Menu
Dolnośląski Festiwal Tajemnic

Kup bilet
online

O Festiwalu

Zapraszamy na największe w Polsce spotkanie poszukiwaczy skarbów, miłośników historii oraz badaczy jej tajemnic. Przed nami już VII edycja Dolnośląskiego Festiwalu Tajemnic! Tegoroczne wydarzenie będzie prawdziwą podróżą w czasie i przestrzeni, dzięki codziennym rekonstrukcjom historycznym "Bitwy Epok" zobaczymy stracie najróżniejszych formacji wojskowych. Z pewnością goście festiwalu zakochają się epoce Renesansu, w największym kompleksie sal bowiem powstanie unikalna ekspozycja kilkudziesięciu "Machin Leonarda da Vinci". Emocji dostarczy również wystawa "Medycyny Sądowej", czyli kolekcja preparatów anatomicznych, broni oraz narzędzi zbrodni. Podobnie, jak w latach ubiegłych, każdy z miłośników przygód znajdzie dla siebie coś interesującego. Nie zabraknie widowisk historycznych, pokazów, gier terenowych, atrakcji dla rodzin z dziećmi czy... podróży do historycznego świata wirtualnego. Nade wszystko jednak będzie czas poświęcony na merytoryczną dyskusję na temat różnych zagadnień historii podczas wykładów poruszających szczególnie ciekawe i nieodgadnione wydarzenia z przeszłości..

 

 

Ceny
Biletów i Godziny Otwarcia

Informujemy, że teren Dolnośląskiego Festiwalu Tajemnic odbywającego się w dniach 10-11.08.2019 r. (sobota-niedziela) obejmuje Zamek Książ, przedzamcze wraz z dziedzińcem i tarasy. W związku z tym w podanym terminie kasy biletowe będą się znajdować przed budynkiem bramnym zamku, a wstęp na przedzamcze będzie biletowany.

Godziny otwarcia w dniach 10-11.08.2019 r.
Godziny otwarcia kas biletowych  09:00 - 18:00 
Zwiedzanie obiektu możliwe  09:00 - 19:00 
  normalny (zł) ulgowy (zł) 2
Bilet festiwalowy 1
(zakup do 09.08.2019 r.)
32 27
Bilet festiwalowy 1
(zakup 10-11.08.2019 r.)
35 30
Bilety dodatkowe (wymagany bilet festiwalowy)
Podziemia 3 45 min 29 24
Tunel 4 15 min 15 15
Dopłata do zwiedzania zamku z przew. 5 5 5
Bilety oddzielne (niewymagany bilet festiwalowy)
Mauzoleum 6 5 5
Uczta Bolka 7 180 / 1 os. 330 / 2 os.
Nocne Zwiedzanie - "Renesans horroru" 8 58 -

Zakupu można dokonać poprzez zamkowy system sprzedaży online znajdujący się na stronie: bilety.ksiaz.walbrzych.pl (wydarzenie "Festiwal Tajemnic - Festival of Mystery 2019") oraz w kasach zamkowych w godzinach otwarcia zamku. Bilet zakupiony poprzez elektroniczny system można okazać ochronie w wersji elektronicznej lub w formie papierowej.

Dotyczy jednorazowego wstępu, w terminie 10.08 albo 11.08.2019 r., na zwiedzanie indywidualne (bez przewodnika) Zamku Książ oraz Przedzamcza. Dodatkowo bilety festiwalowe uprawniają do uczestnictwa we wszystkich atrakcjach, wykładach, warsztatach, inscenizacjach oraz pozostałych wystawach przewidzianych w programie w wybranym dniu, za wyjątkiem zwiedzania Podziemi - 45 min. (zwiedzanie wyłącznie z przewodnikiem, za dopłatą), Tunelu - 15 min. (zwiedzanie wyłącznie z przewodnikiem, za dopłatą), Mauzoleum (zwiedzanie wyłącznie bez przewodnika, wymagany bilet oddzielny), Uczty Bolka (atrakcja wieczorna, obowiązuje bilet oddzielny, bilet festiwalowy nie jest wymagany) oraz Nocnego Zwiedzania ed. spec. "Renesans horroru" (atrakcja wieczorna, obowiązuje bilet oddzielny, bilet festiwalowy nie jest wymagany). Bilety festiwalowe nie zawierają wstępu do Palmiarni Wałbrzych.


Bilety ulgowe przysługują dzieciom i młodzieży szkolnej, studentom do 26 roku życia; osobom niepełnosprawnym i ich opiekunom oraz emerytom i rencistom; osobom w wieku od 4 do 16 lat oraz powyżej 65 roku życia. Wydanie biletu ulgowego jest uzależnione od uprzedniego okazania ważnego dokumentu uprawniającego do ulgi. Dzieci do lat 4 - wstęp wolny.


