Menu
Letni Festiwal Tajemnic

Kup bilet
online

Letni Festiwal

Nadchodzi II Letni Festiwal Tajemnic czyli największe w Polsce spotkanie poszukiwaczy przygód oraz miłośników historii. W tym roku przeniesiemy się do szpiegowskiego świata pełnego nierozwiązanych tajemnic, spektakularnych kradzieży i szyfrów. Zaplanowaliśmy dla Was masę emocjonujących atrakcji m.in. laserowy labirynt, ekspozycję aut z filmów akcji, wystawę „Genialne fałszerstwa i kradzieże”, strefę dla dzieci „ Mali Agenci” oraz z spotkanie ze słynnym oficerem polskiego wywiadu Marianem Zacharskim. Nie zabraknie również silniejszych emocji, których dostarczy Nocne zwiedzanie "Spectre" trasą niepokazywanych przejść w asyście zamkowych... zjaw. 

30-31 lipca 2022 r. zaplanujcie w Zamku Książ.

Ceny
Biletów i Godziny Otwarcia

Informujemy, że teren Letniego Festiwalu Tajemnic odbywającego się w dniach 30-31.07.2022 r. (sobota-niedziela) obejmuje Zamek Książ, przedzamcze wraz z dziedzińcem i tarasy. W związku z tym w podanych dniach wstęp na przedzamcze będzie biletowany, a bony turystyczne nie będą realizowane.

Godziny otwarcia w dniach 30-31.07.2022 r.
Godziny otwarcia kas biletowych  09:00 - 18:00 
Zwiedzanie obiektu możliwe  09:00 - 19:00 
  normalny (zł) ulgowy (zł) 2

Bilet festiwalowy 1
wejście w godz. 09:00-19:00

49 39

Bilet festiwalowy po godz. 16:00 1
wejście w godz. 16:00-19:00

39 39
Bilety dodatkowe (wymagany bilet festiwalowy)
Podziemia 3 45 min 35 29

Sekrety Książa  50 min (specjalne zwiedzanie zamku z przew.)

20 16
Bilety oddzielne (niewymagany bilet festiwalowy)
Nocne Zwiedzanie - "Spectre" 5 67 -

Zakupu można dokonać poprzez zamkowy system sprzedaży online znajdujący się na stronie: bilety.ksiaz.walbrzych.pl (wydarzenie "Festiwal Tajemnic - Festival of Mystery 2022") oraz w kasach zamkowych w godzinach otwarcia zamku. Bilet zakupiony poprzez elektroniczny system można okazać ochronie w wersji elektronicznej lub w formie papierowej.

Dotyczy jednorazowego wstępu, w terminie 30.07 albo 31.07.2022 r., na zwiedzanie indywidualne Zamku Książ oraz z zestawem audioguide ( ok. 30 minut), dziedzińca, tarasów. Dodatkowo bilety festiwalowe uprawniają do uczestnictwa we wszystkich atrakcjach, wykładach, warsztatach, pokazach oraz pozostałych wystawach przewidzianych w programie w wybranym dniu, za wyjątkiem zwiedzania Podziemi - 45 min. (zwiedzanie wyłącznie z przewodnikiem, za dopłatą), , Mauzoleum (zwiedzanie wyłącznie bez przewodnika, bilet festiwalowy nie jest wymagany), zwiedzania Sekrety Książa (zwiedzania trasą specjalną, za dopłatą) oraz Nocnego Zwiedzania ed. spec. "TSpectre" (atrakcja wieczorna, obowiązuje bilet oddzielny, bilet festiwalowy nie jest wymagany). Bilety festiwalowe nie zawierają wstępu do Palmiarni Wałbrzych.


Bilety ulgowe przysługują dzieciom i młodzieży szkolnej, studentom do 26 roku życia; osobom niepełnosprawnym i ich opiekunom oraz emerytom i rencistom; osobom w wieku od 4 do 16 lat oraz powyżej 65 roku życia. Wydanie biletu ulgowego jest uzależnione od uprzedniego okazania ważnego dokumentu uprawniającego do ulgi. Dzieci do lat 4 - wstęp wolny.


