O
Festiwalu

IV Letni Festiwal Tajemnic 2024 w Zamku Książ odbędzie się

3-4 sierpnia 2024 r.

Witajcie poszukiwacze przygód i odkrywcy tajemnic! W tym roku podczas IV Letniego festiwalu Tajemnic, Książ zamieni się w prawdziwy "Zamek Sztuki". Jakie atrakcje dla Was przygotowaliśmy? Przygotujcie się na wyjątkowe spotkania z żywymi obrazami, które... będą przechadzać się po terenie festiwalu i chętnie pozować do zdjęć. W samym zamku czekają na Was trzy wyjątkowe wystawy: fanów malarstwa zachwyci ekspozycja kadrów z filmu "Chłopi" wzbogacona o pokaz tańców ludowych, miłośnicy historii przeniosą się do XIX wieku w ramach wystawy "Książ utracony", a dobry nastrój zapewni Wam prezentacja "Nieudanych rekonstrukcji". 

Dzieła sztuki są szczególnie interesujące, gdy są cenne, zaginione lub... przeklęte. Opowiemy o tym podczas bloków wykładowych oraz na dodatkowej wystawie specjalnej " Skrytki Grundmanna" (zwiedzanie z przewodnikiem). Zaplanowaliśmy również sporo atrakcji dla rodzin z dziećmi - w weekend 3-4 sierpnia powstaną u nas aż 3 przestrzenie, w których będziemy spełniać się kreatywnie czyli malować klockami, tworzyć kolaże oraz kubistyczne prace. To tu powstaną wiekopomne obrazy naszych małych artystów.

Nie zabraknie też propozycji wieczornych - w tym roku zaplanowaliśmy aż dwie edycje Nocnego zwiedzania z duchami: dla rodzin z dziećmi pn. Nocna Straż oraz dla osób dorosłych - "Krzyk".

Oczywiście, to nie wszystko! Program IV Letniego Festiwalu Tajemnic naprawdę pęka w szwach - sprawdźcie poniżej! 

Ceny
Biletów i Godziny Otwarcia

Informujemy, że teren Letniego Festiwalu Tajemnic odbywającego się w dniach 03-04.08.2024 r. (sobota-niedziela) obejmuje Zamek Książ, tarasy oraz przedzamcze z dziedzińcem. W związku z tym w podanych dniach wstęp na przedzamcze będzie biletowany!

Godziny otwarcia w dniach 03-04.08.2024 r.
Godziny otwarcia kas biletowych  09:00 - 18:00 
Zwiedzanie obiektu   09:00 - 19:00 
  normalny (zł) ulgowy (zł) 2

Bilet festiwalowy 1
wejście w godz. 09:00-19:00

65 55
Bilet festiwalowy po godz. 16:00 1
wejście w godz. 16:00-19:00
55 55
Bilety dodatkowe (wymagany bilet festiwalowy)
Podziemia 3 40 min
zwiedzanie z przewodnikiem
39 34
Skrytki Grundmana - historia ukrytych skarbów4 ok. 20 min
zwiedzanie dodatkowej wystawy z przewodnikiem
15 10
Bilety oddzielne (niewymagany bilet festiwalowy)
Nocne Zwiedzanie dla rodzin z dziećmi  "Nocna Straż" 5
zwiedzanie z przewodnikiem i duchami
74 68
Nocne Zwiedzanie dla dorosłych  "Krzyk" 5
zwiedzanie z przewodnikiem i du​chami
77  

Zakupu można dokonać poprzez zamkowy system sprzedaży online znajdujący się na stronie: bilety.ksiaz.walbrzych.pl (wydarzenie "Zwiedzanie zamku w dniach 3-4.08.2024 r. - Letni Festiwal Tajemnic") oraz w kasach zamkowych w godzinach ich otwarcia. Bilet zakupiony poprzez elektroniczny system można okazać ochronie w wersji elektronicznej lub w formie papierowej.