Podziemia (45 min.) to półkilometrowy odcinek na głębokości 50 metrów głębokości pod dziedzińcem. Podczas przejścia odwiedzający zobaczą potężną wybetonowaną halę, korytarze wykute w surowej skale oraz poboczne komory bunkra. Zwiedzanie trwa 45 minut i odbywa się wyłącznie z przewodnikiem o określonej godzinie w wybranym dniu (widniejącej na bilecie). Na zwiedzanie podziemi obowiązuje bilet dodatkowy (wejście do podziemi znajduje się na terenie festiwalu, dlatego wymagany jest również bilet festiwalowy ważny w tym samym dniu). Więcej informacji o podziemiach znajduje się tutaj, a ważne informacje dot. zwiedzania podziemi tutaj 


Tunel (15 min.)  został wykuty na głębokości 15 m pod zamkiem. Dla zwiedzających udostępniono część tego podziemnego tunelu o długości 96 m, szerokości 1,5 m oraz wysokości 2,5 m, na krańcu którego znajduje się niedokończona klatka schodowa. Na zwiedzanie tunelu obowiązuje bilet dodatkowy (wymagany jest również bilet wstępu na teren festiwalu, ważny w tym samym dniu), zwiedzanie odbywa się wyłącznie z przewodnikiem (ok. 15 minut). Wejścia do tunelu są organizowane na bieżąco na tarasach zamkowych.


Dopłatę do zwiedzania zamku z przewodnikiem można zakupić w kasach biletowych lub za pomocą systemu sprzedaży online bilety.ksiaz.walbrzych.pl (Wydarzenie: Festiwal Tajemnic - zwiedzanie z przew.) - na etapie zakupu dopłaty wybiera się datę i godzinę zwiedzania. Dopłata to bilet dodatkowy, wymagany jest również bilet festiwalowy uprawniający do wejścia na teren festiwalu (miejsce zbiórki znajduje się przed głównym wejściem zamku). Czas zwiedzania to ok. 40 minut. 


Zwiedzanie Mauzoleum odbywa się wyłącznie bez przewodnika, czas zwiedzania wynosi ok. 20 minut. Wejście do Mauzoleum znajduje się w parku (poza terenem festiwalu, należy kierować się oznaczeniami), dlatego na zwiedzanie obowiązuje oddzielny bilet (bilet festiwalowy nie jest wymagany). Bilet można zakupić poprzez system online lub bezpośrednio przed Mauzoleum. Wejścia tworzone są na bieżąco przed mauzoleum. 


Uczta Bolka to wieczorne wydarzenie specjalne organizowane w ramach festiwalu - na ucztę obowiązuje bilet oddzielny (bilet festiwalowy nie jest wymagany), wydarzenie odbędzie w dniu 10 sierpnia o godz. 19:00 (po godzinach trwania festiwalu). Czas. ok. 120 minut. Szczegółowy opis kolacji znajduje się tutaj.


Nocne Zwiedzanie - "Renesans horroru" to wieczorne wydarzenie specjalne organizowane w ramach festiwalu - na zwiedzanie obowiązuje bilet oddzielny (bilet festiwalowy nie jest wymagany), zwiedzanie odbywać się będzie tylko w dniu 10 sierpnia, czas: 90 minut. Pierwsza grupa zwiedzania wejdzie do zamku w dniu o godz. 21:00 (po godzinach trwania festiwalu). Szczegółowy opis zwiedzania znajduje się tutaj.

 

Program

Program VII Dolnośląskiego Festiwalu Tajemnic w wersji graficznej będzie dostępny już wkrótce. 

Nadchodzi kolejny Festiwal Tajemnic! Ponad 16 tys. uczestników, eksponaty muzealne z całej Polski, prelekcje podróżników i archeologów, a to wszystko w jednym z największych i najbardziej tajemniczych zamków w Polsce. Co czeka nas w trakcie siódmej edycji wydarzenia?

Machiny Leonarda da Vinci

- atrakcja dostępna w ramach biletów festiwalowych, miejsce: Kompleks Sali Balowej (wnętrza zamku) 

MACHINY LEONARDA DA VINCI -  odkryj niezwykły świat jednego z największych przedstawicieli Renesansu, właśnie rok 2019 został ogłoszony rokiem tego wielkiego mistrza. Zobacz tajemnicze szkice oraz niezwykłe machiny Leonarda da Vinci, którymi wyprzedził swoją epokę. Helikopter, samochód, łożysko kulkowe, spadochron czy czołg to tylko niektóre z ogromnej liczby koncepcji, jakie stworzył. Ponad kilkadziesiąt zaskakujących wynalazków tego mistrza zebranych zostanie w największej zamkowej przestrzeni podczas tegorocznego Festiwalu Tajemnic.

Zbrodnia i Medycyna - wystawa

- atrakcja dostępna w ramach biletów festiwalowych, miejsce: Sale Cesarskie  (wnętrza zamku) 

ZBRODNIA I MEDYCYNA – tak wielkiej kolekcji preparatów anatomicznych, broni oraz narzędzi zbrodni Zakładu Medycyny Sądowej Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu nie prezentowano dotąd nigdzie! To właśnie tutaj obejrzyjcie unikalne eksponaty, z którymi wiążą się mrożące krew w żyłach historie kryminalne. Opowiedzą Wam o nich oprowadzający: dr n. med. Łukasz Szleszkowski i Agata Thannhauser, pracownicy Zakładu Medycyny Sądowej. 

Grupy będą tworzone na bieżąco pod Salami Cesarskimi na I piętrze, czas zwiedzania ok. 35 minut. Liczba miejsc w każdej grupie jest ograniczona!

Wstęp na wystawę jest możliwy tylko dla osób dorosłych! 

Historia Światła - wystawa

- wystawa dostępna w ramach biletów festiwalowych, miejsce: Sale Jana Henryka na III p. (wnętrza zamku)

HISTORIA ŚWIATŁA - Wystawa morskich lamp naftowych i aparatów oświetleniowych z kolekcji Janusza Chmielniaka przeniesie nas w miniony czas, gdy mroki mórz i oceanów rozświetlało migotliwe naftowe światło. Jej właściciel, autor książki pt. „Ewolucja światła” zaprezentuje nieużywany od stu lat projektor, na którym wyświetli ze szklanych klisz opowieść o… historii światła.

