Strona główna

Egzotyczny
świat roślin

Roślinność
palmiarni

Fuksja mieszańcowa

Nazwa polska: Fuksja mieszańcowa

Nazwa łacińska: Fuchsia x hybrida

Rodzina: Wiesiołkowate - Onagraceae

Pochodzenie: Ameryka Południowa

Fuksja ta jest mieszańcem, pochodzi od różnych gatunków fuksji naturalnie występujących w tropikalnych obszarach Ameryki. Ogrodnicy w wyniku krzyżówek międzygatunkowych otrzymali wiele kultywarów uprawianych jako rośliny ozdobne. Pierwszego mieszańca otrzymano w 1832, w 2008 istniało już ok. 18 000 kultywarów i ciągle powstają nowe. Dziś nie sposób już ustalić ich pochodzenia. Z tego powodu wszystkie fuksje mieszańcowe, zarówno te o nieznanym pochodzeniu, jak i obecnie otrzymywane kultywary o znanym pochodzeniu, oznaczane są jedną wspólną nazwą Fuchsia × hybrida.

Roślina o krzewiastym pokroju. Młode pędy są zielne, drewnieją z wiekiem. Ulistnienie naprzemianległe lub okółkowe. Liście pojedyncze, o kształcie od eliptycznego do jajowatego, przeważnie błyszczące i całobrzegie, czasami tylko piłkowane. Kwiaty u większości odmian są zwisające, u nielicznych tylko wzniesione. Są długie i rurkowate, mają 4 odgięte działki kielicha otaczające płatki korony, 2 pręciki i słupek z długa szyjką. Długość kwiatów wynosi 0,5–6cm. Mogą to być kwiaty pojedyncze o 4 płatkach korony, lub podwójne o 5–7 płatkach, półpełne lub pełne. U niektórych odmian działki kielicha mają inny kolor niż płatki korony. Płatki korony mogą mieć każdy niemal kolor, z wyjątkiem żółtego.

Fuksje mieszańcowe to rośliny wieloletnie. Kwitną bardzo długo i obficie – od wiosny do późnej jesieni i co jest jedną z największych zalet fuksji – również w miejscu zacienionym. Pojedyncze kwiaty długo utrzymują się na roślinie. W swojej ojczyźnie fuksje zapylane są przez kolibry (ornitogamia), uprawiane u nas odmiany fuksji mieszańcowej rzadko zawiązują owoce. Fuksje są popularnymi roślinami ozdobnymi, najczęściej uprawianymi na balkonach i werandach.

Fuksja mieszańcowa