Podziemia (45 min.) to półkilometrowa trasa na głębokości 50 metrów głębokości pod dziedzińcem. Podczas przejścia odwiedzający zobaczą potężną wybetonowaną halę, korytarze wykute w surowej skale oraz poboczne komory bunkra. Zwiedzanie trwa 45 minut i odbywa się wyłącznie z przewodnikiem o określonej godzinie w wybranym dniu (widniejącej na bilecie). Na zwiedzanie podziemi obowiązuje bilet dodatkowy (wejście do podziemi znajduje się na terenie festiwalu, dlatego wymagany jest również bilet festiwalowy ważny w tym samym dniu). Więcej informacji o podziemiach znajduje się tutaj, a ważne informacje dot. zwiedzania podziemi tutaj 


Sekrety Książa (50 min.) to zwiedzania zamku z przewodnikiem trasą specjalną. Bilet można zakupić w kasach biletowych lub za pomocą systemu sprzedaży online bilety.ksiaz.walbrzych.pl (Wydarzenie: Festiwal Tajemnic - Sekrety Książa) - na etapie zakupu wybiera się datę i godzinę zwiedzania. Dopłata to bilet dodatkowy, wymagany jest również bilet festiwalowy uprawniający do wejścia na teren festiwalu (miejsce zbiórki znajduje się przed głównym wejściem zamku). 


Nocne Zwiedzanie - "Spectre" to wieczorne wydarzenie specjalne organizowane w ramach festiwalu - na zwiedzanie obowiązuje bilet oddzielny (bilet festiwalowy nie jest wymagany), zwiedzanie odbywać się będzie tylko w dniu 30 lipca (sobota), czas: 90 minut. Pierwsza grupa zwiedzania wejdzie do zamku w dniu o godz. 21:00 (po godzinach trwania festiwalu), kolejne co 15 minut. Szczegółowy opis zwiedzania znajduje się tutaj.

 

Program

Ponad 10 tys. uczestników, eksponaty muzealne z całego kraju, pokazy specjalne, unikalne wystawy, atrakcje dla rodzin z dziećmi, a to wszystko w jednym z największych i najbardziej tajemniczych zamków w Polsce. Co czeka nas w trakcie edycji wydarzenia 2022?

 

 

 

Laserowy Labirynt

- atrakcja dostępna w ramach biletów festiwalowych, miejsce: Sala Balowa, codziennie

Laserowy Labirynt -  W 2022 roku poczujemy się jak na planie filmowym i sprawdzimy swoją zwinność podczas laserowej ścieżki, która  powstanie w największym kompleksie zamkowych sal.  To wyjątkowa atrakcja i jedyna okazja dla aktywnych turystów!.

Marian Zacharski - spotkanie ze szpiegiem

- atrakcja dostępna w ramach biletów festiwalowych, miejsce: Sala Balowa

Spotkanie z Marianem Zacharskim - tylko podczas II Letniego Festiwalu Tajemnic odwiedzający nas goście będą mogli wziąć udział w wyjątkowym spotkaniu z Marianem Zacharskim,  oficerem polskiego wywiadu cywilnego w stopniu generała brygady, biznesmen, autorem książek z gatunku historii oraz literatury faktu.
Podczas spotkania z Zacharskim usłyszymy historię "superszpiega", który od pewnego momentu był jednym z najważniejszych celów amerykańskich służb. Informacje i dokumenty, które dostarczał na wschodnią stronę żelaznej kurtyny dotyczyły najbardziej zaawansowanych amerykańskich projektów zbrojeniowych m.in. specyfikacje radarów (stosowanych w bombowcach, na okrętach wojennych czy sonarów dla atomowych okrętów podwodnych), szczegółowe dane o systemach przechwytywania celów i naprowadzania na nie rakiet stosowanych w ówczesnych samolotach bojowych, dokumentacja dotycząca rakiet takich jak Hawk czy Patriot. Podejrzewa się, że dzięki jego informacjom udało się przejąć czołg M1 „Abrams”, płynący do Turcji. 

