Strona główna

Egzotyczny
świat roślin

Roślinność
palmiarni

Aloes uzbrojony

Nazwa polska: Aloes uzbrojony

Nazwa łacińska: Aloë ferox

Rodzina: Żółtakowate - Xanthorrhoeaceae

Pochodzenie: Południowa Afryka

Sukulent dorastający w naturze do 3m wysokości, rzadko do 5m, o dużych mięsistych, obfitujących w sok, kolczasto ząbkowanych liściach. Liście są barwy szarozielonej, o długości do 1m i wyrastają w pióropuszu na szczycie pnia. Kwiaty czerwonopomarańczowe, o rurkowatym kształcie, zebrane w podłużne grona złożone, o długości do 3,5cm. Kwiatostany osiągają wysokość do 80cm.

Poza zastosowaniem aloesu jako rośliny ozdobnej wykorzystuje się go do tworzenia kolczastych żywopłotów stanowiących ochronę przed drapieżnikami. Po usunięciu kolców liście stanowią dobrą paszę dla zwierząt.

Miąższ aloesu zawiera wiele leczniczych składników. Przemysłowo produkuje się tzw. alonę mającą nieregularny kształt brunatnych bryłek pokrytych zielonym pyłem. Produkuje się ją ze stężonego soku, otrzymywanego przez nacięcie liści. Alona to bardzo silny środek przeczyszczający, który w większych dawkach powoduje przekrwienia jelita grubego i narządów miednicy mniejszej. Może wywoływać poronienia u kobiet ciężarnych. Sok z liści i miazga liściowa są czasami skuteczne w leczeniu oparzeń. Ponadto alona stymuluje produkcję żółci. Świeże liście aloesu zawierają wiele substancji śluzowych oraz biogenne stymulatory.

Aloes uzbrojony