Podziemna
Trasa Turystyczna

Podziemna Trasa Turystyczna 

Po raz pierwszy w historii podziemia Zamku Książ zostały udostępnione do zwiedzania! Dołącz do turystów, którzy zeszli do tuneli wydrążonych na głębokości 50 metrów pod zamkiem.  

Podziemna trasa turystyczna to półkilometrowy odcinek, który z pewnością zaintryguje swoją różnorodną strukturą zarówno pod względem geologicznym, jak i historycznym. Podczas przejścia odwiedzający zobaczą potężną wybetonowaną halę, korytarze wykute w surowej skale oraz poboczne komory bunkra.

Trasa przebiega wzdłuż tarasów (przy miejscu poszukiwań domniemanego podziemnego dworca kolejowego) w kierunku budynku głównego zamku. Zakończenie pierwszej połowy trasy znajduje się przy zawale – wejściu do zasypanego szybu windowego, z którego wyjście znajdować się miało na Dziedzińcu Honorowym. Podczas zwiedzania turyści poznają m.in. tajemnice książańskich podziemi, teorie o celu ich powstania oraz tragiczną historię więźniów, których rękami te tunele zostały wydrążone.

Podziemia Zamku Książ zostały wybetonowane bardzo wytrzymałym cementem portlandzkim. Według  zapisków ulubionego architekta A. Hitlera, Alberta Speera, oraz innych dostępnych dokumentów nie jest wykluczone, że tunele mają jeszcze raz tak dużą powierzchnię jak ta, która jest nam dzisiaj znana tj.  3200m2 (co zostało zmierzone na podstawie betonu, który przywieziono do zamku).

Zejdź do podziemi Zamku Książ, jednego z najbardziej tajemniczych obiektów w Polsce, i zobacz co było skrywane przez ponad 70 lat.

 

Mapa
podziemi

Prezentujemy rzut podziemi wraz z podpisem wybranych pomieszczeń oraz drogę dojścia do zamku. Naszych turystów prosimy, żeby mieli na uwadze, że dojście do podziemi zamku wymaga pokonania ok. 50 metrów w dół (w dużej mierze po schodach).  Wystarczy kliknąć na mapę, żeby ją powiększyć. 

Ważne
informacje

Ważne informacje:

  • Liczba grup zwiedzających podziemia w danym dniu oraz liczba miejsc w każdej grupie jest ograniczona. Nie gwarantujemy dostępności miejsc w wybranych terminach.
  • Prosimy o stawienie się na miejscu zbiórki (wejście do podziemi) 15 minut przed planowaną godziną zwiedzania. Czas dojścia do podziemi od budynku bramnego wynosi ok. 15 minut.  Niestawienie się w wyznaczonym miejscu w podanym czasie może skutkować brakiem możliwości realizacji usługi bez rekompensaty.
  • Trasa podziemna nie jest polecana osobom z zaburzeniami krążenia lub obniżoną wydolnością oddechowo-krążeniową, cierpiącym na klaustrofobię oraz w zaawansowanej ciąży.
  • Zwiedzanie podziemi nie jest możliwe dla osób o ograniczonej sprawności ruchowej oraz poruszających się na wózkach.
  • Ze względu na specjalną trasę oraz wysoką wilgotność powietrza uczestnicy zobowiązani są do zakładania wygodnego, płaskiego obuwia. Uprasza się o nienoszenie szpilek ani obuwia ograniczającego sprawność ruchową.
  • Temperatura powietrza w podziemiach wynosi między 6°C a 12°C, dlatego wskazane jest posiadanie ciepłej odzieży.
  • Z uwagi na bezpieczeństwo wzbronione jest wchodzenie do części podziemnej dzieciom do lat 4.
  • Do Podziemnej Trasy Turystycznej obowiązuje zakaz wprowadzania zwierząt. 
  • Prosimy o zapoznanie się z pełnym regulaminem zwiedzania podziemi dostępnym tutaj.