekała się renowacji. Nareszcie powróciły zdobienia, które składowano i odtworzone zostaną elementy, których odzyskać się nie udało.

Spacery do Książa będą jeszcze piękniejsze, a dzięki iluminacji bramy i oświetleniu drogi - romantyczniejsze!