Festiwal
Kwiatów i Sztuki

Zakochaj się w książańskiej wiośnie! Festiwal Kwiatów to najbardziej kwieciste i bogate w atrakcje wydarzenie. W tym roku w Książu zamieni się w w scenerię inspirowaną filmowy światem roślin m.in. Księgą dżungli, bajeczną Alicją w Krainie Czarów czy gorącym Pod słońcem Toskanii. W salach barokowych nie zabraknie motywów pełnych przepychu i arystokratycznych nut, zwłaszcza że tegorocznym kwiatem festiwalowym została róża. Przygotujcie się na prawdziwe święto wiosny, którą przywitamy poprzez finezyjne kompozycje,girlandy kwiatów, filmowe inspiracje, żywe kolory i pełny atrakcji program.

Jakie atrakcje czekają na gości XXXI edycji festiwalu?


 

Aranżacje florystyczne

Podczas tegorocznej wystawy w aranżacjach kwiatowych przewijać się będą motywy z największych filmowych dzieł - przechodząc przez salę poczujcie się jak w Księdze Dżungli, Alicji w Krainie Czarów, Harrym Porterze i wielu innych. Na III piętrze wyrośnie nawet Tajemniczy Ogród, a wraz z nim pędy drzew, gałęzie, las w słoiku, żywe rośliny – wielobarwne kwiaty będące odzwierciedleniem magicznych lasów i ogrodów.

Na Dziedzińcu Honorowym staną kilkumetrowe konstrukcje kwiatowe, które w tym roku przekroczą granice wyobraźni i całkowicie zaskoczą naszych turystów. Zdradzimy tylko, że pojawią się nowe konstrukcje, nowe pomysły i zaskakujące roślinne połączenia. 

Dekoracje sal zamkowych zostaną podzielone pomiędzy dwa florystyczne zespoły: Stowarzyszenie Florystów Polskich oraz Dolnośląskie Centrum Florystyczne – Grajewscy (również członek SFP). Różne style i koncepcje oraz nutka konkurencji zagwarantują odwiedzającym najwyższą jakość prezentowanych kompozycji kwiatowych. Które aranżacje podbiją Wasze serca? Dowiemy się już 30.04 – 03.05.2019 r.

 

Atrakcje dla rodzin z dziećmi

W Książu wiemy jak wiele energii mają w sobie najmłodsi i właśnie dlatego przygotowaliśmy dla nich dwa razy więcej atrakcji!  Mali artyści będą tworzyli własne kompozycje kwiatowe pod okiem mistrzów na warsztatach florystycznych. W tym roku odbędzie się dwa razy więcej spektakli komediowych, tym razem o bajecznych stworach inspirowanych światem wyobraźni z Alicji w Krainie Czarów, oraz mnóstwo animacji dla dzieci. W zamku jakim jest Książ nie mogłoby zabraknąć również średniowiecznych wojowników. Przez cały okres festiwalu znajdować się tu będzie prawdziwe obozowisko rycerzy. Przewidzieliśmy również słodkie konkursy z nagrodami od mecenasa zamku - ZPC Śnieżki. Po raz pierwszy we wnętrzach zamkowych powstanie Kącik Małego Odkrywcy Tajemnic, gdzie najmłodsi przemienią się w królowe i królów, będą rozwiązywać  zagadki i wysłuchiwać  zaczarowanych opowieści zamkowych.

W sali krzywej na najmłodszych czekać będą warsztaty plastyczne - "Stwórz własny komiks" oraz artystyczne czyli "Bonsai dla najmłodszych". Dzieci zabierzemy także w niezwykłą podróż jaką jest "Baśniowy Książ czyli o smokach i zamkowych rycerzach".  

Wraz z „Polską wiosną” do zamku przybędą panny w sukniach z żywych kwiatów, które w zeszłym roku podbiły serca turystów. Będziecie mogli tu również spotkać samą Księżną Daisy, Florę – strażniczkę zamku, wielkiego Fauna czy kowala zamkowego. Nie zabraknie tańców, przedstawień, kolorowych baniek mydlanych  i śmiechu.