BITWA EPOK - widowiska historyczne

- atrakcja dostępna w ramach biletów festiwalowych, miejsce: Dziedziniec Honorowy

„BITWA EPOK” - Żołnierze dziesięciu epok historycznych stoczą bitwę na śmierć i życie w jednym czasie i na jednym placu! To pojedynek, jakiego jeszcze nie było. Widowiska historyczne, które pokażą nie tylko jak zmieniała się broń i technika walki na przestrzeni niemal dwóch tysięcy lat, ale też jak rozwój techniki wojennej wpływał na losy całej cywilizacji. Pełne dynamiki walki odbywać się będą na tle tryskających ku niebu fontann ognia, które nadadzą widowisku dramatyczną oprawę. Między widowiskami odbywać się będą pokazy wojsk z różnych epoki historycznych. Przedstawiciele każdej opowiadać będą o unikatowych walorach odtwarzanych przez siebie formacji uwzględniając wszystkie te szczegóły, które sprawiły, że zapisały się one w światowej historii oręża.  

10.08 (sobota) 11.08 (niedziela)
10:30 Prezentacja grup rekonstrukcyjnych 10:30 Prezentacja grup rekonstrukcyjnych
11:30 Wikingowie kontra Samuraje - Co by się stało, gdyby drakkary Haralda Srogiego dobiły do wybrzeży Japonii i napotkały japońskich wojowników? 11:30 Wikingowie kontra Rycerze – Norweski monarcha staje na czele krucjaty do Ziemi Świętej. W jej trakcie dochodzi do starcia również z europejskim rycerstwem.
12:30  Muszkieterzy i Tercio kontra Szlachta Polska - Straż Miejska i hiszpańscy najemnicy kładą kres grabieży wsi przez Lisowczyków.  12:30 – 13.30 Wieki Turniej Epok - część 2 (HIT dnia)- Każda epoka wystawia swojego przedstawiciela do walki. Kto zwycięży w tym pojedynku?
13:30 – 15.30  Wieki Turniej Epok (HIT dnia) – Żołnierze różnych formacji, charakterystycznych dla dziesięciu epok historycznych toczą bitwę na śmierć i życie w jednym czasie i na jednym placu! 14:00 Słowianie kontra Rzymianie – legioniści rzymscy podbili niemal całą Europę. Jednak na ich drodze stanęli pewnego dnia słowiańscy wojowie.
16:00 Wikingowie kontra Słowianie - Poleje się krew. Bardzo dużo krwi. Odwaga kontra brawura! 15:00 Wikingowie kontra Słowianie – i jedni i drudzy nie mieli równych sobie w walce. Tym razem jednak trafił swój na swego!
17:00  Niemcy kontra Reszta Świata - Zaginiony patrol z czasów II wojny światowej wpada do maszyny czasu. Przychodzi mu zmierzyć się z żołnierzami, o których mogli się tylko uczyć na lekcjach historii. Czy nowoczesna broń maszynowa wystarczy żeby pokonać rycerzy walczących o wiarę i honor swoich wybranek? 16:00 Samuraje kontra Landknechci – wyszkolony w walce samuraj był niemal doskonałą maszyną do zabijania. Jednak to Europa podbijała świat. A jej regularne formacje doskonale potrafiły się bronić.
17:30 Ekstravaganza! Wszyscy na wszystkich! - Dziesięć epok, bitwa na śmierć i życie, jakiej jeszcze nie było 17:00 Wszyscy na wszystkich - dziesięć formacji wojskowych z dziesięciu epok stoczy bitwę na śmierć i życie na dziedzińcu zamkowym.

 

Atrakcje dla rodzin z dziećmi

- atrakcje dostępne w ramach biletów festiwalowych

Podczas Festiwalu Tajemnic atrakcjom nie będzie końca. W Książu wiemy jak dużo mają w sobie energii najmłodsi podróżnicy i właśnie z myślą o nich przygotowaliśmy dla mnóstwo dedykowanych im propozycji.

Codziennie (10-11.08) dla rodzin z dziećmi odbywać się będą:

Zamek Księcia Henryka – po królewsku w Książu. To tu każdy odważny rycerz nauczy się wojowniczego rzemiosła. Giermkowie z dworu Księcia Henryka zabiorą ich na specjalnie szkolenie z malowania tarcz, prowadzenia bitwy na miecze oraz...  zaprezentują średniowieczne gry.
Atrakcja całodniowa. Miejsce: przedzamcze (strefa przy dziedzińcu)

Zapisane w gwiazdach – w zamkowych salach powstanie specjalna strefa ezoteryczna, pełna wróżb, animacji i niezwykłych opowieści przewidzianych dla rodzin z dziećmi. Zabierzcie najmłodszych na prawdziwą podróż do gwiazd. Tutaj będzie magicznie.
Atrakcja całodniowa. Miejsce: Sale Dziecięce na III p. (wnętrze zamku)

Odkrywca Karkonoskich Tajemnic aktywne warsztaty dla dzieci w specjalnie zaaranżowanej przestrzeni na III piętrze zamku.
Atrakcja całodniowa. Miejsce: Sale Dziecięce na III p. (wnętrze zamku)

Gra terenowa "Sekretne ogrody księżnej Daisy" - kto wejdzie do zamkowych ogrodów, ten na zawsze pozostawi tu kawałek serca. Ich uroda, kształt i mnogość koncepcji fascynują każdego. To również niezwykła przestrzeń do zabawy. Urząd Marszałkowski Województwa Dolnego Śląska zaprasza aktywne rodziny z dziećmi na prawdziwą przyrodniczą eskapadę, pełną zagadek, tajemnic i ukrytych skarbów.
Gra trwa w godzinach 13:00 - 16:00 na zamkowych tarasach. Miejsce: Taras Bogini Flory ( żółty namiot UMWD). 