Dotyczy jednorazowego wstępu, w terminie 03.08 albo 04.08.2024 r., na zwiedzanie indywidualne Zamku Książ oraz z zestawem audioguide (ok. 40 minut), dziedzińca, tarasów. Dodatkowo bilety festiwalowe uprawniają do uczestnictwa we wszystkich atrakcjach, wykładach, warsztatach, pokazach oraz pozostałych wystawach przewidzianych w programie w wybranym dniu, za wyjątkiem zwiedzania Podziemi - 45 min. (zwiedzanie wyłącznie z przewodnikiem, za dopłatą), zwiedzania Skrytki Grundmana (zwiedzanie wyłącznie z przewodnikiem, za dopłatą),  oraz Nocnego Zwiedzania (atrakcja wieczorna, obowiązuje bilet oddzielny, bilet festiwalowy nie jest wymagany). Bilety festiwalowe nie zawierają wstępu do Palmiarni Wałbrzych.


Bilety ulgowe przysługują dzieciom od lat 4, uczniom szkół do lat 19 oraz studentom do 24 roku życia; opiekunom grup szkolnych, przedszkolnych, grup dzieci i młodzieży (1 opiekun grupy 10-cio osobowej wchodzi bezpłatnie); osobom niepełnosprawnym oraz opiekunom osób niepełnosprawnych w stopniu znacznym; emerytom, rencistom i osobom powyżej 65 roku życia. Zakup biletu ulgowego jest uzależniony od uprzedniego okazania ważnego dokumentu uprawniającego do ulgi. Piloci lub przewodnicy grupy zorganizowanej oraz dzieci do lat 4 mają wstęp wolny (nie dotyczy to grup zorganizowanych złożonych z dzieci oraz usług specjalnych np. Zamek po drugiej stronie lustra, Baśniowy Książ, Nocne zwiedzanie).


Podziemia (ok.40 min.) to półkilometrowa trasa na głębokości 50 metrów głębokości pod dziedzińcem. Podczas przejścia odwiedzający zobaczą potężną wybetonowaną halę, korytarze wykute w surowej skale oraz poboczne komory bunkra. Zwiedzanie trwa 40 minut i odbywa się wyłącznie z przewodnikiem o określonej godzinie w wybranym dniu (widniejącej na bilecie). Na zwiedzanie podziemi obowiązuje bilet dodatkowy (wejście do podziemi znajduje się na terenie festiwalu, dlatego wymagany jest również bilet festiwalowy ważny w tym samym dniu). Więcej informacji o podziemiach znajduje się tutaj, a ważne informacje dot. zwiedzania podziemi tutaj 


Skrytki Grundmana (ok. 20 min.) to dodatkowe zwiedzanie wystawy zaaranżowanej w średniowiecznej części zamku. Kim był Gunther Grundmann? Jakie skarby i drogocenne dzieła sztuki poukrywano na Dolnym Śląskim w okresie II wś? Jakie był największe skarby III Rzeszy? Zapraszamy na niezwykłe zwiedzanie w ramach, których usłyszycie niesamowite historie.  Zwiedzanie trwa ok. 20 minut i odbywa się wyłącznie z przewodnikiem - grupy będą formowane na bieżąco pod Salą Balową. Na to zwiedzanie obowiązuje bilet dodatkowy (wymagany jest również bilet festiwalowy ważny w tym samym dniu). Więcej informacji o wystawie znajduje się tutaj.


Nocne Zwiedzanie - to wieczorne wydarzenie specjalne organizowane w ramach festiwalu - zapraszamy Państwa na dwie wyjątkowe edycje: "Nocna Straż" dla rodzin z dziećmi (wejścia do godz. 20:30) oraz "Krzyk" dla osób dorosłych (wejścia od godz. 21:00). Na Nocne zwiedzanie obowiązuje bilet oddzielny (bilet festiwalowy nie jest wymagany), zwiedzanie odbywać się będzie tylko w dniu 3 sierpnia (sobota), czas: 90 minut. Grupy wchodzą o ściśle określonych godzinach (co 15-30 minut), godzina Państwa wejścia widnieje na bilecie. Szczegółowy opis zwiedzania znajduje się tutaj.

 

Program

Zwiedzanie zamku z z zestawem audioguide podczas festiwalu

- zwiedzanie zamku z zestawem audioguide jest dostępne w ramach biletów festiwalowych, odbiór audioguidów: I piętro zamku (wystarczy poruszać się po trasie zwiedzania)
Przyjeżdżacie na festiwal. ale chcecie posłuchać również o historii zamku? Z myślą o turystach, którzy pragną poznać dzieje Książa uruchomimy specjalną trasę audioguide, w ramach której zobaczycie najpiękniejsze barokowe sale, w tym słynną Salę Maksymiliana, czyli najlepiej zachowaną na Dolnym Śląsku barokową salę reprezentacyjną oraz wystawę Książ od Kuchni, czyli zamek na przełomie XVIII I XIXw. Czas zwiedzania: 30 minut.
Dodamy, że tak rozpoczniemy przygodę z tegorocznym festiwalem. Najpierw wprowadzimy Was w niezwykły świat zamku, a następnie wciągniemy w pełen pasji, malarstwa i technologicznych rewolucji event.