Bitwy Florystyczne

Sceną zawładną widowiskowe „Bitwy florystyczne”, które w tym roku będą się odbywać aż trzy razy dziennie! Jeżeli myśleliście, że florystyka to spokojna dziedzina sztuki to będziecie naprawdę zaskoczeni. Dwie drużyny, rywalizacja, adrenalina i różne kategorie tematyczne to nasz przepis na prawdziwe show. To Wy oklaskami wybierzecie zwycięzcę! Przygotujcie się na dużo emocji, inspiracji i dobrej zabawy! 

Za każdy razem, każdego dnia odbędzie się inna bitwa!

 

Narodowa Wystawa Bonsai i Zbroje Japońskie

Nie zabraknie również ogromnej dawki Orientu. W Sali Balowej przeżyjecie prawdziwą podróż do Kraju Kwitnącej Wiśni. Jak co roku to właśnie w Książu odbędzie się największa w Polsce Narodowa Wystawa Bonsai, uzupełniona o ekspozycję unikalnych Zbroi Japońskich oraz Wystawą Suiseki. Będziecie mogli podziwiać miniaturowe drzewka, które specjalnie na ten czas zostaną sprowadzone do naszego kraju, odkryć piękno ukryte w kamieniach oraz docenić detale i kolorystykę samurajskich strojów. Po drugi na festiwalu powstanie także Kuźnia Płatnerza Japońskiego – goście festiwalu wejdą do warsztatu japońskiego rzemieślnika, gdzie powstają samurajskie zbroje i miecze. Oczywiście nie zabraknie również wykładów i pokazów formowania bonsai, które przeprowadzą sławni bonsaiści ze świata m.in. z Korei, Włoch, Brazylii czy Wielkiej Brytanii.

 

 

Wykłady historyczne i prelekcje

Jak każdego roku przygotowaliśmy bogatą ofertę dla miłośników historii. W każdy dzień festiwalu na Sali Krzywej odbywać się będą wykłady prowadzone przez Dział Kultury i Turystyki Książa. Przeniesiemy się tu w świat "XIX wiecznych romansów na zamku", poznamy "Niewyjaśnione historie i ukryte książańskie skarby" i na własne oczy zobaczymy jakie są "Sekrety samurajskich zbroi i mieczy". Nie zabraknie też motywu tajemnic jakie skrywają "Zamkowe podziemia". Właśnie tutaj odpowiemy na wszystkie Wasze pytania!

Dla tych szczególnie spragnionych emocji przygotowaliśmy wykłady o "Demonologii Słowian, Germanów i Celtów" (tylko dla osób dorosłych) oraz "Gdy zapada zmrok, czyli o zamkowych zjawach i duchach". Będzie niesamowicie!

Wystawcy i produkty regionalne

Jak każdego roku swoje rośliny i produkty zaprezentuje  ponad 250 wystawców, a wśród nich wielu ogrodników, florystów, rękodzielników, jubilerów i gastronomów. Przed odwiedzającymi ukazany zostanie szeroki wybór roślin, cebulek kwiatowych, drzewek, storczyków, ziół, ceramiki, produktów regionalnych i przedmiotów artystycznych: obrazów, biżuterii, dekoracji, minerałów. Nie zabraknie również winnic, miodów, produktów naturalnych i… na pewno nie zabraknie niczego!

Już po raz 31 wiosna obudzi się w Zamku Książ. Witajcie ją z nami od 30 kwietnia do 3 maja i zaplanujcie najbliższy weekend majowy w Wałbrzychu. 
A to wszystko już za:

Ceny
i godziny

Informujemy, że w dniach 30.04 - 03.05.2019 r. teren Festiwalu Kwiatów i Sztuki obejmować będzie Zamek Książ, Przedzamcze i tarasy. Bilet zakupiony na festiwal upoważnia do zwiedzania zamku i uczestnictwa w przewidzianych atrakcjach.