źródło zdjęcia: Wikipedia

Ekspozycja samochodów z filmów akcji

- atrakcja dostępna w ramach biletów festiwalowych, miejsce: Dziedziniec

Ekspozycja samochodów z filmów akcji  – w weekend 30-31 lipca, zamkowy dziedziniec stanie się miejscem ekspozycji samochodów ze słynnych filmów akcji. Nie zabraknie takich szpiegowskich egzemplarzy jak auto rodem z "07 zgłoś się", "Hansa Klosa" czy pełnych przygód "Indiana Jonesa" oraz "Bonnie & Clyde". To będzie wyjątkowa okazja, by zrobić pamiątkowe zdjęcie przy samochodach, których nigdzie już nie zobaczymy, a które wciąż budzą ogromne emocje.

Wystawa "Genialne fałszerstwa i kradzieże"

- atrakcja dostępna w ramach biletów festiwalowych, miejsce: Kompleks Sali Krzywej II p.

Genialne fałszerstwa i kradzieże  – takiej wystawy w Książu jeszcze nie było! Uczestnicy II Letniego Festiwalu Tajemnic przejdą prawdziwym labiryntem niezwykłych kopii słynnych dzieł sztuki. Zobaczymy tu takie eksponaty jak m.in. słynny krzyż z Drezna . Poznamy również niezwykłe historie tych przedmiotów oraz trzymające w napięciu opowieści o emocjonujących kradzieżach przeprowadzone w obiektach zabytkowych. 

"Mali Agenci" - strefa dla rodzin z dziećmi

- atrakcje dostępne w ramach biletów festiwalowych, codziennie od 10:00 do 19:00

W Książu wiemy jak dużo mają w sobie energii najmłodsi podróżnicy i właśnie z myślą o nich przygotowaliśmy dla mnóstwo dedykowanych im propozycji.

Codziennie (30-31.07) dla rodzin z dziećmi odbywać się będą:

Strefa "Mali Agenci"– w zamkowych salach powstanie specjalna strefa prowadzona przez zamkowych detektywów. Młodzi szpiedzy będą rozwiązywać zagadki, odkrywać poszlaki i uczyć się zagadnień z kryminalistyki. Będziemy badać odciski palców i przeszukiwać zamek - nic nie umknie naszej uwadze! Atrakcja całodniowa. 

Gra terenowa "Sekretne ogrody księżnej Daisy" - kto wejdzie do zamkowych ogrodów, ten na zawsze pozostawi tu kawałek serca. Ich uroda, kształt i mnogość koncepcji fascynują każdego. To również niezwykła przestrzeń do zabawy. Urząd Marszałkowski Województwa Dolnego Śląska zaprasza aktywne rodziny z dziećmi na prawdziwą przyrodniczą eskapadę, pełną zagadek, tajemnic i ukrytych skarbów.
Gra trwa w godzinach 13:00 - 16:00 na zamkowych tarasach. Miejsce: Taras Bogini Flory ( żółty namiot UMWD). 

Zwiedzanie zamku z z zestawem audioguide podczas festiwalu

- zwiedzanie zamku z zestawem audioguide jest dostępne w ramach biletów festiwalowych, odbiór audioguidów: wejście główne zamku

Zwiedzanie zamku - specjalnie z myślą o turystach, którzy pragną usłyszeć historię Zamku Książ, uruchomimy specjalną trasę audioguide, w ramach której zobaczycie najpiękniejsze barokowe sale, w tym słynną Salę Maksymiliana, czyli najlepiej zachowaną na Dolnym Śląsku barokową salę reprezentacyjną. 
Czas zwiedzania: 30 minut.
 