Bloki wykładowe - Sala Krzywa

- wszystkie wykłady są dostępne w ramach biletów festiwalowych, miejsce: Sala Krzywa (wnętrza zamku)

Sala Krzywa, konferencja odkrywców

10.08 (sobota) 11.08 (niedziela)
10:30 Magdalena Woch - „Szalone podróże księżnej Daisy”: W pięknych i eleganckich kreacjach Daisy zwiedzała na wielbłądzie Kair, w Brazylii tańczyła tango, a w Indiach na wrotkach przemierzała długie korytarze pewnego pałacu… To tylko niektóre z podróżniczych „wybryków” niepokornej Stokrotki z Książa. Daisy Hochberg von Pless była zapaloną podróżniczką, a częste wyjazdy, nawet oficjalne, traktowała, jako przyjemność, a nie obowiązek. Podróże były dla Daisy nie tylko sposobem na relaks, poznawanie świata i nowych ludzi, ale i metodą, by odzyskać jasność myśli i szukać rozwiązania problemów. Nierzadko Daisy uciekała od swego męża, jego niemieckiej rodziny i pruskiej etykiety, której zasad nigdy nie potrafiła zaakceptować, w podróże właśnie. Często były to podróże niekonwencjonalne... 10:30 Dariusz Garba „Kilka twarzy Dalmusa - tajemnica inżyniera z Bad Charlottenbrunn”: Najbardziej tajemnicza postać Gór Sowich. Był Austriakiem czy Niemcem? Inżynierem czy ślusarzem? Walczył w pierwszej wojnie światowej czy dekował się w domu. Gdzie pracował, co robił przed drugą wojną światową? Skąd wiemy, że przebywał w Górach Sowich? Dlaczego po wojnie pozostał w Polsce? Czego się bał? Wyjechał dobrowolnie z Polski czy został do tego zmuszony? Czy miał dwie żony? Dokąd się udał? Gdzie spędził i z kim resztę życia? Gdzie został pochowany?
11:30 Łukasz Przybylak – „Szczęka wieloryba, diabelski most i antyczna świątynia”, czyli opowieść o fascynujących budowlach i dekoracjach dolnośląskich ogrodów historycznych. Królowie i książęta kochali Dolny Śląsk. Wnosząc swoje rezydencje, dbali nie tylko o ich wnętrza, ale również otaczającą je przyrodę. Tak powstawały wspaniałe ogrody historyczne, a w nich kryły się tajemnicze budowle. Obowiązkowe spotkanie dla tych, którzy lubią historię i podróże. 11:30 Jarosław Rybski „Bractwo Wrocławskie – mroki stalinowskiego Wrocławia. Kronika prawdy i legend niespokojnych czasów”. Autor przedstawi swoje doświadczenia w dziedzinie wykorzystywania elementów realistycznych w budowaniu narracji powieści osadzonej w rzeczywistości stalinowskiego Wrocławia. Język, obyczaje, mentalność lat 50-tych – miasto po wojnie, entuzjazm i optymizm kontra poczucie niepewności i tymczasowości.
12:30 Dzienniki Wojenne – Mity i Fakty rozmawiają: Joanna Lamparska, Andrzej Daczkowski, Tomasz Bonek, z wirtualnym udziałem Agnieszki Dobkiewicz, Andrzeja Dobkiewicza, Sobiesława Nowotnego. W marcu 2019 roku Polskę zelektryzowała informacja o tzw. pamiętnikach wojennych, które mają zawierać miejsca ukrycia niemieckich depozytów z czasów II wojny światowej. Ujawnione fragmenty dzienników odkrywały wskazówki do ton złota, kilkuset obrazów wielkich mistrzów, a także do zbudowanych pod dnem jeziora skrytek. Co dzisiaj wiemy o tej sprawie? Jak dziennikarze radzili sobie z docieraniem do informacji? To będzie gorąca dyskusja. 12:30 Andrzej Daczkowski „Marzyciele, którzy naprawdę odkrywają. Sukcesy polskich poszukiwaczy skarbów”. Pozostają oni w głębokim cieniu spektakularnych zjawisk medialnych jak Złoty Pociąg, Bursztynowa Komnata, czy poszukiwania "Portretu młodzieńca" Santiego. Jednak wielu z tego cienia jest zadowolonych... Są wśród nich tacy, którzy organizują wieloletnie projekty badawcze z licznymi grupami poszukiwawczymi. Są i samotne wilki, działający wyłącznie indywidualnie. Znają świetnie teren, na którym operują, z pamięci cytują dokumenty, które trafiają w ich ręce podczas kwerend archiwalnych. Padną ich imiona i nazwiska. Pokażemy tych, którzy poruszają się w sprawach beznadziejnych i trudnych, a bywa, że i nudnych. Tych, których cierpliwość, a czasem szczęście, wynagrodziło odkryciem.
13:30 Dr n. med. Jędrzej Siuta – „Zmarli mają głos, czyli tajniki medycyny sądowej”. Medycyna sądowa pozostaje najbardziej tajemniczą ze wszystkich specjalizacji lekarskich. Chociaż jest powszechnie znana z licznych książek i seriali kryminalnych, to jednak niewielu ludzi wie, jak naprawdę wygląda praca medyka sądowego. Kojarzona powszechnie jedynie z przeprowadzaniem sekcji zwłok ludzkich, obejmuje znacznie szerszy zakres działalności, zarówno w zakresie badań laboratoryjnych jak i pracy z żywymi pacjentami czy opiniowaniu w charakterze biegłego dla potrzeb organów ścigania i organów sprawiedliwości. Nie zmienia to faktu, że cała praca medyka sądowego polega na dążeniu do ustalenia prawdy, co pozwala na skuteczne przeprowadzenie śledztwa oraz wydanie sprawiedliwego wyroku. Zapraszamy na spotkanie z trudnymi zagadkami. 