Strona główna

Egzotyczny
świat roślin

Roślinność
palmiarni

Fuksja mieszańcowa 'Koralle'

Nazwa polska: Fuksja mieszańcowa

Nazwa łacińska: Fuchsia x hybrida ‘Koralle’

Rodzina: Wiesiołkowate - Onagraceae

Pochodzenie: W uprawie

Fuksja ta jest mieszańcem, pochodzi od różnych gatunków fuksji naturalnie występujących w tropikalnych obszarach Ameryki. Ogrodnicy w wyniku krzyżówek międzygatunkowych otrzymali wiele kultywarów uprawianych jako rośliny ozdobne. Pierwszego mieszańca otrzymano w 1832, w 2008 istniało już ok. 18 000 kultywarów i ciągle powstają nowe. Dziś nie sposób już ustalić ich pochodzenia. Z tego powodu wszystkie fuksje mieszańcowe, zarówno te o nieznanym pochodzeniu, jak i obecnie otrzymywane kultywary o znanym pochodzeniu, oznaczane są jedną wspólną nazwą Fuchsia × hybrida.

Kultywar ‘Koralle’  ma liście pojedyncze, jajowate, ostro zakończone, nieznacznie piłkowane. Pędy i spody liści są czerwonawe, wyraźne jest również czerwone użyłkowanie liści. Kwiaty są zwisające, mocno wydłużone i rurkowate, o barwie czerwonoróżowej. Długość kwiatów wynosi 5-7cm. Kwiaty skupione po kilka od kilkunastu sztuk na kwiatostanie.

Fuksje mieszańcowe to rośliny wieloletnie. Kwitną bardzo długo i obficie – od wiosny do późnej jesieni i co jest jedną z największych zalet fuksji – również w miejscu zacienionym. Pojedyncze kwiaty długo utrzymują się na roślinie. W swojej ojczyźnie fuksje zapylane są przez kolibry (ornitogamia), uprawiane u nas odmiany fuksji mieszańcowej rzadko zawiązują owoce. Fuksje są popularnymi roślinami ozdobnymi, najczęściej uprawianymi na balkonach i werandach.

Fuksja mieszańcowa 'Koralle'