Sekrety Książa - zwiedzanie specjalną trasą

- atrakcja biletowana dodatkowo, miejsce zbiórki: portiernia zamku (wnętrze)

Sekrety Książa Zamek Książ uznaje się za jeden z najbardziej tajemniczych miejsc w kraju. Podziemia, ukryte skarby, nieznane pomieszczenia, zagadki z czasów II wojny światowej. Zapraszamy na wyjątkowe zwiedzanie z Bogdanem Rosickim, znawcą  zamkowych tajemnic. Usługa biletowana dodatkowo!

Godziny wejść w dniach 30-31.07:
godz. 11:00

Ważne informacje: 
- Czas zwiedzania ok. 45 minut
- Liczba miejsc w grupach jest ograniczona|! 
- Zwiedzanie jest możliwe w ramach biletów dodatkowych (wymagany również bilet festiwalowy ważnych w tym samym dniu).

Nocne zwiedzanie z duchami "Spectre"

- atrakcja wieczorna w sobotę 30.07 wymaga oddzielnego biletu, miejsce zbiórki: przy kasach biletowych

Podobnie jak James Bond zmierzył się z organizacją WIDMO, tak najodważniejsi turyści tej nocy będą mieli okazję, by wyjść na spotkanie... prawdziwym zjawom Książa. Tego wieczoru zobaczycie ich szczególnie dużo, bo wspólnie wejdziemy do opuszczonych zamkowych pomieszczeń, w których się kryją za dnia,  takich jak zdewastowane IV piętro, dawna kuchnia zamkowa na najwyższej kondygnacji czy do piwnic Hochbergów na poziomie -2.  Usłyszycie straszne historie, więc będzie trochę strachu, ale nie zabraknie również... trochę śmiechu. Oczywiście, jeżeli nie będzie oddalać się od grupy! Do zobaczenia!. Przygotujcie się na 90 minut wyjątkowej przygody okraszonej przerażającymi historiami zamkowymi trasą ukrytych przejść, dedykowaną specjalnie Letniemu Festiwalowi Tajemnic.

MIEJSCE I GODZINA: 
30.07 (sobota), wejścia grup od godz. 21:00, kolejne grupy wchodzą co 15 minut.

CENNIK:
67 zł/osoba
Bilety są biletami oddzielnymi (nie zawierają wstępu na teren festiwalu, usługa odbywa się po jego zamknięciu). Nocne zwiedzanie jest usługa specjalną, dlatego bilety ulgowe na nią nie obowiązują.

ZAKUP BILETÓW:
Zakup biletów jest możliwy przez system online - www.bilety.ksiaz.walbrzych.pl, (Wydarzenie: Zwiedzanie zamku -30-31.07 - Festiwal Tajemnic  a następnie:  Festiwal - Nocne zwiedzanie Spectre)
Uwaga! Liczba miejsc ograniczona! Zakup biletów jest równoważny z akceptacją regulaminu zwiedzania. 

WAŻNE INFORMACJE!
- W dniu 30 lipca parking hotelowy będzie wyłączony, prosimy uczestników Nocnego zwiedzania o parkowanie na parkingu Głównym w parku (parking w cenie biletów) oraz o dojście do zamku betonową drogą przez park (ok. 10 minut). Miejsce zbiórki: przed budynkiem kasowym. Wymagana punktualność! 
- W trakcie Nocnego Zwiedzania mogą Państwo zobaczyć nieudostępnianie dziennie miejsca, wiąże się to jednak z utrudnieniami architektonicznymi np. tunele, wąskie schody, tarasy. Dlatego prosimy o obuwie adekwatne do charakteru usługi ( prosimy o niezakładanie szpilek) oraz o ciepłe ubranie wierzchnie.
- Nocne Zwiedzanie jest usługą specjalną skierowaną do osób dorosłych, podczas zwiedzania dzieją się rzeczy niewskazane dla osób o słabych nerwach. Osoby niepełnoletnie mogą wziąć udział w wydarzeniu tylko pod opieką osób dorosłych i na ich odpowiedzialność.
- Zamek Książ może odmówić wstępu na obszar zarządzany przez spółkę oraz przebywania na nim osobom: znajdującym się pod widocznym wpływem alkoholu, środków odurzających, psychotropowych lub innych podobnie działających środków; zachowującym się agresywnie, prowokacyjnie albo w inny sposób stwarzającym zagrożenie bezpieczeństwa lub porządku zwiedzania
- Masz pytania? napisz do nas na nocne@ksiaz.walbrzych.pl