13:30 Dr n. med. Jędrzej Siuta – „Zmarli mają głos, czyli tajniki medycyny sądowej”. Medycyna sądowa pozostaje najbardziej tajemniczą ze wszystkich specjalizacji lekarskich. Chociaż jest powszechnie znana z licznych książek i seriali kryminalnych, to jednak niewielu ludzi wie, jak naprawdę wygląda praca medyka sądowego. Kojarzona powszechnie jedynie z przeprowadzaniem sekcji zwłok ludzkich, obejmuje znacznie szerszy zakres działalności, zarówno w zakresie badań laboratoryjnych jak i pracy z żywymi pacjentami czy opiniowaniu w charakterze biegłego dla potrzeb organów ścigania i organów sprawiedliwości. Nie zmienia to faktu, że cała praca medyka sądowego polega na dążeniu do ustalenia prawdy, co pozwala na skuteczne przeprowadzenie śledztwa oraz wydanie sprawiedliwego wyroku. Zapraszamy na spotkanie z trudnymi zagadkami.
15:00 Joanna Lamparska „Imperium małych piekieł” - mroczne tajemnice Gross Rosen – PREMIERA KSIĄŻKI. Mała wioska na końcu świata, a w niej potężny kompleks koszar na wzgórzu. W piwnicach jednego z budynków Łużycka Grupa Poszukiwacza znajduje tajemnicze pomieszczenia. Badacze z całej Europy są zgodni: to świetnie zachowane laboratorium do produkcji preparatów anatomicznych z czasów II wojny światowej. Co naprawdę działo się w Sieniawce? Czego szukają tam niemieckie ekipy eksploracyjne, w jakim celu to miejsce wizytował Josef Mengele, czy kompleks ma podziemia? Jaki związek ma były podobóz Gross Rosen w Sieniawce z Hansem Kammlermem i… czaszkami katyńskimi? Tysiące pytań. Premiera najnowszej książki Joanny Lamparskiej. 15:00 Janusz Chmielniak „Magiczna latarnia - dzieje jednego wynalazku”. Historia światła jest naprawdę fascynująca. Dodajemy do niej opowieść o epokowych wynalazkach, które zapisały się w historii, jako przełomowe dla techniki rejestracji obrazu, m.in. o „camera obscura” opisanej po raz pierwszy przez Gemmę Frisiusa, projektorze Girolamo Cardano, czy wreszcie wynalazku braci Lumiere.
16:00 Piotr Maszkowski „Bursztynowa Komnata wczoraj i dziś, czyli Św. Graal ery atomowej”. Realiści uważają, że spłonęła. Sceptycy, że została dawno odnaleziona. Marzyciele zaś, że wciąż jest do odkrycia. Niezależnie, jaka jest prawda, począwszy od końca lat 50. XX wieku, do dziś każdego niemal roku pojawiają się nowe jej tropy. Uznawana za ósmy cud świata stała się czymś więcej, niż bezcennym zabytkiem i symbolem zaginionych podczas II wojny światowej dzieł sztuki. Bez wątpienia w skali globalnej jest również skarbową ikoną popkultury, od kilkudziesięciu lat medialnie utrwalaną w przestrzeni publicznej tysiącami publikacji. Czy dzisiejsze tropy i poszukiwania Bursztynowej Komnaty kryją w sobie coś więcej, niż wartość promocyjno - marketingową? 16:00 Karol Soberski „Tajemnice wielkopolskich pałaców – od Pana Tadeusza do Wersalu”. Dlaczego pałac w Zakrzewie nazywany jest „Wielkopolskim Wersalem”? Dokąd prowadziło przejście umieszczone w szafie, która stała w wieży pałacu w Przysiece? Z jakiego powodu Józef Wybicki ukrywał się w pałacu w Niechanowie? Czy pierwowzór „Pana Tadeusza” narodził się w pałacu w Arcugowie? Gdzie zniknęło złoto przywiezione z Azji Południowo-Wschodniej przez Eduarda von Wendorffa, właściciela pałacu w Mielnie? Jakie dzieła sztuki z pałacu w Czerniejewie zabrali Hermann Göring i Joseph Goebbels? Co się stało z kolekcją oryginalnych dokumentów cesarza Francuzów Napoleona I zgromadzonych w pałacu w Kołdrąbiu? Gdzie na terenie zespołu pałacowo-parkowego w Popowie Ignacewie ukryto rzeźbę św. Antoniego ufundowaną przez króla Augusta II Mocnego Sasa?
17:00 Jacek Podemski „Powrót do Czarnobyla”. 26 kwietnia 1986 roku w Czarnobylskiej Elektrowni Jądrowej w wyniku przegrzania reaktora doszło do wybuchu wodoru, pożaru oraz rozprzestrzenienia się substancji promieniotwórczych. Była to największa katastrofa w historii energetyki jądrowej i jedna z największych katastrof przemysłowych XX wieku. Jak wygląda dzisiaj świat po Czarnobylu, kto może wejść do zakazanej strefy, jak ludzie patrzą na tragedię sprzed 33 lat? Barwna opowieść dziennikarza i przewodnika po Czarnobylu.
Po wykładzie projekcja filmu: „Powrót do Czarnobyla”, wersja bez skrótów.
17:00 Krzysztof Kaszub „Dziewczęcy obóz pracy 1942-1945 w Strzegomiu (FAL Gräben)”. Szukał ich po całym świecie. Więźniarki z filii Gross Rosen w czasie II wojny światowej pracowały w fabryce militarnej na krańcach Strzegomia. Jak wyglądało ich życie, jakie podzespoły produkowały? Mocna lekcja żywej historii.