 

 

Chodzące Dzieła Sztuki - spotkanie z animatorami

Spotkanie z animatorami jest w ramach biletów festiwalowych. 
Ah, gdyby tak zobaczyć na żywo scenę słynnego "Pocałunku" Gustava Klimta albo wejść do scenerii "Babiego Lata" Józefa Chełmońskiego? Za mało pikanterii? Może wolelibyście porozmawiać z dziełem stworzonym przez... Pablo Picassa? Przygotujcie się na mnóstwo wrażeń, bo 3 i 4 sierpnia słynne światowe obrazy będą przechadzać się po terenie kompleksu zamkowego, a Wy będziecie mogli nie tylko zrobić sobie z nimi zdjęcie, ale również - porozmawiać! Gwarantujemy niesamowite wrażenia i zachwyty małych i dużych turystów.

Żebyście mogli zachwycić się nimi w pełni, zapraszamy o godz. 11:00  na wyjątkowy Pochód Dzieł Sztuki na zamkowym dziedzińcu. 

Sala Balowa - Ożywione obrazy Książa w technologii AI

Atrakcja dostępna w ramach biletu festiwalowego.

Dzięki współpracy z Muzeum Narodowym we Wrocławiu Zamek Książ zapełnił się niezwykłymi dziełami sztuki, które należały kiedyś również do zbioru rodziny Hochbergów. W Salach Metamorfoz zobaczycie niezwykłe sceny z Syna Marnotrawnego, a w Sali Konrada największy obraz sztalugowy o tematyce historycznej w kraju - Alaryk w Rzymie. Sceneria tego drugiego dzieła jest niesamowita, to prawdziwe pole bitwy. Specjalnie dla Was ożywimy tę scenę dzięki zastosowaniu nowoczesnych technologii. To nie wszystko! Pokaz przewidziany jest na ok. 5 minut i wzbogacimy go emocjonujące elementy.

Ważne informacje - Grupy będą tworzone na bieżąco pod Salą Balową.


 

 

 

 

Chłopi - wystawa z filmu oraz pokazy tańca

Wystawa dostępna w ramach biletu festiwalowego.

Czy mieliście już okazję zobaczyć wyjątkowy film malarski "Chłopi" (reż. DK Welchman, Hugh Welchman) z 2023 r. inspirowany dziełem Władysława Reymonta? Podczas IV Letniego Festiwalu Tajemnic specjalnie dla Was zaprezentujemy aż 40 kadrów z tej produkcji pozyskanych w ramach współpracy ze Studiem Breakthru Films. Obrazy zostały stworzone przez 30 artystek i artystów różnych narodowości, w jednolitej stylistyce  (na potrzeby produkcji filmowej). Na uwagę zasługują pejzaże inspirowane m.in. twórczością Juliana Fałata oraz portrety bohaterów czerpiące z malarstwa holenderskiego XVIII wieku. A żebyście w pełni zachwycili się tymi niezwykłymi obrazami nawiązującymi do wsi, tańców ludowych oraz lokalnego folkloru wzbogacimy ją występami Zespołu Pieśni i Tańca Wałbrzych. To jedyna taka okazja!

Godziny pokazów: godz. 10:30, 12:00, 14:00, 17:00.

 

 

Andrzej Boj Wojtowicz - malowanie temperą jajową

Atrakcja dostępna w ramach biletów festiwalowych.

Czym byłby festiwal o tematyce dotyczącej dzieł sztuki bez artysty, który na naszych oczach będzie tworzył swoje wyjątkowe dzieło? Jak przystało na Letni Festiwal Tajemnic, nie może to być zwykły malarz ani przeciętny obraz. Specjalnie dla naszych turystów gościem festiwalu będzie Andrzej Boj Wojtowicz, który maluje wyjątkową techniką, a konkretnie temperą jajową. Jak stworzyć farby za pomocą jajek? Na co pozwala taka metoda i pod jakimi względami jest lepsza? Jak przebiega proces twórczy?

