Strona główna

Bieżące
wydarzenia

Szczegóły
wydarzenia

11 07 2015

Wystawa "Metamorfozy Zamku Książ"

Nareszcie! Po 70 latach obrazy wiszące przed 1942 r. powrócą do zamku, a on sam zapełni się prawdziwymi eksponatami świadczącymi o jego niesamowitej historii. Wszystkie te dzieła możemy już oglądać dzięki wystawie Metamorfozy Zamku Książ

Wystawa przygotowana przez Muzeum Narodowe we Wrocławiu w Zamku Książ w Wałbrzychu

To bez wątpienia najważniejsze wydarzenie w powojennej historii Zamku Książ!  Po kilkudziesięciu latach do zamku powróciły obrazy z dawnej kolekcji Jana Henryka XV von Hochberga i jego żony księżnej Daisy. Łącznie w Książu możemy już dzisiaj zobaczyć aż 38 obrazów, pochodzących ze zbiorów Muzeum Narodowego we Wrocławiu, które wybrane zostały do ozdobienia zamkowych sal.

Wystawa „MetamorMetamorfozy Zamek Książ, Muzeum Zamku Książfozy ZamkuKsiąż” będzie składa się z trzech części - wyjaśnia dr Beata Lejman, kustosz Muzeum Narodowego we Wrocławiu, kuratorka wystawy: Prezentację rozpoczynamy w tzw. Sali Wystaw, gdzie pokażemy m.in. scenę z „Metamorfoz” Owidiusza z wyobrażeniem Pana ścigającego nimfę Syrinks i cykl obrazów Stephana Kesslera przedstawiających biblijną historię syna marnotrawnego. Druga część wystawy eksponowana będzie w salonach reprezentacyjnych pierwszego piętra (Trakt Barokowy), które ozdobią dzieła wpisujące się w program treściowy stworzony w XVIII w. przez zespół artystów zatrudnionych przez Konrada Ernsta Maximiliana von Hochberga. Zobaczymy tam portrety, martwe natury, przedstawienia mitologiczne, animalistyczne, alegoryczne i pejzażowe. Kolejna część wystawy pokazywana będzie w Sali Konrada, gdzie stworzymy Galerię Sławnych. Tam będzie można oglądać portrety legendarnych władców z dynastii Przemyślidów oraz Piastów, którzy położyli fundamenty kultury na Śląsku. Relacje Hochbergów z Habsburgami i Hohenzollernami naświetlone zostaną na tle ważnego dla epoki feudalnej mitu cesarskiego aż po jego totalitarny kres w XX w.

Wystawa "Metamorfozy Zamku Książ" jest dostępna dla zwiedzających od 11 lipca 2015 r. (do roku 2019) w ramach zwiedzania Zamku Książ  (cennik biletów do zamku znajduje się tutaj: http://www.ksiaz.walbrzych.pl/cennik-2.html).

Na wystawie można zobaczyć 38 obrazów i 2 rzeźby ze zbiorów Muzeum Narodowego we Wrocławiu. Wśród nich znajdzie się 10 obrazów z kolekcji Hochbergów, 4 barokowe portrety członków różnych gałęzi tego rodu oraz inne prace wytypowane do ozdobienia zamkowych wnętrz. Przygotowania do otwarcia ekspozycji w Zamku Książ trwają już od wielu miesięcy, ponieważ trzeba było stworzyć odpowiednie warunki prezentacji cennych dzieł sztuki – bardzo precyzyjnie zdefiniowane pod kątem konserwatorskim i spełniające wszelkie normy bezpieczeństwa. Warto dodać, że to dopiero pierwszy etap „metamorfoz” Zamku Książ!

Chociaż dziś mówimy o kilkudziesięciu działach sztuki, które chcemy zaprezentować publicznie w zabytkowych wnętrzach tego urokliwego zamku, to wspólnie mamy świadomość tego, że dokonujemy pewnego rodzaju przełomu. Trawestując słowa Neila Amstronga z załogi Apollo 11 mogę rzec, że jest to doprawdy mały krok naszego muzeum, ale wielki skok dla muzealnictwa – powiedział dr hab. Piotr Oszczanowski, dyrektor Muzeum Narodowego we Wrocławiu. Misją muzeum jest przede wszystkim gromadzenie i zabezpieczanie spuścizny artystycznej. Dochodzi do tego obowiązek jej konserwowania, naukowego opracowywania czy wreszcie upowszechniania. Ale dzisiaj coraz bardziej do tych zadań pretenduje jeszcze jeden, szczególny obowiązek – chroniąc to bogactwo artystyczne, musimy się także nauczyć nim dzielić. Oczywiście nie w wymiarze materialnym, ale współodpowiedzialności za jego propagowanie i udostępnianie. Dzieło sztuki dopiero wówczas odzyskuje swoją pierwotną wartość, kiedy jest podziwiane, kiedy możemy z nim obcować.

Projekt, który realizujemy to historyczne wydarzenie dla Zamku Książ – uważa Krzysztof Urbański, prezes zarządu Zamku Książ w Wałbrzychu Sp. z o.o. Nie przesadzę mówiąc, że to w Polsce precedensowe przedsięwzięcie.  Chciałbym bardzo podziękować przede wszystkim Panu prof. Oszczanowskiemu, który od początku pilotował ten projekt, Pani dr Lejman, która jako kurator wystawy zmaterializowała nasz pomysł i wszystkim zaangażowanym pracownikom Muzeum i Zamku. Nie będę ukrywał, że umowa, którą zostanie podpisana 8 kwietnia to zaledwie pierwszy etap dalszych "metamorfoz" zamkowych! Już teraz mamy wiele planów na rozwój tego projektu oraz na dalsze wzbogacanie oferty Książa.

Ogromnym zaangażowaniem wykazali się również Mecenasi Zamku Książ, PGNIG Obrót Detaliczny oraz Śnieżka-Invest, którzy od początku wspierają inicjatywy zamku oraz jego rozwój kulturalny. Dziękujemy!