 

m/s Piłsudski – wirtualna podróż

- atrakcja dostępna w ramach biletów festiwalowych, miejsce: Sale Jana Henryka na III p. (wnętrza zamku)

„m/s Piłsudski – ukryta historia” – wirtualny rejs najwspanialszym polskim transatlantykiem! - Dolnośląski Festiwal Tajemnic we współpracy z Fundacją „Koncept Kultura” zaprasza w wirtualną podróż na pokładzie najwspanialszego polskiego transatlantyku m/s „Piłsudski”. Dzięki technologii VR widzowie odbędą niezapomniany rejs po Atlantyku oraz zanurzą się w pełen magicznych przeżyć świat eleganckich wnętrz i opowieści o statku, który był dumą międzywojennej Polski. Staną także twarzą w twarz z bohaterami polskiej historii: Józefem Piłsudskim i Ignacym Janem Paderewskim.

                „Piłsudski” był dumą odrodzonej Polski, jej pływającym ambasadorem na morzach
i oceanach. Niestety, podobnie jak legendarny Titanic u szczytu sławy tragicznie zatonął, po wejściu na niemiecką minę, a jego wrak spoczywa dzisiaj na dnie Morza Północnego, niedaleko Przylądka Flamborough.

                Niezwykły pokaz rozpoczynamy na dnie Morza Północnego, gdzie udajemy się z misją badawczą na wrak „Piłsudskiego”. Tam przenosimy się w czasie, w wygenerowany przez grafików świat wirtualnej rzeczywistości 3D, w którym stajemy się uczestnikami wydarzeń z historii Polski. Jesteśmy świadkami utraty niepodległości oraz jej odzyskania i wreszcie transoceanicznej podróży najpiękniejszego polskiego liniowca, dumy II Rzeczypospolitej motorowca m/s Piłsudski.

Ważne informacje:

- równocześnie w atrakcji może wziąć udział max. 10 osób, uczestnictwo przebiegać będzie w sposób rotacyjny (gdy jeden uczestnik skończy, jego miejsce zajmie kolejny);
- czas wirtualnej podróży to ok. 15 minut.

Zwiedzanie z Tajemnicą

- atrakcja dostępna w ramach biletów festiwalowych, miejsce zbiórki: portiernia zamku (wnętrze)

ZWIEDZANIE Z TAJEMNICĄ Zamek Książ uznaje się za jeden z najbardziej tajemniczych miejsc w kraju. Podziemia, ukryte skarby, nieznane pomieszczenia, zagadki z czasów II wojny światowej. Zapraszamy na wyjątkowe zwiedzanie z Bogdanem Rosickim, znawcą  zamkowych tajemnic. Zwiedzanie możliwe w ramach biletów festiwalowych, wymagane są wcześniejsze awizacje!
Zapisy:
telefoniczne tel. 74 66 43 834 lub mailowe: zwiedzanie@ksiaz.walbrzych.pl

Godziny wejść w dniach 10-11.08:
godz. 11:00 , 12:00, 14:30, 15:30

Ważne informacje: 
- Czas zwiedzania ok. 40 minut
- Liczba miejsc w grupach jest ograniczona|! Decyduje kolejność zapisów.
- Zwiedzanie jest możliwe w ramach biletów festiwalowych ważnych w tym samym dniu, na który uczestnik zapisał się na zwiedzanie. 

Zwiedzanie zamku z przewodnikiem podczas festiwalu

- na zwiedzanie obowiązuje dopłata do biletów festiwalowych w cenie 5 zł/os, miejsce zbiórki: wejście główne zamku

Zwiedzanie zamku - specjalnie z myślą o naszych turystach, którzy pragną zobaczyć zamek z przewodnikiem uruchomiliśmy wejścia specjalną trasą, w ramach której zobaczycie najpiękniejsze barokowe sale oraz najstarszą renesansową cześć zamku naznaczoną śladami drugowojennej przebudowy. Oprowadzą Was zamkowi przewodnicy w wyjątkowych strojach z epoki.
Czas zwiedzania: 40 minut.
Na zwiedzanie obowiązuje dopłata do biletów festiwalowych, którą można zakupić w cenie 5 zł/os za pomocą systemu online www.bilety.ksiaz.walbrzych.pl  (w Wydarzeniu: "Festiwal - zwiedzanie z przew.") lub w kasach biletowych w godzinach otwarcia zamku. Przy zakupie dopłaty wybiera się godzinę oraz datę zwiedzania. 
Uwaga! Liczba miejsc w każdej grupie jest ograniczona.
 