Godziny otwarcia 30.04 - 03.05.2019

Godziny otwarcia kas biletowych  9:00 - 18:00 
Godziny otwarcia festiwalu  9:00 - 19:00 

W dniach 30.04-03.05.2019 r. kasy biletowe znajdować się będą przed budynkiem bramnym zamku, a wstęp na przedzamcze będzie biletowany.

Ceny biletów

Bilet podstawowy
Zakup możliwy w kasie biletowej i systemie online2 (zł)
Data
zakupu
normalny ulgowy 3
Bilet festiwalowy 1
do 29.04.2019
 30   25 
Bilet festiwalowy 1
30.04-03.05.2019
 35   30 

Bilety dodatkowe
(wymagany również bilet festiwalowy)
Nowa Podziemna Trasa (45 min) 4  25   20 
Tunel  (15 min) 5  15   15 
Mauzoleum 6  5   5 

 

1 Dotyczy jednorazowego wstępu, w terminie 30.04-03.05.2019 r., na zwiedzanie bez przewodnika Zamku Książ oraz Przedzamcza. Dodatkowo bilety festiwalowe uprawniają do uczestnictwa we wszystkich atrakcjach, wystawach, wykładach, warsztatach przewidzianych w programie. Bilety nie zawierają zwiedzania Nowej Podziemnej Trasy, tunelu, mauzoleum, na której wymagane są dodatkowe bilety.  Bilety nie zawierają wstępu do Palmiarni Wałbrzych.


2 Zamkowy system online umożliwiający zakup biletów znajduje się na stronie: bilety.ksiaz.walbrzych.pl ( należy wybrać wydarzenie Festiwal Kwiatów/Flowers Festival 2019, a jeżeli chce się zakupić również bilety na Nową Podziemną Trasę Turystyczną należy dodatkowo wybrać wydarzenie - Festiwal Trasa Podziemna/ Festival Underground Route). Bilet zakupiony poprzez elektroniczny system można okazać ochronie w wersji elektronicznej lub w formie papierowej.


3 Bilety ulgowe przysługują dzieciom i młodzieży szkolnej, studentom do 26 roku życia i osobom odbywającym studia doktoranckie; pracownikom muzeów; opiekunom grup szkolnych, przedszkolnych, grup dzieci i młodzieży (w przypadku tych grup 1 opiekun na 10 osób wchodzi bezpłatnie); osobom niepełnosprawnym i ich opiekunom oraz emerytom i rencistom, osobom w wieku od 4 do 16 lat oraz powyżej 65 roku życia. Wydanie biletu ulgowego jest uzależnione od uprzedniego okazania ważnego dokumentu uprawniającego do ulgi. Dzieci do lat 4 - wstęp wolny.


4 Nowa Podziemna Trasa to półkilometrowy odcinek na głębokości 50 metrów głębokości pod dziedzińcem. Podczas przejścia odwiedzający zobaczą potężną wybetonowaną halę, korytarze wykute w surowej skale oraz poboczne komory bunkra. Zwiedzanie trwa 45 minut i odbywa się wyłącznie z przewodnikiem o określonej godzinie w wybranym dniu (widniejącej na bilecie).  Na zwiedzanie podziemi obowiązuje bilet dodatkowy (wymagany jest również bilet wstępu na teren festiwalu ważny w tym samym dniu, gdzie znajduje się wejście do podziemi).  Więcej informacji znajduje się tutaj
Ważne!  Czas przejścia przez zamek w trakcie Festiwalu Kwiatów i Sztuki wynosi od 90 do 120 minut w zależności od natężenia ruchu (godziny szczytu, dni wolne od pracy). Prosimy o zaplanowanie zwiedzania zamku w taki sposób, żeby przybyli Państwo do wejścia do podziemi na ok. 5 minut przed rozpoczęciem ich zwiedzania (godzina widniejąca na bilecie). Mapę dojścia do podziemi mogą Państwo zobaczyć tutaj.