Dojazd/Parking

Informacja dla turystów zmotoryzowanych

WSKAZÓWKI DOJAZDU DO ZAMKU KSIĄŻ:
Wszyscy jadący drogą nr 35 z kierunku Wrocławia i Świdnicy oraz z kierunku Legnica, Jawor i Strzegom, dojeżdżającym do Świebodzic rekomendujemy pozostawienie aut na parkingu na ul. Piastów Śląskich przy Stadninie Koni.  Kierowcom przyjeżdżającym od strony Wałbrzycha sugerujemy skorzystanie z Parkingu Głównego.
Kierowców autokarów prosimy o kierowanie się na Parking Główny, wyznaczone zostaną na nim miejsca dla tego typu pojazdów. Nie ma możliwości wjazdu autokarem na ul. Piastów Śląskich.
W przypadku niekorzystnych warunków pogodowych sugerujemy skorzystanie z innych parkingów niż z parking przy ul. Piastów Śląskich przy Stadninie Koni np. Parking Główny.

Ceny parkingowe:
Parking "Piastów Śląskich":
20 zł/do północy/samochód osobowy
Parking Główny "w parku":
20 zł/doba/samochód osobowy
35 zł/doba/bus
45 zł/doba/autobus

Informacja dla turystów pieszych

AUTOBUSY:
Turystów niezmotoryzowanych informujemy, że pod zamek podjeżdża tylko linia autobusowa nr 8 (należy sprawdzić wcześniej stację końcową, którą powinna być "Jeździecka - Zamek Książ").
Podróżujących pociągiem informujemy, że linia nr 8 zatrzymuje się na przeciwko stacji kolejowej "Wałbrzych Miasto" (przystanek linii nr 8 - "Armii Krajowej - Dworzec Miasto").
Istnieje również możliwość podjechania często kursującą linią autobusową nr 12 na końcowy przystanek "Wrocławska - Szczawienko" (naprzeciwko Palmiarni Wałbrzych), a następnie dojście do zamku pieszo (ok. 15-20 minut drogi).
Podróżujących pociągiem informujemy, że linia nr 12 zatrzymuje się na przystanku przy stacji kolejowej "Wałbrzych Miasto" (nazwa przystanku linii nr 12 to "Armii Krajowej - Dworzec Miasto") oraz przy stacji kolejowej "Wałbrzych Szczawienko" ( nazwa przystanku linii nr 12 to "Wrocławska - Stacyjna").

 

Konkurs
Gastronomia - wyniki

Ogłoszenie o wyborze oferty na wynajem powierzchni z wyłącznością gastronomiczną oraz wyłącznością na sprzedaż piwa w terminie 30.07-31.07.2022 r. Na terenie Zamku Książ w Wałbrzychu podczas letniego festiwalu tajemnic 2022.

Konkurs
na urządzenia rekreacyjne

Z przyjemnością informujemy, że ogłoszony zastał konkurs na wynajęcie powierzchni pod urządzenia rekreacyjne podczas Letniego Festiwalu Tajemnic. W tym roku festiwal trwa w dniach 30 - 31 lipca 2022 r.

Serdecznie zapraszamy Państwa do zapoznania się z tegorocznymi warunkami konkursowymi (w szczególności z  Warunkami składania ofert - załącznik 1 do karty zgłoszenia oraz Regulamien uczestnictwa - załącznik 4).

Prosimy o przesyłanie wypełnionych kart zgłoszeniowych na adres:festiwal@ksiaz.walbrzych.pl w tytule wpisując Letni Festiwal Tajemnic do dnia 20.06.2022 r. do godz. 12:00.