Uczta Bolka - atrakcja wieczorna

- atrakcja wieczorna wymaga oddzielnego biletu, miejsce zbiórki: przy kasach biletowych

Po raz pierwszy w historii, specjalnie na Festiwal Tajemnic przygotowaliśmy wyjątkową kulinarną atrakcję wieczoru - rubaszną Ucztę Bolka. To wyjątkowe wydarzenie przeniesie nas do Średniowiecza, w czasy Piastów Świdnicko-Jaworskich, którzy wybudowali wałbrzyską twierdzę i rezydowali w niej w XIV wieku. Uczestnicy uczty będą mogli skosztować potraw, które przed wiekami spożywali książańscy rycerze i ich damy, posłuchać śpiewów na żywo, a przede wszystkim doświadczyć magii najpiękniejszego Zamku w Polsce jaki jest bez wątpienia Książ w Wałbrzychu. Podczas tej hucznej biesiady usłyszycie o niezwykłych losach Bolka I Surowego, Bolka II Małego i księżniczki Anny Świdnickiej.
To będzie niezapomniane przeżycie.

Uczta odbędzie się 10 sierpnia o godz. 19:00. 
Czas trwania: 2,5 godziny
Oferta limitowana. Liczba miejsc jest ograniczona. MIejsce zbiórki jest pod kasami.

Koszt: 180 zł/osoba; 330 zł/2 osoby
Zakup biletów: bilety można zakupić poprzez internetowy system sprzedaży online na stronie www.bilety.ksiaz.walbrzych.pl (Wydarzenie: Festiwal Tajemnic - Festival of Mystery 2019) oraz w kasach biletowych w godzinach otwarcia zamku
Bilety na ucztę są biletami oddzielnymi, bilet festiwalowy nie jest wymagany.

.

Nocne zwiedzanie "Renesans Horroru"

- atrakcja wieczorna wymaga oddzielnego biletu, miejsce zbiórki: przy kasach biletowych

Renesans grozy trwa – coraz więcej zjaw i duchów przybywa do ukrytego pośród lasów Zamku Książ, a 10 sierpnia będzie ich szczególnie dużo! Właśnie tej nocy Słońce wejdzie w Konstelację Lwa, mitycznego potwora, który straszył mieszkańców argolidzkiej doliny. Jakie stworzenia przebudzi to zjawisko? Zobaczymy! Przygotujcie się na podróż mrocznymi korytarzami zamkowymi wśród szeptów i … krzyków. Tylko tutaj po zmroku spotkacie zjawy renesansu i zagubionych podróżników, których gwiazdy sprowadziły na manowce. Przygotujcie się na 90 minut wyjątkowej przygody okraszonej przerażającymi historiami zamkowymi trasą ukrytych przejść, dedykowaną specjalnie Festiwalowi Tajemnic.

Wejścia grup: od godz. 21:00 
Cena biletu - edycja specjalna!:
- 58 zł od osoby

Bilety są biletami oddzielnymi (nie zawierają wstępu na teren festiwalu, usługa odbywa się po jego zamknięciu).
Zakup biletów jest możliwy przez system online - www.bilety.ksiaz.walbrzych.pl, (Wydarzenie: Festiwal Tajemnic - Festival of Mysteries 2019, bilet na Nocne Zwiedzanie edycja specjalna „Renesans Horroru”)
Uwaga! Liczba miejsc ograniczona! Zakup biletów jest równoważny z akceptacją regulaminu zwiedzania. 

WAŻNE INFORMACJE!
- W trakcie Nocnego Zwiedzania mogą Państwo zobaczyć nieudostępnianie dziennie miejsca, wiąże się to jednak z utrudnieniami architektonicznymi np. tunele, wąskie schody, tarasy. Dlatego prosimy o obuwie adekwatne do charakteru usługi ( prosimy o niezakładanie szpilek) oraz o ciepłe ubranie wierzchnie.
- Nocne Zwiedzanie jest usługą specjalną skierowaną do osób dorosłych, podczas zwiedzania dzieją się rzeczy niewskazane dla osób o słabych nerwach. Osoby niepełnoletnie mogą wziąć udział w wydarzeniu tylko pod opieką osób dorosłych i na ich odpowiedzialność.
- Zamek Książ może odmówić wstępu na obszar zarządzany przez spółkę oraz przebywania na nim osobom: znajdującym się pod widocznym wpływem alkoholu, środków odurzających, psychotropowych lub innych podobnie działających środków; zachowującym się agresywnie, prowokacyjnie albo w inny sposób stwarzającym zagrożenie bezpieczeństwa lub porządku zwiedzania

Program
(grafika)

Dojazd
i Parking

Planujecie przyjazd na VII Dolnośląski Festiwal Tajemnic i zastanawiacie się, jak do nas dojechać lub gdzie zaparkować? Informacje, zarówno dla tych, którzy poruszają się publicznymi środkami transportu, jak i dla tych, którzy preferują przyjazd własnym pojazdem znajdziecie [tutaj]. Informujemy dodatkowo, że ze względu na zlokalizowane na przedzamczu stoiska, parkingu znajdujące się bezpośrednio przed budynkiem bramnym, zostały wyłączone.