5 Tunel z okresu II wś został wykuty na głębokości 15 m pod zamkiem (nie obejmuje nowo otwartych podziemi!). Dla zwiedzających udostępniono część tego podziemnego tunelu o długości 96 m, szerokości 1,5 m oraz wysokości 2,5 m, na krańcu którego znajduje się niedokończona klatka schodowa. Zwiedzanie odbywa się wyłącznie z przewodnikiem i trwa ok. 15 minut, wejścia są tworzone na bieżąco na zamkowych tarasach. Na zwiedzanie tunelu obowiązuje bilet dodatkowy (wymagany jest również bilet wstępu na teren festiwalu ważny w tym samym dniu, gdzie znajduje się wejście do tunelu).


Mauzoleum Hochbergów znajduje się w parku (ok. 9 minut pieszo, 900 m od zamku). Zwiedzanie odbywa się bez przewodnika i trwa ok. 15 minut, wejścia są tworzone na bieżąco przy obiekcie. Na zwiedzanie mauzoleum nie obowiązuje bilet festiwalowy, ponieważ wejście do obiektu znajduje się poza terenem festiwalu.

 

Ważne!  Honorujemy Ogólnopolską Kartę Dużej Rodziny oraz Wałbrzyską Kartę Dużej Rodziny 3+.
Obie karty uprawniają do zakupu biletu wstępu do zamku na poniższych zasadach:

a)      Indywidulane zwiedzanie Zamku Książ dla dzieci i młodzieży od lat 5 do lat 25. – cena biletu 10 zł/os
b)      Dzieci do lat 5 mają wstęp wolny.
c)      Rodziców dzieci i młodzieży wskazanych w punkcie a) obowiązują bilety wg aktualnego cennika.

 

Kup
Bilet Online

Kup
bilet
Kup Bilet Online

Informacje
dla Wystawców

Z przyjemnością ogłaszamy, że powstała już oferta dla wystawców pragnących wziąć udział w XXXI Festiwalu Kwiatów i Sztuki, który od wielu lat stanowi największe wydarzenie odbywające się na Zamku Książ. Impreza cieszy się niegasnącym zainteresowaniem turystów, o czym najlepiej świadczy fakt, że do dawnej siedziby Hochbergów przyjeżdża wówczas ponad 250 wystawców i ok. 100 000 zwiedzających, a bajeczny Zamek i jego dziedziniec toną w girlandach kwiatów. W tym roku festiwal trwa w dniach 30 kwietnia - 3 maja 2019 r.

Serdecznie zapraszamy Państwa do zapoznania się z tegoroczną ofertą (w szczególności z Regulaminem Uczestnictwa "Załączniki nr 1a" do karty zgłoszenia).

Prosimy o przesyłanie wypełnionych kart zgłoszeń na adres:festiwal@ksiaz.walbrzych.pl w tytule wpisując nazwę wybranej Strefy.
 

W razie pytań i wątpliwości prosimy o kontakt pod numerem telefonu:
 
    STREFA I  (stoiska wewnątrz zamku) - tel. +48 74 66 43 829

    STREFA II  (stoiska roślinne) - tel. +48 74 66 43 825

    STREFA III  (gastronomia) - tel. +48 74 66 43 826 - konkurs zakończony

    STREFA IV  (drewniane domki) - tel. +48 74 66 43 828

    STREFA V  (urządzenia rekreacyjne) - tel. +48 74 66 43 826 - konkurs zakończony

Dodatkowo wyjaśniamy, że zapis „płatność przed 31.03.2019 r.” widniejący w załączniku nr 1a do karty zgłoszenia oznacza, iż na wszystkie rezerwacje dokonane do tego dnia obowiązuje niższa cena. Zapis nie wyznacza terminu płatności. Termin płatności znajduje się na proformie (wystawionej po otrzymaniu karty zgłoszenia) i jest to 7 dni od jej wystawienia.

Zapraszamy do składania kart zgłoszeń do stref I - stoiska wewnątrz zamku, II - stoiska roślinne, IV - drewniane domki.

Wypełnione dokumenty (do pobrania poniżej) prosimy wysyłać na adres mailowy festiwal@ksiaz.walbrzych.pl (w tytule prosimy o wpisanie nr strefy!) - ilość miejsc ograniczona.