Konferencja "Pamięć i turystyka - ślady II wojny światowej na Dolnym Śląsku", czyli refleksja nad historią i odpowiedzialną turystyką wojenną
29 listopada 2024 roku w wyjątkowych murach Zamku Książ odbyła się konferencja "Pamięć i turystyka - ślady II wojny światowej na Dolnym Śląsku", poświęcona tematyce II wojny światowej na Dolnym Śląsku oraz etycznym i edukacyjnym aspektom turystyki wojennej. Wydarzenie zgromadziło licznych ekspertów i stało się okazją do głębokiej refleksji nad trudnym dziedzictwem historycznym oraz odpowiedzialnym podejściem do jego popularyzacji w kontekście turystyki.
Konferencja została podzielona na trzy główne sesje tematyczne:
- II wojna światowa na Dolnym Śląsku – sesja otwierająca, ukazująca specyfikę regionu w czasie wojny.
- Etyka turystyki wojennej – kluczowy temat dotyczący odpowiedzialności w promowaniu miejsc związanych z tragiczną historią.
- Rola edukacji w turystyce wojennej – zwrócenie uwagi na edukacyjne aspekty turystyki i ich wpływ na budowanie świadomości historycznej.
W ramach wydarzenia odbyły się również dwa panele dyskusyjne:
- Przyszłość turystyki wojennej – poświęcony przyszłym kierunkom rozwoju tej gałęzi turystyki.
- Rola edukacji w kształtowaniu odpowiedzialnego podejścia do historii – podkreślający znaczenie edukacji w kontekście trudnego dziedzictwa.
W dyskusjach udział wzięli wybitni specjaliści: historycy, muzealnicy, edukatorzy oraz eksperci ds. turystyki. Konferencja była nie tylko okazją do wymiany wiedzy i doświadczeń, ale także platformą do poszukiwania nowych rozwiązań w zakresie popularyzacji trudnych tematów historycznych. Szczególny nacisk położono na etyczne aspekty turystyki wojennej oraz konieczność zachowania szacunku wobec miejsc pamięci.
-
Miejsca historyczne: zwiedzanie pól bitewnych, muzeów wojskowych, pomników, cmentarzy wojennych oraz innych miejsc pamięci związanych z ważnymi wydarzeniami militarnymi.
-
Edukacja i refleksja: turystyka wojenna często ma na celu edukację historyczną, upamiętnienie ofiar oraz refleksję nad konsekwencjami konfliktów zbrojnych.
-
Turystyka w strefach powojennych: odwiedzanie obszarów, które zostały dotknięte wojną i obecnie przechodzą proces odbudowy lub zachowały ślady zniszczeń.
-
Etyka: krytycy wskazują, że turystyka wojenna może prowadzić do komercjalizacji cierpienia i tragedii, jeśli nie jest traktowana z należytym szacunkiem.
-
Bezpieczeństwo: obecnie kojarzona jest w zasadzie całkowicie z podróżowaniem do obecnych stref konfliktu, co może wiązać się z ryzykiem dla zdrowia i życia turystów. Celem konferencji było zwrócenie uwagi na to, że turystyka wojenna to nie jest wyłącznie podróżowanie do miejsc ogarniętych konfliktem. Chcieliśmy zwrócić uwagę na to, że są to przede wszystkim miejsca pamięci, których nie tylko na Dolnym Śląsku, ale i w całej Polsce jest wiele, dlatego też wybraliśmy jako miejsce organizacji Zamek Książ, który jest jednym z symboli turystyki wojennej w Aglomeracji Wałbrzyskiej.
-
Wpływ na lokalne społeczności: turystyka może przynieść korzyści ekonomiczne, ale także zakłócić procesy rekoncyliacji i odbudowy społecznej.
Konferencja "Pamięć i turystyka" to wyjątkowe forum dyskusji, które pokazało, jak ważne jest łączenie historii, edukacji i turystyki w sposób odpowiedzialny i świadomy. Dziękujemy wszystkim uczestnikom za ich wkład w to inspirujące wydarzenie.
Konferencja okazała się wyjątkowym forum dyskusji, ukazującym, jak ważne jest łączenie historii, edukacji i turystyki w sposób odpowiedzialny i świadomy. Dziękujemy wszystkim uczestnikom za ich wkład w to inspirujące wydarzenie i już zapowiadamy kolejne edycje.
Jednym z działań tego projektu była redakcja przewodnika po obiektach związanych z II wojną światową na Dolnym Śląsku. Autorka uwzględniła w publikacji tylko te obiekty turystyczne, które zostały uznane przez opiekuna merytorycznego za świadczące etyczne usługi, przekazujące odwiedzającym tylko sprawdzoną, wiarygodną i wartościową edukacyjnie treść. Przewodnik możecie Państwo pobrać tutaj:
Przewodnik po obiektach turystycznych na Dolnym śląsku, związanych z II wojną światową (30,24MB)
Publikacja ta będzie także wydana w wersji drukowanej. Mamy nadzieję, że stanie się ona dla Państwa inspiracją do odkrywania historii, miejsc i tajemnic na Dolnym Śląsku.
Niebawem ujrzą Państwo również dedykowaną stronę internetową wraz z videomateriałami z konferencji oraz materiałami pokonferencyjnymi. Na stronie internetowej znajdziecie Państwo obiekty sprawdzone i rekomendowane przez organizatorów konferencji oraz inne, interesujące treści związane z tematem II wojny światowej i powiązanymi z nim elementami.
Link do wydarzenia na Facebooku: https://fb.me/e/5Ezrjivzr
Wydarzenie zorganizowano dzięki dofinansowaniu ze środków budżetu Województwa Dolnośląskiego, co podkreśla znaczenie regionu w pielęgnowaniu pamięci o jego skomplikowanej historii. Patronat medialny objęła Polska Agencja Prasowa, co dodatkowo nadało konferencji prestiżowy charakter.