Adres Zamku Książ:
ul. Piastów Śląskich 1
58-306 Wałbrzych

 

Informacja dla turystów zmotoryzowanych

WSKAZÓWKI DOJAZDU DO ZAMKU KSIĄŻ:

Wszystkim jadącym drogą nr 35 z kierunku Wrocławia i Świdnicy oraz z kierunku Legnica, Jawor i Strzegom, dojeżdżającym do Świebodzic rekomendujemy pozostawienie aut na parkingu na ul. Piastów Śląskich przy Stadninie Koni.  Kierowcom przyjeżdżającym od strony Wałbrzycha sugerujemy skorzystanie z Parkingu Głównego. Mapa parkingów dostępna jest [tutaj].
Kierowców autokarów prosimy o kierowanie się na Parking Główny, wyznaczone zostaną na nim miejsca dla tego typu pojazdów. Nie ma możliwości wjazdu autokarem na ul. Piastów Śląskich.
W przypadku niekorzystnych warunków pogodowych sugerujemy skorzystanie z innych parkingów niż z parking przy ul. Piastów Śląskich przy Stadninie Koni np. Parking Główny.

Opłaty parkingowe:


Parking "Piastów Śląskich":
rodzaj pojazdu opłata za postój
do północy
pojazd jednośladowy 10 zł
samochód osobowy 10 zł
bus/camper 20 złParking Główny:
rodzaj pojazdu opłata za postój
za dobę
pojazd jednośladowy 6 zł
samochód osobowy 10 zł
bus/camper 15 zł
autobus 40 zł

 

Informacja dla turystów pieszych

AUTOBUSY:
Turystów niezmotoryzowanych informujemy, że w dn. 10-11.08 pod zamek podjeżdżają linie autobusowe nr 8 (wszystkie kursy) oraz linia nr 12 (wybrane kursy).
Podróżujących pociągiem informujemy, że:
- linia nr 8 zatrzymuje się na przeciwko stacji kolejowej "Wałbrzych Miasto" (przystanek linii nr 8 - "Armii Krajowej - Dworzec Miasto")
- linia nr 12 zatrzymuje się na przeciwko stacji kolejowej "Wałbrzych Miasto" (
przystanek linii nr 12 - "Armii Krajowej - Dworzec Miasto") oraz przy stacji kolejowej "Wałbrzych Szczawienko" (przystanek linii nr 12 - "Wrocławska - Stacyjna"). Rekomendujemy przyjazd Kolejami Dolnośląskimi, dzięki którym mogą Państwo zaoszczędzić nawet 50% na bilecie przejazdowym.

Obie linie zatrzymują się na przystanku "Wrocławska - Szczawienko" (naprzeciwko Palmiarni Wałbrzych), skąd mozna dojść do zamku pieszo (ok. 15-20 minut drogi).

Szczegółowy rozkład jazdy autobusów: http://rozklad.zdkium.walbrzych.pl.

Kursy linii nr 12 przedłużone do przystanku Jeździecka-Zamek Książ:
  kierunek Zamek Książ kierunek Centrum
data odjazd z przystanku Chrobrego-Plac Grunwaldzki odjazd z przystanku Wrocławska-Stacyjna odjazd z przystanku Jeździecka-Zamek Książ
11.08
(sobota)
8:10 8:23 9:05
8:40 8:53 13:35
12:40 12:53 14:25
13:40 13:53 17:35
17:20 17:33 18:05
17:40 17:53 18:35
12.08
(niedziela)
8:10 8:23 11:35
10:40 10:53 12:05
11:10 11:23 12:35
11:40 11:53 13:05
12:10 12:23 13:35
12:40 12:53 14:35
13:40 13:53 16:35
14:10 14:23 16:50
16:10 16:23  

Informacje
dla Wystawców

Z przyjemnością ogłaszamy, że powstała już oferta dla wystawców pragnących wziąć udział w VII Dolnośląskim Festiwalu Tajemnic, który od wielu lat stanowi jedno z najpopularniejszych wydarzeń odbywających się na Zamku Książ. Impreza, tak samo jak obiekt, cieszy się niegasnącym zainteresowaniem turystów, o czym najlepiej świadczy fakt, że do dawnej siedziby Hochbergów przyjeżdża wówczas ok 15 - 18 tyś. zwiedzających. W tym roku festiwal trwa w dniach 10 - 11  sierpnia 2019 r.

Serdecznie zapraszamy Państwa do zapoznania się z tegoroczną ofertą (w szczególności z Regulaminem Uczestnictwa "Festiwal Tajemnic 2019 Informacje dla wystawców").

Prosimy o przesyłanie wypełnionych kart zgłoszeń na adres:festiwal@ksiaz.walbrzych.pl w tytule wpisując VII Dolnośląski Festiwal Tajemnic.
 

W razie pytań i wątpliwości prosimy o kontakt pod numerem telefonu:
 

  stoiska wewnątrz zamku   - tel. +48 74 66 43 829
 

Dodatkowo wyjaśniamy, że zapis „płatność przed  30.07.2019 r.”  widniejący w załączniku 'Informacje dla wystawców" (załącznik nr 1 do karty zgłoszenia) oznacza, iż na wszystkie rezerwacje dokonane do tego dnia obowiązuje niższa cena. Zapis nie wyznacza terminu płatności. Termin płatności znajduje się na  proformie (wystawionej po otrzymaniu karty zgłoszenia) i jest to 7 dni od jej wystawienia.


 

Partnerzy
festiwalu

Organizatorzy

Patronat Honorowy

Mecenas zamku

Partner Główny

Partnerzy

Patroni medialni