Tego wszystkiego dowiemy się podczas pokazów artysty o godz. 11:30, 13:30, 15:30, 17:30

Oprócz tego przez cały czas trwania festiwalu Andrzej Boj Wojtowicz będzie malował Portret Księżnej Daisy na scenie Sali Kinowej. Wydarzenie wzbogacimy wystawą prac artysty.

 

Andrzej Boj Wojtowicz urodził się 24.X.1959 roku w Głubczycach. Studia artystyczne z zakresu malarstwa i grafiki odbył w latach 1984 – 1990 w Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu u Wandy Gołkowskiej, Haliny Pawlikowskiej i Stanisława Zimy. Stały się one inspiracją do wyboru realizmu jako sposobu kształtowania dzieła sztuki.
Boj Wojtowicz swobodnie porusza się w różnych dziedzinach sztuki: malarstwo sztalugowe, freski, grafika i rysunek. Używa naturalnych samodzielnie preparowanych barwników, werniksów, gruntów.
Tworzy sztukę przesyconą symboliką, która swymi korzeniami sięga przede wszystkim toposów biblijnych. Istotne są też sugestie formalne, korespondujące ze sztuką geniuszy epoki.
Pomnikowy sposób kształtowania przez Niego postaci - zwłaszcza w aktach – dynamicznych przez wewnętrzne napięcia, monumentalnych przez trójwymiarowość bryły i strukturę kładzionej farby, to jakby paralela ze sztuką Michała Anioła. Rysunkowe didaskalia w malarskich obrazach, odwołania do motywu człowieka witruwiańskiego, a nade wszystko leonardowska filozofia malowania, wg której boska obecność ożywia przestrzeń obrazu w taki sam sposób w jako ożywia świat – to wiąże go z genialnym artystą.

Strefa dla dzieci: Kreatywne warsztaty - kolaż, zajęcia Picassa i Kids Tech

Atrakcje w ramach biletów festiwalowych. 

W tym roku stworzymy wyjątkowo dużą strefę atrakcji dla rodzin z dziećmi - doskonale wiemy, ile energii mają najmłodsi i jak bogata jest ich wyobraźnia. 3-4 sierpnia stworzymy dla nich ogromną przestrzeń dla kreatywnych aktywności - wszystkie umiejscowione w sala Jana Henryka na III piętrze:

  • Warsztaty Picassa: pusta kartka, mnóstwo elementów i tuzin pomysłów to sprawdzona recepta na tworzenie własnego dzieła sztuki. Pokażemy Wam jak poskładać z pozornie niepasujących do siebie elementów niezwykły obraz. Będziemy eksperymentować i wymyślać niezwykłe wzory, zabierzemy Was w niezwykłą podróż kształtów i figur geometrycznych, a naszą inspiracją będą dzieła Picassa oraz nurt zwany kubizem.
  • Warsztaty "malowania klockami" KIDS- TECH -  w kolejnej strefie czekać na Was będą niezwykłe plansze, dzięki którym najmłodsi będą mogli kreować wszystko, co podpowie im wyobraźnia. Układanie klocków nie tylko pozwoli na rozwijanie kreatywności, ale również na ćwiczenie zręczności, koordynacji ruchowej i logicznego myślenia. Tu zdecydowanie będziecie chcieli spędzić cały dzień!
     
  • Warsztaty kolażu z Jagodą Stączek - wycinki, klej i nieograniczona wyobraźnia, w tej strefie niczego więcej nie potrzeba. Pod okiem Jagody Stączek, nasi mali artyści będą mogli bawić się znaczeniami, nietypowymi połączeniami, skrawami gazet, a inspiracje będą czerpać z otoczenia. Zapraszamy całe rodziny - dajcie się zaskoczyć własnej inwencji twórczej. Powstałe dzieła z pewnością będziecie chcieli zawiesić w domu.
       

 

Nieważne jakie twórcze aktywności preferują Wasze dzieci - w naszej strefie atrakcji dla najmłodszych, każdy znajdzie coś dla siebie.

Wystawa - Cenne dzieła z Zamku Książ

Wystawa dostępna w ramach biletów festiwalowych.

Książ w okresie panowania Hochbergów był miejscem wypełnionym po brzegi cennymi eksponatami. Ci Mecenasi sztuki zwani byli nawet Śląskimi Medyceuszami - Salę Kominkową zdobiły bezcenne obrazy, Salę Konrada ogromne gobeliny, zachwycającą Salę Maksymiliana dzieła samego Schefflera, a bogato zdobione dywany zdobiły gabinet samego księcia. Niestety okres wojenny i powojenny sprawił, że zamek opustoszał, a dekorująca go sztuka znajduje się dzisiaj w różnych miejscach kraju. 

Na wystawie złożonej z historycznych fotografii zaprezentujemy Wam Książ z początków XIX wieku oraz jego dzisiejszą odsłonę. To będzie z pewnością niezwykła przygoda i prawdziwe kompendium wiedzy o zamku. 

Strefa wykładów - na tropie zaginionych dzieł sztuki

SOBOTA (3.08.2024)

godz. 10:00 - Arkadiusz Muła – Scheffler - bawarski mistrz na Zamku Książ. 

godz. 11:00 - Piotr Pelc – Willman odnaleziony - na tropie zaginionych dzieł sztuki. 

godz. 12:00 - Artur Szałkowski – Największy obraz prezentowany w Książu - Bitwa pod Grunwaldem

godz. 13:00 - Mateusz Mykytyszyn - Księżna Daisy - historia, sztuka i tajemnice. 

godz. 16:30 - Beata Lejman – Powrót utraconych dzieł do Książa.

 

NIEDZIELA (4.08.2024)

godz. 10:00 - Arkadiusz Muła – Scheffler - bawarski mistrz na Zamku Książ. 

godz. 11:00  - Beata Lejman – Powrót utraconych dzieł do Książa.

godz. 12:00  - Mateusz Mykytyszyn - Księżna Daisy - historia, sztuka i tajemnice.  

godz. 13:00 - Artur Szałkowski – Największy obraz prezentowany w Książu - Bitwa pod Grunwaldem

godz. 16:30 - Bogdan Rosicki - Tajemnicze podziemia Zamku Książ 

Skrytki Grundmana - zwiedzanie specjalną trasą z przewodnikiem

- atrakcja biletowana dodatkowo, miejsce zbiórki: przed Salą Balową, grupy tworzone będą na bieżąco. Wymagany jest również bilet festiwalowy.

Skrytki Grundmanna - ukryte skarby III Rzeszy.  Kim był Günther Grundmann? Jakie drogocenne dzieła sztuki, biżuterię i rzeźby poukrywano na terenach Dolnego Śląska? Zapraszamy Was na niezwykłą, pełną ukrytych skarbów podróż przez średniowieczną część zamku, gdzie specjalnie w ramach IV Letniego Festiwalu Tajemnic stworzymy wystawę dodatkową , a oprowadzi Was po niej zamkowy przewodnik.

Ważne informacje: 
- Czas zwiedzania ok. 20 minut
- Liczba miejsc w grupach jest ograniczona|! 
- Zwiedzanie jest możliwe w ramach biletów dodatkowych (wymagany również bilet festiwalowy ważnych w tym samym dniu).

Nocne zwiedzanie z duchami - edycja dla rodzin oraz dorosłych

- atrakcja wieczorna w sobotę 03.08.2024r. wymaga oddzielnego biletu (bilet festiwalowy nie jest wymagany), miejsce zbiórki: przed kasami biletowanymi

➤ Termin: 3 sierpnia 2024 r., sobota
➤ Zwiedzanie odbywa się z przewodnikiem
➤ Zwiedzanie trwa 90 minut i obejmuje również miejsca niedostępne (m.in. IV i V piętro zamku).

Po zmroku zapraszamy na pełną atrakcji przygodę w ciemności. Gdy tylko zapadnie noc, zamek opanują upiory, a w tym roku pojawią się zjawy nawiązujące do mrocznych dzieł malarskich. Wyjdźcie tym dychom na spotkanie z odważnym przewodnikiem, który wprowadzi Was w mroczną historię zamku i zaprowadzi do miejsc, do których balibyście się wejść za dnia. Zapraszamy na dwie edycje:

- Nocne zwiedzanie dla rodzin z dziećmi - "Nocna Straż"  (wejścia do godz. 21:00) - więcej informacji tutaj
- Nocne zwiedzanie dla dorosłych - "Krzyk"  (wejścia od godz. 21:00) - więcej informacji tutaj

ZAKUP BILETÓW: Zakup biletów jest możliwy przez system online - www.bilety.ksiaz.walbrzych.pl, (Wydarzenie: Zwiedzanie zamku -03-04.08.2024 - Letni Festiwal Tajemnic  a następnie:  Festiwal - Nocne zwiedzanie (bilet oddzielny))
Uwaga! Liczba miejsc ograniczona! Zakup biletów jest równoważny z akceptacją regulaminu zwiedzania. 

WAŻNE INFORMACJE!

Bilety są biletami oddzielnymi (nie zawierają wstępu na teren festiwalu, usługa odbywa się po jego zamknięciu). Nocne zwiedzanie jest usługa specjalną, dlatego bilety ulgowe na nią nie obowiązują.
- 3 sierpnia parking hotelowy będzie wyłączony, prosimy uczestników Nocnego zwiedzania o parkowanie na parkingu Głównym w parku (parking w cenie biletów) oraz o dojście do zamku betonową drogą przez park (ok. 10 minut). Miejsce zbiórki: przed budynkiem kasowym. Wymagana punktualność!
- W trakcie Nocnego Zwiedzania mogą Państwo zobaczyć nieudostępnianie dziennie miejsca, wiąże się to jednak z utrudnieniami architektonicznymi np. tunele, wąskie schody, tarasy. Dlatego prosimy o obuwie adekwatne do charakteru usługi ( prosimy o niezakładanie szpilek) oraz o ciepłe ubranie wierzchnie.
- Nocne Zwiedzanie jest usługą specjalną skierowaną do osób dorosłych, podczas zwiedzania dzieją się rzeczy niewskazane dla osób o słabych nerwach. Osoby niepełnoletnie mogą wziąć udział w wydarzeniu tylko pod opieką osób dorosłych i na ich odpowiedzialność.
- Zamek Książ może odmówić wstępu na obszar zarządzany przez spółkę oraz przebywania na nim osobom: znajdującym się pod widocznym wpływem alkoholu, środków odurzających, psychotropowych lub innych podobnie działających środków; zachowującym się agresywnie, prowokacyjnie albo w inny sposób stwarzającym zagrożenie bezpieczeństwa lub porządku zwiedzania
- Masz pytania? napisz do nas na nocne@ksiaz.walbrzych.pl (odpowiadamy bardzo szybko!)
.

Dojazd/Parking

Informacja dla turystów zmotoryzowanych

WSKAZÓWKI DOJAZDU DO ZAMKU KSIĄŻ:
Wszyscy jadący drogą nr 35 z kierunku Wrocławia i Świdnicy oraz z kierunku Legnica, Jawor i Strzegom, dojeżdżającym do Świebodzic rekomendujemy pozostawienie aut na parkingu na ul. Piastów Śląskich przy Stadninie Koni.  Kierowcom przyjeżdżającym od strony Wałbrzycha sugerujemy skorzystanie z Parkingu Głównego.
Kierowców autokarów prosimy o kierowanie się na Parking Główny, wyznaczone zostaną na nim miejsca dla tego typu pojazdów. Nie ma możliwości wjazdu autokarem na ul. Piastów Śląskich.
W przypadku niekorzystnych warunków pogodowych sugerujemy skorzystanie z innych parkingów niż z parking przy ul. Piastów Śląskich przy Stadninie Koni np. Parking Główny.

 

Informacja dla turystów pieszych

AUTOBUSY:
Turystów niezmotoryzowanych informujemy, że pod zamek podjeżdża tylko linia autobusowa nr 8 (należy sprawdzić wcześniej stację końcową, którą powinna być "Jeździecka - Zamek Książ").
Podróżujących pociągiem informujemy, że linia nr 8 zatrzymuje się na przeciwko stacji kolejowej "Wałbrzych Miasto" (przystanek linii nr 8 - "Armii Krajowej - Dworzec Miasto").
Istnieje również możliwość podjechania często kursującą linią autobusową nr 12 na końcowy przystanek "Wrocławska - Szczawienko" (naprzeciwko Palmiarni Wałbrzych), a następnie dojście do zamku pieszo (ok. 15-20 minut drogi).
Podróżujących pociągiem informujemy, że linia nr 12 zatrzymuje się na przystanku przy stacji kolejowej "Wałbrzych Miasto" (nazwa przystanku linii nr 12 to "Armii Krajowej - Dworzec Miasto") oraz przy stacji kolejowej "Wałbrzych Szczawienko" ( nazwa przystanku linii nr 12 to "Wrocławska - Stacyjna").